Dalis statybų sostinės Burbiškių gatvėje – neteisėtos
Šią savaitę atlikę statinių sostinės Burbiškių gatvėje patikrinimą, Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Vilniaus skyriaus pareigūnai nustatė, kad kai kurie statiniai – pirtis, krepšinio aikštelė, automatiniai tvoros vartai, automobilių aikštelė ir tvora aplink ją – pastatyti savavališkai, valstybinėje žemėje. Dėl šių statinių statytojui bus surašyti savavališkos statybos aktai ir bus imamasi veiksmų savavališkos statybos padariniams pašalinti.
Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos (VTPSI) specialistai pažymi, kad tai – ne vieninteliai šioje teritorijoje be statybą leidžiančių dokumentų atsiradę statiniai, dėl kurių VTPSI jau ėmėsi veiksmų. Pernai bendrovei „FUCUS statyba“ surašytas garažo paskirties pastato savavališkos statybos aktas ir pareikalauta pašalinti padarinius. UAB „Piliuona“ dėl medinės aikštelės su pavėsinėmis ir dviejų automobilių statymo aikštelių taip pat surašyti savavališkos statybos aktai ir pateikti privalomieji nurodymai. Per nustatytą terminą statytojams neįvykdžius reikalavimų pašalinti savavališkos statybos padarinius, VTPSI kreipėsi į teismą. Bylos nagrinėjamos.
Žiniasklaidoje įvairiai interpretuojant vadinamojo Venecijos kvartalo daugiabučių namų statybos teisėtumo klausimus, VTPSI pateikia paaiškinimą dėl kvartalui išduotų statybos leidimų. Pagal Vilniaus m. savivaldybės ne per informacinę sistemą „Infostatyba“ išduotą vieną leidimą pastatyta vienuolika namų. Dėl dešimties iš jų 2013 metais surašyti statybos užbaigimo aktai. Vieno iš pagal išduotą statybos leidimą statytų namų statybos užbaigimo procedūros dar neatliktos.
Dar vienas daugiabutis gyvenamasis namas (2 sublokuoti namai) sklype buvusiu adresu Burbiškių g. 38 (dabar viso kvartalo adresas – Burbiškių g. 40) pastatytas be statybos leidimo. Dėl gręžtinių polių būsimiems statinio pamatams įrengimo UAB „FUCUS statyba“ 2013 metais buvo surašytas pirmas savavališkos statybos aktas. 2014 metais surašytas dar vienas savavališkos statybos aktas dėl daugiabučio gyvenamo namo statybos ir nurodyta pašalinti šios savavališkos statybos padarinius. Už statybos valstybinę priežiūrą atliekančių pareigūnų teisėtų nurodymų nevykdymą teismo nutarimu UAB „FUCUS statyba“ paskirta 5 000 litų bauda. Vilniaus miesto apylinkės teismas 2015-05-26 nutartimi patvirtino sudarytą taikos sutartį, kuria UAB „FUCUS statyba“ įsipareigojo ne vėliau kaip per 12 mėnesių parengti pastato projektinę dokumentaciją ir pagal ją gauti statybą leidžiantį dokumentą. Jei taikos sutartyje numatytais terminais neparengtų statinio projektinės dokumentacijos ir negautų statybos leidimo, statytojas įsipareigojo per 6 mėnesius statinį savo lėšomis nugriauti ir sutvarkyti statybvietę. Teismo nutartimi patvirtintos ir kitos sąlygos dėl atsakovo įsipareigojimų nevykdymo.
VTPSI specialistai primena, kad savavališką statybą galima įteisinti tik tais atvejais, kai žemės sklype (teritorijoje), kuriame nustatyta savavališka statyba, tokios paskirties naujo statinio statyba yra galima arba tokie šio statinio rekonstravimo, remonto ar griovimo darbai yra galimi pagal galiojančius detaliuosius planus ar žemės valdos projektus (jeigu jie privalomi), taip pat bendruosius planus ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir tokia statyba neprieštarauja imperatyviems aplinkos apsaugos, paveldosaugos, saugomų teritorijų apsaugos teisės aktų reikalavimams. Jeigu statybą leidžiantis dokumentas pagal šias sąlygas gali būti išduotas, prieš jį gaunant privaloma sumokėti įmoką už savavališkos statybos įteisinimą. Įmokos dydis priklauso nuo savavališkai atliktų statybos darbų, įskaitant panaudotus statybos produktus, sąnaudų vertės ir gali siekti 144 810 eurų. Pvz., jeigu savavališkai statomo statinio statybos sąnaudų vertė 100 tūkst. Eur., gaunant statybą leidžiantį dokumentą reikėtų sumokėti 34,5 tūkst. Eur. įmoką.