D. Mikutienė: „Sveikatos apsaugos ministerija skausmus kenčiančius žmones paliko likimo valiai“

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, Darbo partijos frakcijos narė Dangutė Mikutienė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (SAM), prašydama skubos tvarka išnagrinėti, kodėl stringa skausmo medicinos kaip atskiros medicinos srities pripažinimas ir kitų skausmą patiriančių pacientų problemų sprendimas.
„Sveikatos reikalų komitetas sulaukė Lietuvos skausmo draugijos 14 – ojo suvažiavimo inicijuoto kreipimosi, kuriame nurodoma, kad dar 2011 m. Lietuvos Skausmo draugijos ir Skausmo klinikų asociacijos iniciatyva prie SAM buvo sudaryta darbo grupė, kuri paruošė „Skausmo diagnozavimo ir gydymo asmens sveikatos paslaugų suaugusiems bei vaikams teikimo reikalavimų ir apmokėjimo aprašo“ projektą, tačiau net 4 metus realių veiksmų šiuo klausimu SAM imtis nesugebėjo. Dokumentas iki šiol nepatvirtintas. Nors Lietuvoje skausmo gydymo paslaugas teikia daugiau kaip 10 skausmo dienos stacionarų, apklausos parodė, kad juose pagalbos sulaukia vos 2 procentai lėtinio skausmo pacientų. Galima tik įsivaizduoti, ką patiria kasdien didelius skausmus kenčiantys žmonės, kuriems neužtikrinta reikiama pagalba“, – sakė Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė darbietė D. Mikutienė.
Europos Sąjungoje, įskaitant ir Lietuvos kaimynes, skausmo medicina įteisinta kaip savarankiška subspecialybė, o tai leidžia lėtinį skausmą patiriantiems pacientams tikslingai ir efektyviai teikti skausmo gydymo paslaugas.
Lietuvos Skausmo draugijos iniciatyva 2001-2003 m. pradėjo kurtis skausmo dienos stacionarai, teikiantys invazines procedūras vaikams ir suaugusiems. Tačiau dėl SAM neveiksnumo, Lietuvoje iki šiol nepatvirtintas skausmo specialisto statusas, nėra sureguliuotas tinkamas bendradarbiavimas tarp šeimos gydytojų ir gydytojų specialistų – dėl to kenčia skausmą kenčiantys pacientai, neracionaliai naudojamos ir prarandamos ženklios privalomojo sveikatos draudimo lėšos.
„Turbūt SAM specialistai vadovaujasi posakiu – svetimo skausmo nebūna, nes kitaip neįmanoma paaiškinti, kodėl tokio svarbaus klausimo sprendimas iki šiol užstrigo kažkur ministerijos stalčiuose. Tikiuosi, kad SAM pagaliau išgirs ir sureaguos į mūsų kreipimąsi bei neatidėliodama patvirtins minėtą aprašą. Pagalba fizines ir dvasines kančias patiriančiam žmogui turi būti kiekvienos save gerbiančios sveikata besirūpinančios institucijos prioritetas“, – sakė komiteto pirmininkė D. Mikutienė.