Daugiausia peršalimo ligos kamuoja panevėžiečius
Panevėžio visuomenės sveikatos centro (toliau – Centras) duomenimis, 2016 m. 3 sav. (sausio 18-24 d.) bendras Panevėžio apskrities sergamumo gripu ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (toliau – ŪVKTI) rodiklis siekė 62,86 atv./10 tūkst. gyv., kai prieš savaitę – 47,53 atv./10 tūkst. gyv. Praėjusią savaitę Panevėžio apskrityje užregistruota 1400 ŪVKTI ir 101 gripo atvejis. Beveik 67 proc. visų sergančiųjų gripu ir ŪVKTI sudaro vaikai (0-17 metų).
Didžiausias sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis š. m. sausio 18-24 d. registruotas Panevėžio mieste (99,85 atv./10 tūkst. gyv.), mažiausias – Pasvalio rajone (13,88 atv./10 tūkst. gyv.).
3-ąją 2016 metų savaitę Panevėžio apskrityje dėl gripo hospitalizuoti 24 asmenys, kai 2-ąją š. m. savaitę – 7.
ŪVKTI (arba respiracinės infekcijos) yra labiausiai paplitusios infekcinės ligos visame pasaulyje. ŪVKTI sąvoka apima įvairių mikroorganizmų sukeltas ligas, kurioms būdingi kvėpavimo organų pažeidimo požymiai, intoksikacijos reiškiniai. Šios infekcijos sukelia ūminį viršutinių kvėpavimo takų uždegimą, galintį pažeisti ne tik viršutinius kvėpavimo takus, bet ir atskiras jo dalis. Virusus oro lašineliniu ar kontaktiniu būdu platina užsikrėtęs žmogus. Užsikrečiama nuo sergančiųjų, kurie koso, čiaudo, kalba.
ŪVKTI simptomai prasideda laipsniškai. Ligoniui pakyla nežymi (apie 37 oC) temperatūra (karščiavimo gali ir nebūti), būdingas lengvas iki vidutinio sunkumo gerklės skausmas, čiaudulys, sloga, švelnus kosulys. Retais atvejais gali krėsti šaltis, skaudėti galvą. Ligos trukmė -3-4 d.
Gripo galime išvengti pasiskiepijus, tačiau nuo ŪVKTI skiepų nėra, todėl reikėtų imtis kitų, nespecifinių profilaktikos priemonių. Gerti daug skysčių, geriau su vitaminu C. Kuo dažniau plauti rankas, ypač slaugant ligonį ir prieš valgį. Kosėjant ir čiaudėjant, užsidengti burną ir nosį vienkartine nosine arba rankove (geriausiai alkūnės linkyje). Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas. Taip pat svarbu gerai išvėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas. Susirgus rekomenduojama nesigydyti patiems, o kreiptis į medikus dėl gydymo paskyrimo. Sergančių vaikų neleisti į vaikų kolektyvus bei lankyti sergančių draugų.