Daugiabučių renovacija: šildymo sistemas reikia ne tik modernizuoti, bet ir prižiūrėti
Aplinkos ministerija siekia, kad įgyvendinant valstybės remiamus daugiabučių renovacijos projektus būtų modernizuojami šių namų šilumos punktai bei šildymo sistemos, taip pat įrengiami jos reguliavimo ir apskaitos prietaisai butuose.
Viena iš daugiabučių šildymo sistemų naudojimo ir priežiūros silpnųjų vietų, kurias nustatė Valstybės kontrolės atliktas auditas, – tai, kad, įsigaliojus Šilumos ūkio įstatymo pataisoms, nebuvo tinkamai reglamentuotas šilumos punktų, kurie priklausė šilumos tiekėjui, perdavimas daugiabučių savininkams. Todėl daugiabučių namų savininkų bendrijoms ir administratoriams kilo įvairių techninių, organizacinių ir finansinių problemų organizuojant šių sistemų priežiūrą ir remontą.
Svarbi priežastis, kodėl šiluma vartojama neefektyviai, auditorių manymu, yra tai, kad daugiabučio šildymo sistemos subalansavimas nėra vienas iš privalomųjų namo eksploatavimo darbų, kurie atliekami be gyventojų sutikimo, o naudojantis išbalansuota sistema šiluma vartojama neracionaliai. Tačiau, kaip sako Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento Būsto skyriaus vedėjas Ramūnas Šveikauskas, pagal aplinkos ir energetikos ministrų patvirtintus Daugiabučio namo šildymo ir karšto vandens sistemos privalomuosius reikalavimus senų namų šildymo sistemose privalo būti hidraulinio balansavimo priemonės, atsiskaitomieji prietaisai name suvartojamos šilumos ir karšto vandens kiekiui nustatyti, taip pat šilumos suvartojimą pastate reguliuojantys įrenginiai. Todėl svarbu griežčiau kontroliuoti, kaip vykdomi šie reikalavimai, kaip prižiūrimos pastatų šildymo sistemos. Tokią kontrolę vykdo Valstybinė energetikos inspekcija.