Tarptautinė gyvybės diena

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad kasmet paskutinį balandžio sekmadienį minima Gyvybės diena. Šios dienos tikslas – paskatinti visuomenę daugiau dėmesio skirti žmogaus gyvybės prasmei ir vertei, atkreipti dėmesį į abortų ir eutanazijos problemas.
Šią dieną pasiūlė švęsti Kardinolų Konsistorija Vyskupų konferencijose dar 1991 metais. Tačiau šventė išpopuliarėjo, 1995 m. ją aktyviau paraginus švęsti Popiežiui Jonui Pauliui II.
Abortas – tai savaiminis ar dirbtinis nėštumo nutraukimas, kurio pasekmė yra negimusios gyvybės (gemalo, vaisiaus) žūtis.
Negimdinis nėštumas – tai nėštumas, kuris vystosi ne gimdos ertmėje.
Savaiminis abortas – tai nėštumo nutrūkimas su daliniu ar visišku vaisiaus pasišalinimu, kai nėštumas nutrūko iki 22 nėštumo savaičių.
Dirbtinis abortas – sąmoningas nėštumo nutraukimas pagal medicinines, socialines arba asmenines indikacijas. Tai embriono, esančio moters gimdoje (priklausomai nuo vystymosi stadijos – gemalo arba vaisiaus), sunaikinimas chirurginiu būdu ar kitomis priemonėmis. Jis būna legalus, dėl medicininių indikacijų ir kriminalinis.
Nepavykęs abortas – tai nesėkmingai atliktas dirbtinis abortas, kai vaisius nepašalinamas iš gimdos.
Legalus abortas – tai asmens sveikatos priežiūros įstaigoje nutrauktas nėštumas iki 12 nėštumo savaitės.
Dėl medicininių indikacijų atliktas abortas – tai gydymo įstaigoje nutrauktas mažesnis kaip 22 savaičių nėštumas, kai abortas sąlygotas motinos anatominių arba funkcinių sutrikimų, vaisiaus įgimtų ar paveldėtų sutrikimų.
Kriminalinis abortas – tiesioginis ar netiesioginis vaisiaus traumavimas, kai nėštumą iki 22 savaičių nutraukia asmuo ne asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kai nėra teisinių, medicininių nėštumo nutraukimo indikacijų.
Lietuvoje leidžiama nutraukti nėštumą moters noru nesuėjus 12 nėštumo savaičių.
Nėštumas, kurio trukmė nesiekia 6 sav., gali būti nutraukiamas ambulatoriškai (privačioje klinikoje ar poliklinikoje), 6 – 12 sav. trukmės nėštumas nutraukiamas tik stacionare (ligoninėje). Nėštumo trukmė skaičiuojama nuo pirmos paskutinių mėnesinių dienos.
Nėštumo nutraukimas (ypač pirmojo) yra labai kenksmingas moters sveikatai. Aborto metu vaikas yra sunaikinamas chirurginiu būdu ar kitomis priemonėmis. Abortas neigiamai veikia ir fizinę, ir dvasinę moters sveikatą.
Žmogaus eutanazija – sąmoningas žmogaus gyvybės atėmimas kiek įmanoma švelnesnėmis priemonėmis, atliekamas vien marinamojo labui. Tai – pagalba nusižudyti. Savanoriška eutanazija dažniausiai taikoma nepagydomiems ligoniams, kurių likęs gyvenimas praeitų skausmuose, ir tik jiems patiems norint. Paciento sąmoningas atsisakymas gydytis, dėl ko sutrumpėja gyvenimo trukmė palyginti su trukme taikant gydymą, vadinama pasyviąja eutanazija (aktyvių priemonių užbaigti gyvenimą nesiimama). Dalyje valstybių, tarp jų ir Lietuvoje, tai yra uždrausta. Nuo 2008 metų tam tikros eutanazijos formos leidžiamos Belgijoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Šveicarijoje, Oregone ir Tailande.