Dar šiemet prasidės plataus masto vandentiekio ir nuotekų sistemos plėtra bei modernizacija
„Esu ne kartą minėjęs, kad 2017-ieji taps tikrais statybų metais, ne išimtis – ir vandentvarkos sektorius. Savivaldybė ir jos partneriai – UAB „Vilniaus vandenys“ bei UAB „Pabradės komunalinis ūkis“ – užbaigia „popierinę“ stadiją ir šį sezoną pradės pirmuosius darbus. Iki šiol vykdyti didelės apimties planavimo, projektavimo darbai pagaliau įgauna kūną ir jau netrukus visų trijų miestų bei kaimiškų gyvenviečių žmonės savo gatvėse išvys statybinę techniką“, – komentuoja meras Rimantas Klipčius.
„Pirmajame šių metų tarybos posėdyje pritarėme UAB „Vilniaus vandenys“ 2017-2019 m. strateginio veiklos ir plėtros plano patvirtinimui. Svarbu, kad šis dokumentas įtvirtina ne tik įmonės investicijų kryptis, bet ir sudėlioja aiškų planą, kaip 8-10 proc. sumažinti UAB ,,Vilniaus vandenys“ geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų bazinę kainą. Įmonė jau pateikė derinti naujas – dešimtadaliu mažesnes – kainas, 2017-2019 metų laikotarpiu jos nesikeistų, o esant galimybei – dar ir mažėtų. Puiki žinia visiems UAB „Vilniaus vandenys“ klientams Švenčionių rajone“, – džiaugiasi meras.
Ypatingas dėmesys skirtas Švenčionių, Švenčionėlių ir Pabradės daugiabučių kvartalams
Kartu su UAB „Vilniaus vandenys“ šiemet bus pradėti vandentiekio ir nuotekų trasų atnaujinimo darbai Švenčionių ir Švenčionėlių daugiabučių namų kvartaluose. Projektą Pabradės Vilniaus gatvės kvartale įgyvendins UAB „Pabradės komunalinis ūkis“.
Kaip pasakoja rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistas Grigorijus Avinas, miestų kvartaluose pakeitimui buvo atrinkti blogiausios būklės tinklų ruožai. „Kadangi vėliau startuos ir kvartalų dangų – įvažiavimų, aikštelių, šaligatvių – rekonstrukcija, nebūtų tikslinga po jomis palikti senus vamzdynus, neatsparius mechaniniams poveikiams, gresiančius prakiurti tuoj po naujų dangų įrengimo“, – aiškina specialistas.
Švenčionėlių kvartale bus pakeista 1200 m vandentiekio ir 1890 m nuotekų surinkimo tinklų, Švenčionyse keičiamų trasų ilgis – 1100 m (vandentiekio) ir 1418 m (nuotekų). Visiems šiems darbams prireiks apie 516 tūkst. Eur, šią sumą perpus dengs Europos Sąjunga ir Švenčionių rajono savivaldybė.
„Savivaldybė yra projekto sumanytoja, jo koordinatorė ir lygiavertė finansuotoja. Tuo metu UAB „Vilniaus vandenys“ vaidmuo – organizuoti visas projekto procedūras: pateikti paraišką, administruoti projektą, vykdyti viešuosius pirkimus. Analogišką vaidmenį Pabradėje atliks UAB „Pabradės komunalinis ūkis“, skirtumas tik tas, kad ši bendrovė prie projekto įgyvendinimo prisidės ir finansiškai, taip sumažindama savivaldybei tenkančią finansinę naštą“, – paaiškina meras Rimantas Klipčius.
Kalbant apie Pabradę, Vilniaus gatvės kvartalo vandentiekio ir nuotekų trasų keitimas kainuos 206 tūkst. Eur. 50 proc. projekto vertės bus finansuota europinėmis lėšomis, likusią dalį pasidalins savivaldybė ir vietos komunalinė įmonė.
Naujų linijų statyba koncentruota ten, kur optimaliausia ir kur jų labiausiai trūko
Daugiabučių kvartalai – ne vienintelės vietovės, kuriose bus rausiamasi po žeme. Ženkliai išplėsti vandentiekio ir nuotekų trasas numatoma iki šiol jų stokojančiuose Švenčionėliuose ir itin menkai prie centralizuotų tinklų prijungtoje Pabradėje. Švenčionių miestas, kaip teigia G. Avinas, šiuo atveju išskirtinis, mat itin aktyvi plėtra jame įvyko jau anksčiau, centrinis rajono miestas 80 proc. padengtas tinklais.
Skaičiuojama, kad Švenčionėlių gatvėse bus įrengta apie 1130 m vandentiekio ir 2510 m nuotekų tinklų, tai kainuos apie 316 tūkst. Eur. ES parama sieks 50 proc., likusi dalis – savivaldybės lėšos. Projekto partneris – UAB „Vilniaus vandenys“.
Šiuo projektu džiaugsis net penkių Švenčionėlių gatvių gyventojai. Visoje Ryto gatvėje numatyta nutiesti vandentiekio ir nuotekų tinklus, o Turgaus gatvėje, kurioje vandentiekis jau yra, atsiras didelė nuotekų tinklo atkarpa – vamzdynas eis nuo Švenčionių iki Lauko gatvės. Ateities gatvės dalyje nuo Švenčionių iki Ryto gatvės bus nutiesta kanalizacijos linija (vandentiekis šioje atkarpoje yra įrengtas, o likusi gatvės dalis (iki Lauko g.) turi prisijungimą tiek prie nuotekų, tiek vandentiekio tinklų). Malūno gatvėje nuo Žemutinės gatvės iki pašto bus nutiestas tiek vandentiekis, tiek nuotekų vamzdynas, o Lauko gatvėje, kur jau yra vandentiekis, bus paklota nuotekų linija, eisianti nuo Turgaus g. iki Žilvičių g.
„Akyli gyventojai pastebės, kad gatvių atkarpos parinktos neatsitikintinai. Tai padaryta įvertinus reljefo ypatumus, prisijungimo prie esamų tinklų galimybes ir skiriamą finansavimą. Išnaudodami reljefą ir įrengdami savitakę sistemą, atsisakydami brangaus elemento – siurblinių, galimybę prisijungti prie tinklų sudarysime daugiau Švenčionėlių gyventojų. Paprastai tariant, iš turimo finansavimo „išspausime“ maksimalią naudą“, – paaiškina G. Avinas.
Tuo metu Pabradėje įgyvendinamas vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros projektas ambicingas ir įdomus tuo, kad vamzdynas bus klojamas po Žeimenos dugnu ir geležinkelio linija. Peržengus šias gamtos ir žmogaus sukurtas kliūtis, prie centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų bus prijungta tankiai apgyvendinta miesto dalis – Švenčionių, Gaspariškių, Gėlių, Pietų, Šilelio, Vytauto, Saulės, Projektų gatvės.
„Ši Pabradės dalis – kompaktiškai apgyvendinta, turime daug potencialių vartotojų, be to, jie susiduria su didele problema – vasarą išdžiūstančiais šuliniais“, – apie projekto motyvaciją kalba partnerės UAB „Pabradės komunalinis ūkis“ direktorius Andrejus Junda.
„Tinklų plėtros darbai, Pabradėje vykdyti prieš 15 metų, sustojo, atlikta tik dalis būtinų darbų, o savivaldybė nuolat gauna gyventojų prašymus padėti. Atsiradus galimybei finansuoti projektą ES lėšomis, galime skirti deramą dėmesį tinklų plėtrai, juk finansuoti tokio masto projekto vien biudžeto lėšomis nebūtume pajėgūs“, – pabrėžia meras. Rajono vadovas skaičiuoja, kad šis projektas atsieis apie 612 tūkst. Eur, ES jam skirs pusę reikalingos sumos, likusią dalį pasidalins savivaldybė ir UAB „Pabradės komunalinis ūkis.
Pabradiškiai gali pasidžiaugti ne tik numatoma tinklų plėtra, bet ir tuo, kad bus įrengti nauji vandens gerinimo įrenginiai.
„Kelis kartus per metus atliekami tyrimai parodė, kad tiekiamas vanduo neatitinka higienos normų, konkrečiau, yra labai geležingas. Todėl gadinama vandens paėmimo įranga, geležies nuosėdos kaupiasi vamzdyne, kenčia ir gyventojų buitinė technika. Nauji įrenginiai šias problemas išspręs“, – sako A. Junda.
Švenčionims – ir vandens gerinimo įrenginiai, ir nuotekų valyklos atnaujinimas
Nugeležintu vandeniu bus aprūpinti ir Švenčionių gyventojai. 2017-2018 m. Zadvarninkų kadastro vietovėje bus pastatyti vandens gerinimo įrenginiai , iš čia kokybiškas vanduo pasieks miesto vartotojus. Projekto vertė – apie 587 tūkst. Eur, jį lygiomis dalimis apmokės UAB „Vilniaus vandenys“ ir ES.
Švenčionių laukia ir pats brangiausias bei technologiškai sudėtingiausias rajono vandentvarkos infrastruktūros gerinimo projektas – nuotekų valyklos rekonstrukcija. Technologiškai pasenusi valykla bus modernizuota, kaip teigia UAB „Vilniaus vandenys“, praktiškai perdaryta iš naujo. Šis projektas vertas net 3 mln. Eur, jį taip pat administruos ir ES nepadengiamą investicijų dalį (50 proc.) finansuos UAB „Vilniaus vandenys“. Kadangi šis projektas – pats sudėtingiausias, prireiks laiko, jo užbaigimo sulauksime 2019-aisiais.
Projektai neaplenks kaimiškųjų vietovių
Dėmesio sulauks ir kaimiškoji rajono dalis – net keliuose kaimuose bus įrengti vandens gerinimo, rekonstruojami – nuotekų valymo įrenginiai. Vandens būklė dėl naujai pastatytų įrenginių pagerės Trūduose, Sariuose, Šventoje, Milkuškose ir Magūnuose. Magūnų kaime numatytas ir vandentiekio tinklų keitimas.
„Šios vietovės tenkina projekto finansavimui keliamą reikalavimą, kad gyvenvietėje būtų ne mažiau 200 žmonių, be to, visuose šiuose kaimuose vandens kokybė – nepatenkinama“, – komentuoja meras Rimantas Klipčius.
Įskaičiuojant ir jau minėtus vandens gerinimo įrenginių kaštus Pabradėje, šiam projektui numatoma išleisti apie 218 tūkst. Eur. ES, kaip ir daugeliu atvejų, dengia 50 proc. projekto vertės, likusią dalį dalinasi savivaldybė ir UAB „Pabradės komunalinis ūkis“.
Kiek dosnesnės – 80 proc. – europinės paramos bus sulaukta tik vienai darbų rūšiai – nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcijai kaimiškose vietovėse. Už bendrą 210 tūkst. Eur sumą numatoma atlikti darbus Šventoje ir Vidutinėje.
„Šių kaimų nuotekų valyklų būklė yra bloga, nuotekos pakankamai neišvalomos, mat įranga ir susidėvėjusi, ir technologiškai nusenusi“, – esamą situaciją paaiškina A. Junda. Jo vadovaujamai įmonei ir savivaldybei prisidėjus 20 proc. projekto vertės, šios problemos bus išspręstos.
Suskubta pasinaudoti galimybe gauti europinę paramą
Praėjusiais metais Vilniaus regionas, kuriam priklauso ir Švenčionių rajonas, išskirtas iš likusios šalies dalies ir priskirtas prie labiau išsivysčiusių regionų (BVP vienam gyventojui didesnis nei 90 proc. ES vidurkio). Todėl po 2020 m. ES finansinės investicijos sostinės regionui bus planuojamos atskirai, įvertinant, kad likusi šalies dalis dar turi jį vytis.
„Šiandien tai sukelia pagrįstus nuogąstavimus, kad europinė parama mūsų rajonui jau netrukus ženkliai sumažės. Akivaizdu, kad būtina pasinaudoti visomis dabarties galimybėmis. Kalbant apie vandentvarką, savivaldybė ne tik pasiryžo investuoti daug savų lėšų į infrastruktūros atnaujinimą ir plėtrą, bet ir įdėjo daug pastangų, nuėjo ilgą derybų kelią, kad abu projekto partneriai – tiek UAB „Pabradės komunalinis ūkis“, tiek UAB „Vilniaus vandenys“ – matytų projektų perspektyvas, sutiktų juose dalyvauti. Be to, savivaldybė visuomet buvo ir bus ne tik projektų finansuotojas, bet ir „sarginis šuo“, kurio rūpestis – sklandi darbų eiga“, – pažymi meras.
Gyventojų prašymai girdimi – prie tinklų rengiamasi prijungti atskiras gatvių atkarpas
Ne paslaptis, kad rajono gyventojai, kreipdamiesi į savivaldybę, dažnai prašo surasti galimybių išplėsti esamą vandentiekio ar kanalizacijos žemėlapį ir prie atskirų gatvių ar sklypų atvesti šių komunikacijų linijas. Tai brangus malonumas, reikalaujantis ne tik biudžeto lėšų, bet ir užtrunkančio pasirengimo: reikalinga suplanuoti racionaliausią „kelią“ iki artimiausios trasos bei parengti visą reikalingą dokumentaciją.
„Labai dažnai šios aplinkybės nei man, nei administracijos specialistams neleidžia čia ir dabar pažadėti žaibiško prijungimo. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad šie prašymai nugrimzta užmarštin – juos įvertiname planuodami artimiausio laikotarpio darbus. Štai pernai, atsižvelgę į gyventojų prašymus, savivaldybės biudžeto lėšomis Švenčionėliuose prie nuotekų ir vandentiekio tinklų prijungėme Švenčionių gatvę, o daliai Klevų gatvės vartotojų sudarėme galimybę naudotis nuotekų tinklais. Švenčionyse tiek prie nuotekų, tiek prie vandentiekio tinklų nelaukiant europinės paramos prijungta Saulėtekio gatvė ir Partizanų skersgatvis, o Pabradėje prie nuotekų tinklų prijungta Svajonių gatvė ir du daugiabučiai namai, esantys Vilniaus gatvėje. Šiemet planuojama patenkinti dar daugiau gyventojų prašymų ir prie vandentiekio ir/ar nuotekų linijų prijungti Kaltanėnų gatvę ir Bažnyčios skersgatvį Švenčionėliuose, Švenčionėlių gatvę Švenčionyse, kelis Cirkliškio kaimo daugiabučius namus, taip pat daugiabutį Trūduose. Savivaldybės biudžeto lėšomis 2017 m. bus išspręsta ir nuotekų tvarkymo problema Strūnaityje – šiame kaime bus įrengti biologiniai nuotekų valymo įrenginiai“, – ilgą šių metų darbų sąrašą užbaigia meras.