Blaivios šventės neišvengiamai ateis
Visuomenės veikėjų iniciatyva Panevėžio kolegijoje vyko vieša diskusija blaivios aplinkos kūrimo tema. Į ją susirinko Panevėžio seniūnaitijų, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų, valdžios atstovai. O taip pat ir moksleivija, studentija, švietimo ir kultūros sistemoje besidarbuojantys, prevencinį darbą dirbantys žmonės.
Renginio metu sukaupta patirtimi ir žiniomis dalinosi verslininkas, blaivybės propaguotojas, kultūros mecenatas R. Karbauskis, LSMU profesorius A. Veryga, Viešosios tvarkos biuro Prevencijos poskyrio viršininkė D. Žiaugrienė, Panevėžio visuomenės sveikatos biuro specialistė J.Valentinavičienė.
„Sprendimai dėl alkoholio vartojimo ribojimo nebus paveikūs, jei nepasijungs jaunimas“, – savo kalbos pradžioje sakė R. Karbauskis. Jis pateikė realių pavyzdžių, kuomet jaunimas priima iššūkius ir tampa jaunaisiais policijos rėmėjais, savanoriais. R. Karbauskis kalbėjo apie jaunimo centro būtinybę Panevėžio mieste. Kreipėsi ir į miesto valdžios atstovus, prašydamas palaikyti tokią iniciatyvą, skatinti jaunimo centro susikūrimą. Toks centras galėtų vienyti moksleivius iš visų Panevėžio mokyklų. Tai reali galimybė skirtingų mokyklų atstovams nekonkuruoti, panaikinti tarpusavio bendravimo įtampą, produktyviai bendradarbiauti. R. Karbauskis netgi pakvietė Panevėžio jaunimą apsilankyti Kuršėnuose, kur jau 18 metų veikia pavyzdinis jaunimo centras. Šiame centre 14-29 metų jaunimas saugiai leidžia laisvalaikį inicijuodamas įvairias veiklas, įgyvendindamas įvairius projektus. Neatsiejama jaunimo centro veiklos dalis – Dengtilčio stovykla, kuri kiekvieną birželį pakviečia į Kurtuvėnų regioninį parką. Garsiai paklausus, ar jaunimas nori aplankyti Kuršėnų jaunimo centrą, pasisemti iš jų patirties, atsakymas buvo vienareikšmiškas: „taip“. Koordinuotai veikiantis Panevėžio jaunimo centras prisidėtų skatinant pilietines iniciatyvas gražinant Panevėžio miestą ir kuriant saugią aplinką.
Vienas garsiausių ir profesionaliausių visuomenininkų Lietuvoje profesorius A. Veryga savo pranešime daug dėmesio skyrė blaivioms šventėms. Jis prisiminė visuomenėje kylančias diskusijas apie įvairius draudimus, pavyzdžiui, draudimas prekiauti alkoholiu masinių švenčių metu. Profesorius kalbėjo mokslo įrodytais faktais. Pasak jo, efektyviausios prevencinės priemonės yra pardavimo draudimas, pardavimo laiko ribojimas, pardavimo taškų ribojimas, skirtingo stiprumo gėrimų prieinamumo diferencijavimas. Tuo tarpu socialinė reklama ar mokymas mokyklose neturi tokio didelio poveikio. Nepaisant to, profesorius sakė: „visos priemonės yra geros. Nuo politikų priklauso, kurią apsispręs įgyvendinti. Visuomenė taip pat turi būti tam pasiruošusi. Blaivios šventės neišvengiamai ateis“.
Policijos atstovė, taip pat ir visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė atkreipė dėmesį į problemas, susijusias su alkoholio vartojimu. Didžiausia alkoholio daroma socialinė žala – skatinimas nusikalsti. Norint sumažinti skaičių asmenų, neblaivių padariusių nusikalstamas veikas, nepakanka imtis kokios nors vienos priemonės. Turi būti taikoma visuma sistemingų priemonių, nes skirtingiems žmonėms skirtingos priemonės gali turėti teigiamą įtaką.
Renginyje buvo atsakyta kilusius klausimus: kaip elgtis matant pavojingus veiksmus viešoje vietoje; ar įmanoma gauti grįžtamąjį ryšį paskambinus bendruoju pagalbos telefonu; ar policija būtų pajėgi palaikyti viešąją tvarką blaivių renginių metu; ar nenukentės verslas įvedus draudimus?
Daugiau nei planuota užtrukęs renginys įrodo problemos aktualumą ir visuomenės neabejingumą jai.