Bitės miršta, ar žinojai? Lauko paroda „Iš avilio“ Jono Basanavičiaus gimtinėje
Gegužės 15 d. Jono Basanavičiaus gimtinės sode atidaryta nauja lauko paroda „Iš avilio“. Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinyje veikianti paroda atskleidžia gilų žmogaus ir bitės kultūrinį, ekologinį ir dvasinį santykį ir skatina susimąstyti apie bičių ateitį.
Bitininkystė ir bičiulystė nuo seno yra svarbūs lietuvių kultūros elementai, o bičių reikšmė ekosistemai neginčytina. Lietuvos nacionalinis muziejus jau antrą kartą kviečia giliau patyrinėti daugialypį žmonių ir bičių santykį ir skatina mąstyti, ką galime padaryti, kad bitės neišnyktų.
Medunešės bitės – svarbiausios apdulkintojos žemėje. Spartus bičių nykimas kelia didžiulį susirūpinimą: 2007 m. statistiniais duomenimis, Europoje išmirė iki 30–50 proc. bičių, o JAV jų prarado iki 70 proc. Didelis bičių mirtingumas tapo rimta problema Kinijoje, Japonijoje, kai kuriose Afrikos valstybėse. Praradus bites kyla pavojus netekti įprasto kasdienio maisto įvairovės, šimtamečių tradicijų.
Lauko paroda „Iš avilio“ atskleidžia daugialypį žmogaus ir bitės santykį, gyvuojantį mūsų krašte šimtmečius. Bitės ne tik kūrė vienas svarbiausių senosios Lietuvos eksporto prekių. Jos jungė bendruomenes, mokė žmones kantrybės, pagarbos, švelnumo. Tyrinėdami parodą, lankytojai kviečiami sustiprinti savyje šio ryšio pajautą.
Informacinis bitynas: pažink, sužinok, pasidalink
Parodos lankytojai kviečiami „kopinėti istoriją“ – joje pasakojimai atsiskleidžia tyrinėjant rėminius avilius primenančius stendus. Tai istorinių ir etnografinių pasakojimų buveinė, skatinanti ne tik pažinti bičių ir bitininkystės kelio į Lietuvą vingius, bet ir nelikti abejingam nūdienos aktualijoms.
Simboliniuose avilių koriuose sudėta informacija pati įvairiausia – nuo istorinių artefaktų, rašytinių liudijimų iki šiandien gyvų etninės kultūros tradicijų atspindžių. Lankytojus turėtų nustebinti daug kam negirdėtos įdomybės, pavyzdžiui, kaip per Kyjivo srities okupaciją 2022 m. pavasarį vienoje gyvenvietėje bitės išgelbėjo žmonių gyvybes. Vaizdus lydintys pasakojimai skatina domėtis, kelti klausimus, lyginti praeitį su dabartimi, savo įžvalgomis ir įgytomis žiniomis dalintis su kitais, atkreipti dėmesį į ekologines problemas. Informacinis bitynas yra saugus bičių įgėlimams alergiškiems žmonėms.
„Iš avilio“ – į „dūzgiantį“ festivalį
Paroda „Iš avilio“ ir ją papildantys edukaciniai užsiėmimai mažiesiems bus pristatomi gegužės 18 d., Muziejų naktį, Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno 35-mečio festivalyje. Nemokamo gamtos ir kultūros festivalio svečiai Jono Basanavičiaus gimtinėje galės ne tik susipažinti su nauja paroda, bet ir pasiklausyti koncertų, įsitraukti į gausybę kitų edukacinių veiklų.
Šiuolaikinės ir etnomuzikos deriniais užburs atlikėjai DRAM BAM BURTAI, Jausmė, Jonas Chockevičius ir tarptautiniais apdovanojimais įvertintas Kybartų kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestras „Kybartai“. Greta parodos „Iš avilio“ užsiėmimų festivalio svečiai kartu su muziejaus edukatoriais galės pirmieji pasivaikščioti nauju interaktyviu gilinukų namelių maršrutu Ąžuolyne, kino peržiūrų metu pabendrauti su naujo dokumentinio filmo „Ožkabalių ąžuolynas“ kūrėjais, dalyvauti stalo žaidimo „Kalbantys ąžuolai“ turnyre ir pasimėgauti Gimtinėje gaminama gilių kava.
Festivalio svečiai bus kviečiami įsitraukti į ekologinį sąmoningumą skatinančią diskusiją „Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno ateitis ir ąžuolų apsauga Lietuvoje“, kurios metu Vytauto Didžiojo universiteto prof. dr. Darius Danusevičius pristatys pranešimą apie mokslininkų atliktą Lietuvos ąžuolo genofondo tyrimą. Festivalis Jono Basanavičiaus gimtinėje vyks gegužės 18 d. nuo 13 iki 23 val.