COP29 prasidedant: Ar D. Trumpo laimėjimas JAV rinkimuose reiškia gilėsiančią klimato krizę?
Jau kitą pirmadienį Azerbaidžane, Baku, prasidės didžiausia tarptautinė klimato kaitos konferencija COP29, kuomet viso pasaulio lyderiai ieškos sprendimo, kaip suvaldyti vieną didžiausių žmonijos iššūkių – klimato krizę. JAV prezidento rinkimus laimėjus D. Trumpui imta svarstyti, ar tai nereikš žingsnio atgal ir taip sudėtingose tarptautinėse derybose.
„Suprantu, iš kur atsiranda tokie svarstymai. Juk D. Trumpas laimėjęs 2016 metų rinkimus nusprendė pasitraukti iš Paryžiaus susitarimo, kuriuo siekiama, jog pasaulinis klimato šilimas neviršytų 1,5oC, o vos į valdžią atėjus J. Bidenui Amerika vėl prisijungė prie šio susitarimo ir įsipareigojo siekti palaipsnio iškastinio kuro naudojimo atsisakymo.“ – teigia nevyriausybinės aplinkosaugos organizacijos „Baltijos aplinkos forumas“ gamtosaugos specialistė Gabija Tamulaitytė. Pasak gamtininkės, JAV yra antroji valstybė pasaulyje po Kinijos pagal išskiriamas šiltnamio efektą sukeliančias dujas, todėl jos palaikoma pozicija ir pastangos daro didelę įtaką visame pasaulyje.
Trumpo pozicija gali būti kitokia nei pirmosios kadencijos metu
Vis tik, G. Tamulaitytės vertinimu, negalima vienareikšmiškai teigti, kad į valdžią grįžus D. Trumpui bus mažinamos pastangos pereiti prie aplinkai palankesnių ekonomikos ir energetikos modelių. „Viena vertus, D. Trumpo retorikoje girdėti nemažai pasisakymų apie tai, kad klimato kaita yra melagiena, kad klimato poveikis ne toks reikšmingas, girdisi pažadų vėl pasitraukti iš Paryžiaus susitarimo. Kita vertus, nuo 2016 metų daug kas pasikeitė ir atsinaujinanti energetika, dažnu atveju, tapo pigesne ir prieinamesne nei iškastinis kuras. Be to, besivystanti atsinaujinančios energetikos pramonė sukūrė daugybę naujų darbo vietų.“ – sako aplinkosaugininkė.
Ją papildo Vilniaus universiteto klimatologas doc. dr. Justas Kažys: „Manau, kad JAV atstovavimas COP29 bus ganėtinai beveidis dėl dabartinės politinės situacijos. Žinoma, įdirbis ir pozicijos nepasikeičia per vieną dieną ir tikėtina, kad daugelis esamų krypčių bus palaikoma. Tačiau naujų sprendimu vargu ar įmanoma tikėtis. Kitaip tariant, dar vienas tuščias COP susitikimas kuris greitai nugrims į praeitį. Tikėtina, kad JAV gali griežtint savo pozicijas dėl papildomų pinigų, skirtų rizikos mažinimo fondui ir globaliems pietums.“
Tampa vis sunkiau ignoruoti dažnėjančius ekstremalius reiškinius
Tamulaitytė taip pat atkreipia dėmesį, kad darosi vis sunkiau ignoruoti dažniau pasikartojančius ekstremalius klimato reiškinius, tokius kaip neseniai JAV praūžę uraganai Helena, Miltonas, gaisrai Kalifornijoje ar Europoje kilę pražūtingi potvyniai, neseniai vykę Vokietijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Ispanijoje ir kitose valstybėse. „Nei vienas iš šių reiškinių nesustos Trumpui grįžus į Baltuosius rūmus, tad nepaisant to, kokia politinė kryptis bus pasirinkta, su skaudžiomis ir brangiomis klimato krizės pasekmėmis vis tiek reikės dorotis.“ – tęsia aplinkosaugininkė.
COP29 bus siekiama susitarti dėl pagalbos besivystančioms šalims, keliami žemės ūkio transformacijos klausimai
Kitą savaitę prasidėsiančioje Jungtinių tautų klimato kaitos konferencijoje COP29 bus siekiama susitarti dėl naujo finansinio tikslo, kuris padėtų besivystančios šalims greičiau ir efektyviau sumažinti poveikį klimatui, prisitaikyti ir susidoroti su neigiamomis pasekmėmis. Šia tema apžvalgininkai vis dar tikisi JAV lyderystės ir kol kas jie nemato signalų, kad ambicija būtų mažinama dėl politinės valdžios JAV pasikeitimo. Taip pat konferencijoje bus siekiama pasiekti susitarimą ir pasirašyti deklaraciją, kuria šalys įsipareigotų 30 % sumažinti metano emisijas iki 2030 metų, lyginant su 2020 lygiu. Metano mažinimas būtų įgyvendinamas siekiant mažesnio maisto švaistymo, vengiant derlių praradimo ir geresnio atliekų tvarkymo. Maistas ir žemės ūkis kaip atskira svarbi tema COP konferencijoje buvo pirmą kartą aptariama pernai, šiais metais maisto klausimams vėl bus skiriamas išskirtinis dėmesys. Akivaizdu, jog bus vis labiau skatinama pereiti prie tvarių maisto grandinių ir klimatui palankių dietų.
Ar šie ir kiti susitarimai bus pasiekti ir kaip seksis toliau įgyvendinti jau turimus įsipareigojimus priklauso nuo visų valstybių. Čia svarbi tiek JAV pozicija, tiek Europos Sąjungos Žaliojo kurso kryptis.
Tarptautinė klimato kaitos konferencija COP29 Azerbaidžane, Baku mieste, prasidės jau kitą pirmadienį ir tęsis iki lapkričio 22 d.