Dainininkė Beatričė Grincevičiūtė prisimenama Suvalkijoje
Lapkričio 28 dieną sukako 110 metų, kai gimė kamerinio dainavimo pradininkė, dėl išskirtinio balso Lietuvos lakštingalos vardą pelniusi Beatričė Grincevičiūtė. Ši sukaktis lapkričio 17-ąją paminėta Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje Paežeriuose (Vilkaviškio r.) dvarų senovinės muzikos festivalio „Viva la musica“ koncertu „Ant muzikos sparnų“. Sudėtingo likimo aklosios dainininkės ir jos šeimos gyvenimo bei jos globėjo pianisto ir kompozitoriaus Emilio Mlynarskio keliais vaizdžiai pavedžiojo bei fortepijonu grojo Šviesė Čepliauskaitė, dainavo operos solistas Mindaugas Jankauskas.
Kodėl minėjimas Vilkaviškio krašte, kai žmonėms labiau žinoma, kad Grincevičių giminės šaknys yra Ilguvoje (Šakių r.)? Todėl, kad Vandos ir Andriaus Grincevičių šeima kurį laiką gyveno Stolaukėlio dvare (Vilkaviškio apskr.).
Čia gimė Beatričė, Stolaukėlyje prabėgo keleri būsimosios dainininkės gyvenimo metai. Jos tėvai neturėjo savo dvaro, todėl nuomojo ar prižiūrėjo svetimus – iš pradžių Stolaukėlio, paskui – Didvyžių, vėliau grįžo į Ilguvą. Lenkų kompozitoriaus, Varšuvos konservatorijos direktoriaus ir orkestro įkūrėjo Emilio Mlynarskio šaknys taip pat Vilkaviškio krašte, Kybartuose.
Istorijos ir meno mylėtojams labiau žinoma ir plačiau prisimenama Vilkaviškio rajone, Kiršuose, lapkričio 17 d. gimusi poetė Salomėja Nėris, o ant kitos lakštingalos – dainininkės – vardo tarsi užmaršties šydas buvo nusileidęs… Tačiau jau prieš dešimt metų, minint dainininkės Beatričės Grincevičiūtės 100-ąsias gimimo metines, tuometinio Vilkaviškio krašto muziejaus direktoriaus Antano Žilinsko iniciatyva Stolaukėlio dvaro vietoje, Sodėnų kaime, kur gimė būsimoji dainininkė, buvo pastatytas paminklinis akmuo. Jį dovanojo ūkininkai Klimavičiai. Laimos ir Ginto Klimavičių sodyba stovi netoliese, todėl ūkininkai, jausdami pagarbą krašto istorijai, garsiai kraštietei, šią atmintiną vietą prižiūri.
Minint 110-ąsias Lietuvos lakštingalos gimimo metines muziejininkai prie paminklo padėjo gėlių, uždegė atminimo žvakelę. Muziejininkė Elena Rupeikienė parengė išsamų straipsnį „Negęstanti dainininkės Beatričės Grincevičiūtės asmenybės šviesa“ krašto laikraščiui „Santaka“. Taip pat Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus patalpose parengta istorinių nuotraukų paroda iš B. Grincevičiūtės memorialinio muziejaus „Beatričės namai“ ir Krašto muziejaus fondų. Jau vien parodos pavadinimas „Esi graži ir nuostabi žvaigždutė“ vyresniosios kartos muzikos mylėtojus nukelia į tuos laikus, kai skambėjo skaidrus ir lyriškas jos balsas, o kompozitoriaus Balio Dvarionio daina tapo Beatričės Grincevičiūtės simboliu.