Bus vykdoma nuolatinė absolventų įsidarbinamumo stebėsena
Tęsiami valstybinės absolventų įsidarbinamumo stebėsenos sistemos kūrimo darbai. Vyriausybė patvirtino Nacionalinės žmogiškųjų išteklių stebėsenos pagrindų aprašą, nustatantį jos paskirtį, vykdytojus, principus ir koordinavimą. Vyriausybės sprendimu sudarytas teisinis pagrindas leis vykdyti nuolatinę žmogiškųjų išteklių stebėseną, užtikrins jos pastovumą, suteiks galimybę matyti ilgalaikę absolventų įsidarbinamumo panoramą, atsakys į klausimą, ar asmenys dirba pagal įgytą išsilavinimą ir kokius atlyginimus gauna.
„Galimybė stebėti darbo rinkos situaciją ir absolventų įsidarbinamumą padės valstybės institucijoms daryti sprendimus dėl studijų finansavimo ir specialistų poreikio, o abiturientams – dėl studijų pasirinkimo“, – sako švietimo ir mokslo viceministras Rolandas Zuoza.
Nacionalinės žmogiškųjų išteklių stebėsenos sistema sujungs duomenis iš įvairių registrų ir leis įvertinti Lietuvos gyventojų užimtumo būklę ir kaitą, prognozuoti ateities tendencijas, priimti duomenimis pagrįstus sprendimus.
Švietimo ir mokslo ministerija duomenis naudos valstybės finansuojamoms studijoms planuoti ir finansuoti, mokslo ir studijų institucijoms vertinti, specialistų pasiūlai prognozuoti, visuomenei ir suinteresuotosioms grupėms informuoti apie absolventų karjerą,
Iki šiol galimybės nuolat stebėti absolventų įsidarbinamumą darbo rinkoje nebuvo. Švietimo ir mokslo ministerijai pavedus Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) 2015 m. atliko absolventų karjeros pirminę analizę. Joje apžvelgta, kaip pirmaisiais metais po studijų baigimo į darbo rinką integravosi 2012 ir 2013 m. baigusieji Lietuvos kolegijas ir universitetus. Įtvirtinus nuolatinę absolventų stebėseną tokia informacija bus renkama nuolat ir leis matyti ne tik esamą situaciją, bet ir fiksuoti tendencijas.