Darbdaviai: įdarbinus ilgą laiką buvusius be darbo – laimi visi
Jau ketverius metus sostinės savivaldybė skatina darbdavius dalyvauti užimtumo didinimo programoje – padėti įdarbinti vilniečius, kurie susiduria su sunkumais įsitraukiant į darbo rinką bei adaptuojantis joje. Nors su iššūkiais susiduria tiek darbdaviai, tiek dirbantys, galiausiai programos dalyviai pripažįsta, kad galimybėmis ir rezultatais džiaugiasi visi. Darbdaviai sulaukia pagalbos, gauna subsidijas, o anksčiau sunkiai darbus rasdavę vilniečiai – antrą galimybę, įgūdžius ir daugiau pasitikėjimo savimi.
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ šioje programoje dalyvauja nuo 2018 m. Vilniaus padalinio vadovas Modestas Bastys pastebi jos teikiamas naudas: „Visų pirma, užimtumo didinimo programa suteikia galimybę organizacijai turėti daugiau pagalbos rankų – daugiau darbuotojų. Nors didžioji dalis „Maisto banko“ veiklos paremta savanorišku darbu, galimybė turėti samdomų darbuotojų suteikia šiai veiklai stabilumo ir leidžia sutvarkyti ir paskirstyti didesnius kiekius maisto produktų. Antra, tiesiogiai dirbdami su nepasiturinčiais asmenimis žinome jų problemas, galime atrasti tuos žmones, kuriems laikinojo įsidarbinimo galimybė yra labai svarbi bei aktuali. Tokiu būdu padedame jiems įsitvirtinti darbo rinkoje“, – pasakojo M. Bastys.
Vienos programos dalyvių, viešosios įstaigos „Priežiūra ir pagalba senjorams į namus“, vadovė Sigutė Salomėja Štengerienė pastebi, kad per darbo pokalbį sudėtinga įkalbinti ilgą laiką be darbo buvusius žmones apskritai pradėti dirbti. Vis dėlto, jiems pradėjus darbuotis, atsiranda stipri motyvacija ir dingsta iki tol buvęs nepasitikėjimas savimi.
„Daugeliui bedarbis asocijuojasi tik su finansiniais sunkumais. Pokalbių dėl darbo metu supratau, kad nedirbantis žmogus, o ypač turintis negalią, išgyvena dėl mažėjančios savigarbos, kompetencijų, kurias turėjo dirbdamas. Tačiau šie žmonės tuo pačiu nenori atsisakyti pašalpų, kompensacijų už šildymą. Taip kaskart, ypač kai bendrauji su ilgalaikiu bedarbiu, turi motyvuoti žmogų, kad pajamos bus žymiai aukštesnės nei pašalpa, kad jo patirtis ir kompetencija reikalinga įmonei. O įdarbinę pastebime, kad pusmetį trunkanti programa puikiai veikia: darbuotojas spėja pajusti gerėjančią emocinę savijautą, finansinę naudą ir pastebi, kad laisvalaikis nėra didesnė vertybė už darbą“, – pasakojo viešosios įstaigos vadovė.
Įstaiga užimtumo programoje dalyvauja pirmus metus ir jau padėjo į darbo rinką įsitraukti trims moterims – auginančiai vaiką iki 7 metų, vienai vyresnei nei 55 metų moteriai bei moteriai turinčiai 35 proc. neįgalumą.
Panašią patirtimi dalijasi ir „Maisto bankas“: pagal Užimtumo didinimo programą į labdaros organizaciją ateina žmonės, kurie jau ilgą laiką nedirba ir ieškosi darbo. Dažnai jie būna praradę pasitikėjimą ar net nusivylę savimi ir įdarbinimo sistema, praradę įgūdžius, jiems sunkiau adaptuotis komandoje.
„Galimybė dirbti ir užsidirbti išties didina savivertę. Be to, „Maisto banke“ jie ateina į labai skirtingų, tačiau darbui motyvuotų ir vienas kitą palaikančių žmonių komandą, kurioje tikrai nesijaučia vieniši, turi galimybę bendrauti, paklausti, žino, kad čia jų nieks nekritikuos, o reikalui esant tikrai išties pagalbos ranką“, – pasakojo „Maisto banko“ vadovas M. Bastys.
Kaip pasakoja vadovas, tiek savanoriai, tiek darbuotojai iš labai arti susipažįsta su daugybe skirtingų žmonių istorijų. Vienos iš jų leidžia pergalvoti ir savo gyvenimą, ir skatina pasidžiaugti, kad dirbi labai svarbų ir visuomenei naudingą darbą, kad esi reikalingas. „Labai džiaugiamės, kad pavyksta surasti išties labai motyvuotus ir atsakingus darbuotojus, kurie net ir pasibaigus šiai programai mus aplanko ir kada tik turi laiko sugrįžta į „Maisto banką“ kaip savanoriai“, – sako M. Bastys.
Programoje dalyvaujantys darbdaviai sako, kad didžiausia motyvacija dalyvauti joje kartais net nėra piniginė. Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ laikinai einanti pareigas vadovė Dovilė Aušrė prie programos nusprendė prisijungti, nes jos vykdomam projektui „Kavos galia“ trūko asmeninių asistentų.
„Užimtumo didinimo programoje dalyvavome metus ir tai labai pagelbėjo. Turime automobilį, skirtą renginiams, kuriame įmontuotas kavos aparatas, bet ne visada turėjome, kas galėtų su juo dirbti. Džiaugiamės ir likome labai patenkinti per programą įdarbintais žmonėmis su negalia. Vieną jų įdarbinome pastoviam darbui. Ši programa tikrai labai gera patirtis tiek mums, tiek pas mus atėjusiems žmonėms“, – pasakojo D. Aušrė.
Lietuvos žmonių su stuburo pažeidimais asociacijos laikinoji prezidentė Birutė Stričkaitė antrina kolegei – jos atstovaujamai asociacijai nedalyvaujant tokioje programoje, svarbi jų veikla neįvyktų.
„Socialinės reabilitacijos projektui vykdyti mums panaudos būdu skirtas automobilis, tačiau vairuotojo neturime. Dalyvavimas užimtumo programoje mums suteikė finansavimą vairuotojo atlyginimui mokėti, o atėjęs dirbti vairuotojas net ir pasibaigus programai liko dirbti savanoriškai“, – pasakojo B. Stričkaitė.