Burbiškio dvare – pasakiškais džiazo ir šviesos vakaras
Burbiškio dvare puikų vasaros vakarą suorganizuotas džiazo ir šviesų festivalis „Džiazo laužai 2020“ apsilankiusiuosius pasitiko nuostabia vasaros vakaro atmosfera. Džiazuojantis, šviečiantis, mistinis, užburiantis, naktinis Burbiškio dvaras tok jau antrą kartą. Čia liepos 18 dieną jau antrus metus iš eilės vyko Tarptautinis džiazo ir šviesų festivalis „Džiazo laužai“.
Ypatingoje erdvėje vykusiame renginyje skambėjo profesionalių džiazo muzikos atlikėjų N. Malūnavičiūtės ir latvių džiazo atlikėjos Rūtos Dūdumos ir grupių koncertai. Festivalyje pirmą kartą ir jaunieji Radviliškio miesto kultūros centro aktoriai (vadovaujami režisierės R. Atkočiūnienės ir E. Vaikaso) turėjo progą parodyti save didžiojoje scenoje ir pristatyti sukurtą inscenizaciją „Atgijusi dvaro legenda“. Gyvai atliekamą nuotaikingą džiazo muziką vakarinėje padangėje papildė daugiaspalvis lazerių šou, įspūdingas ugnies šou su programa „Aš galiu“ bei šiuolaikiškos apšvietimo technologijos.
Jau antrus metus iš eilės vykęs nemokamas tarptautinis festivalis „Džiazo laužai“ – išskirtinis įvykis Radviliškio rajono kultūriniame gyvenime, nes juo siekta moderniai atskleisti dvaro kultūrą, istorijos puoselėjimą bei profesionalios muzikos sklaidą pasitelkiant pačias inovatyviausias technologijas, kurios šiandien yra ypač aktualios. Dvaro erdves naujai perteikė ir ypatingą Burbiškio dvaro atmosferą sukūrė spalvingai nušvitę dvaro pastatai, tarsi pasakoje atsivėrusios stebuklingos erdvės, privertusios kiekvieną pasijusti tarsi stebuklų karalystėje.
Burbiškio dvaro istorijoje minima, kad dvaras buvo poezijos, muzikos bei kitų meno rūšių kultūros centras, todėl projektu siekta šią tradiciją atgaivinti ir toliau puoselėti. Praėjusiais metais sėkmingai debiutavęs džiazo ir šviesų festivalis susilaukė ypač aukštų įvertinimų bei gerų atsiliepimų. Pasitelkiant šių dienų moderniausius vizualizacijų sprendimus buvo pristatoma visiems puikiai pažįstama dvaro architektūra ir jos istorija. Taikant architektūrinį apšvietimą, stebint unikalų ugnies šou bei akį džiuginant lazerių šou programai, dvaro architektūra tąnakt naujai pulsavo istorija. Išskirtinumo projektui suteikė inovatyvūs VšĮ „Baltas dažnis “ sukurti vizualiniai sprendimai, kuriais buvo pristatyta improvizuota dvarų kultūra, architektūra, istorija bei profesionali muzika.
Sukaupta istorinė medžiaga apie Burbiškio dvarą buvo panaudota Radviliškio miesto kultūros centro režisierės R. Atkočiūnienės ir E. Vaikaso sukurtoje inscenizacijoje „Atgijusi dvaro legenda“. Tai modernus žvilgsnis į Burbiškio dvaro istoriją. Čia susipina dvare skambėjusi klasikinė muzika su šiuolaikinėmis eilėmis. Inscenizacijos aktoriai – tarsi viską menantis choras, kuris šiuolaikine kalba pasakojo istoriją, kaip čia, Burbiškio dvare, kadaise gyveno Mykolas Baženskis, kuris puoselėjo dvarą, iškasė tvenkinius, suformavo salas ir sujungė jas tilteliais. Šiuolaikinė inscenizacijos scenografija pasakoja, kad kiekviena šeima turi savo istoriją, tik ją reikia ištraukti į dienos šviesą. Dideli žėrintys perlai pasirodymo metu tapo gulbėmis, o gulbės nuo seno laikomos šio dvaro simboliu. Inscenizacija pakvietė panirti į Johano Štrauso muzikos skambesį, kuris susipynė su Adomo Mickevičiaus eilėmis, šiuolaikiniu požiūriu nuspalvinančiomis dvaro istoriją.
Renginio žiūrovus stebino žinomų džiazo muzikos atlikėjų pasirodymai. Įstabią džiazo programą dovanojo garsi vokalistė Neda Malūnavičiūtė su grupe. Atlikėjos fleita ir spalvingas vokalas skambėjo projektuose su bemaž visais Lietuvos džiazo meistrais. Ji dalyvavo ir tarptautiniuose projektuose, koncertavo JAV, pasirodė garsiuose Europos džiazo festivaliuose.
Į svečius atvykusi viena garsiausių latvių džiazo atlikėja Rūta Dūduma su grupe pakvietė visus pasinerti į užburiančias džiazo melodijas. Atlikėja yra kelių tarptautinių konkursų laureatė, džiazo vokalistų konkursų nugalėtoja, neįkainojamos patirties įgijusi dirbdama su ryškiausiu Latvijos muzikantu Raimondu Paulsu.
Renginio finalas – šviesų raštai, intriguojantys šviesos sklaidos projektai ir įspūdingas lazerių bei ugnies šou vainikavo naktinį festivalio reginį, kurio išvysti susirinko per 1000 žiūrovų. Naudojant architektūrinį apšvietimą, žvelgiant į įvairiausiais efektais lazerių išdabintą dangų bei gėrintis įspūdingu ugnies šou, dvaro pastatai tik tai nakčiai atgimė naujam gyvenimui. Ryškiomis spalvomis suliepsnoję džiazo laužai nepaliko nei vieno abejingo šiam reginiui. Ausyse tebeskambant džiazo melodijoms, prisimenant įspūdingas festivalio akimirkas bei šiuolaikiškai perteiktą istoriją apie dvaro kultūrą, Burbiškio dvaras ir vėl naujai supulsavo istorija.
Radviliškio miesto kultūros centras džiaugiasi galėjęs vykdyti projektą „Tarptautinis džiazo ir šviesų festivalis „Džiazo laužai“, kuriame apsilankė apie 1000 skirtingo amžiaus regiono gyventojų bei svečių iš visos Lietuvos ir kaimyninės Latvijos.
Festivalį Radviliškio miesto kultūros centrui įgyvendinti padėjo projekto partneriai: VšĮ ,,Baltas dažnis“ , „Lazerių projektai“, „Viduramžiai LT“ bei Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis, renginio vedėja Marija Silickaja-Šmatavičienė.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija bei Radviliškio rajono savivaldybė.
Tikimės, jog tarptautiniu tapęs ir ypač gerų atsiliepimų sulaukęs renginys bus graži tradicija, o menų dermė turės didžiulę išliekamąją vertę – paskatins kultūros atsinaujinimo tendencijas regione, pratins prie kitokio požiūrio į kultūrą bei dar labiau skatins profesionalų kūrėjų iniciatyvas. Viliamės, kad jau šį šeštadienį Burbiškio dvare ryškiomis spalvomis suliepsnoję „Džiazo laužai“ ir kitais metais sukvies minias profesionaliojo meno gerbėjų į trečiąjį tarptautinį „Džiazo laužų“ festivalį.
Radviliškio miesto kultūros informacija