Būti ar nebūti ratifikuotai ES ir Kanados laisvosios prekybos (CETA) sutarčiai?
Vakar Seimo darbotvarkėje buvo numatytas Europos Sąjungos ir Kanados laisvosios perkybos sutarties (CETA) ratifikavimo klausimo svarstymas. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos prašymu, klausimo svarstymas buvo atidėtas iki kito parlamento posėdžio. Už tai antradienį balsavo 71 Seimo nariai, prieš – 34 , o susilaikė 4.
Dėl šios sutarties ratifikavimo kardinaliai išsiskyrė Seimo narių nuomonės.
Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Virginija Vingrienė nepritaria CETA ratifikavimui. Ji paragino savo kolegas parlamentarus blaiviai įvertinti šio susitarimo teikiamą naudą ir potencialias grėsmes. „Atverti sienas žaidimui su nelygiavertės svorio kategorijos varžovais gali būti pražūtinga bet kam. Rinkos apsaugos mechanizmų pašalinimas vienu rankos mostu gali stipriai pakenkti tam tikroms verslo sritims, jei platesnės rinkos dėka žemesnius aplinkosauginius ar kitokius standartus atitinkančios prekės išstums vietinės gamybos gaminius. Priklausomai nuo masto, tai neišvengiamai atsilieps smulkaus verslo plėtros, darbo vietų kūrimo atžvilgiu; grėsmingą posūkį gali patirti ir su emigracija susiję procesai. Mums gyvybiškai svarbu apsaugoti savo mažą rinką, o tai užtikrinti mums leidžia tarifiniai ir netarifiniai barjerai“ , – rašė Seimo narė savo socialinio tinklo paskyroje.
Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad Seimas neturi tarnauti transnacionalinėms kompanijoms. „Socialdemokratai negali pritarti tokiam susitarimui. Mes norime patys Lietuvoje spręsti darbo vietų, darbuotojų, įmonių veiklos, aplinkos saugumo klausimus. Todėl visiškai nepriimtinas tokių sprendimo teisių perleidimas transnacionalinėms korporacijoms. Be to, turime įvertinti tarptautinių ekspertų įspėjimus, kad CETA kelia didžiulę grėsmę žmonių sveikatai, aplinkosaugai, bendruomenių atsparumui, viešųjų paslaugų likimui ir jų gamtos išteklių apsaugai“, – pranešime teigia Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas
Opozicinės Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Žygimantas Pavilionis išreiškė kardinaliai priešingą nuomonę. „Tai elementarus pasirinkimas: arba tęsiame ekonominę integraciją į transatlantinę erdvę, arba kaip kokie valstiečiai, rizikuodami „pakišti“ visą ES, trypčiojame ir diskutuojame apie rinkų reguliavimą, kvestionuojame, ar tikrai Lietuvos verslui naudinga atsiverianti Kanados rinka. O šiandien sutarties, kurią turėjome ratifikuoti jau seniai, svarstymas vėl atidėtas. Rusija, nuo kurios planinės ekonomikos vadavomės ištisus dešimtmečius, gali tik paploti ir pasiūlyti pragmatiškus santykius su ja“, – rašė Seimo narys savo facebook paskyroje.
Šią sutartį kritiškai vertina ir Europos Sąjungos šalys. Masiniai protestai prieš CETA nuvilnijo Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Ispanijoje ir kitose šalyse. Prancūzijos Parlamentas kreipėsi į šalies Konstitucinį Teismą dėl CETA galimo prieštaravimo nacionalinei teisei vertinimo. Tą ruošiasi padaryti ir Slovėnija bei kitos šalys. Olandai planuoja rengti referendumą.
Komentavimas išjungtas.
Ačiū, kad rašot tokiais esminiais klausimais
Aš PRIEŠ ceta sutarti .
Vienareikšmiškai PRIEŠ šią sutartį!
Nepritariu
Nepritariu!
Nepritariu
Visiškas apsirdas, būtų primesta pasaulio grobuonių nuomonė:(
Ne, nereikia mums jokiu CETA. Tegul turisi kanadieciai savo sh.., o mes savo.
Nepritariu
PRIEŠ!
Nepritariu.
Nepritariu sutarciai
Nepritariu
Nepritariu sutarciai
Nepritariu sutarčiai
Nepritariu. Neįsivaizduoju kaip galima net kelti tokį klausimą.
Pries CETA
Pries bet kokias tokio POBUDZIO SUTARTIS
Pries bet kokias tokio pobudzio sutartis
Tikrai geras klausimas, – ar patys parlamentarai šią sutartį skaitė. Gal rankose popierinį sutarties variantą turėjo?
Prieš
Žinoma, kad prieš
Žinoma, kad prieštarauju
Esu prieš