Decentralizacija ir koordinuota nacionalinė regionų politika – tarp esminių Regionų forumo temų
Savivaldos finansų tvarumas, decentralizacija, tvari kelių infrastruktūra, tikruosius gyventojų poreikius, o ne teorinius tikslus atliepiančios nacionalinės reformos, civilinė sauga – šiuos esminius savivaldos siekius įvardino Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) l.e.p. prezidentas Audrius Klišonis šiandien vykusiame jau šeštajame prezidento Gitano Nausėdos inicijuotame Regionų forume, kurį Prezidentūra rengia kartu su LSA.
Nacionalinės regioninės politikos klausimams ir perspektyvoms aptarti skirtame forume LSA vadovas pabrėžė, kad būtina didinti ne tik savivaldybėms tenkančią gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalį, bet ir savarankiškuosius savivaldybių pajamų šaltinius, taip pat – pilnai kompensuoti šio mokesčio netektis, kurias savivaldybės patiria dėl centrinės valdžios priimtų sprendimų. Finansinį savarankiškumą sustiprintų ir šimtaprocentinis valstybės perduotų savivaldybėms funkcijų finansavimas bei lankstesnis savivaldybių skolinimasis.
Jis taip pat teigė, jog vykdomos įvairios nacionalinės reformos turėtų geriau įvertinti tikruosius gyventojų poreikius, pavyzdžiui – išlaikyti regionuose kai kurias mokyklas, kurios, nors ir nepilnai atitinka mokyklų tinklo reikalavimus, tačiau yra būtinos siekiant užtikrinti regionų vaikų teisę į kokybišką švietimą. Kokybiškos sveikatos priežiūros paslaugos turėtų būti vienodai prieinamos tiek didžiųjų miestų, tiek regionų gyventojams, o socialinių paslaugų sistemos reglamentavimas – supaprastintas, paslaugas apjungiant į gyventojams aiškesnius „socialinių paslaugų paketus“.
Didelis dėmesys forume buvo skirtas decentralizacijos temai. A. Klišonis pabrėžė institucinės lyderystės ir nuoseklumo stoką koordinuojant regioninės politikos prioritetus ir užtikrinant jos tikslus. Užsiminta ir apie pasirengimą Europos Sąjungos finansinei perspektyvai po 2027 metų, kurioje planuojant lėšas reikėtų daug labiau remtis pačių regionų nustatytais prioritetais, taip pat akcentuotas perteklinis savivaldybių funkcijų reglamentavimas bei būtinybė laikytis subsidiarumo principo formuojant valstybinių įstaigų tinklą pastaraisiais metais iš regionų išsikeliant teismams, policijai, poliklinikoms ar švietimo įstaigoms.
A. Klišonis kalbėjo ir apie didesnes savivaldybių galimybes plėtoti energetinę nepriklausomybę ir efektyvumą. Pasak jo, nors šiuo metu siūlomos steigti energetikos bendrijos – savivaldybėms per brangi ir sudėtingai įgyvendinama priemonė, būtent jų kūrimui nukreipti visi pagrindiniai resursai (valstybės parama, rezervinė galia ESO tinkluose), todėl savivaldybės negali pačios vystyti atsinaujinančių išteklių energijos plėtros arba pritraukti investuotojų.
Regionų forume LSA vadovas taip pat akcentavo, kad lėšos, paimtos iš savivaldybėms skirtos GPM dalies ir skirtos Civilinės saugos stiprinimo ir plėtros programos pažangos priemonei turėtų būti paskirstytos būtent savivaldybėms, kurios galėtų įsigyti būtinąsias priemones, stiprinti sveikatos įstaigų atsparumą, atnaujinti perspėjimo sistemas, edukuoti gyventojus ir kita.
Forumo iniciatorius prezidentas G. Nausėda teigė, kad tvari, koordinuota nacionalinė regioninė politika yra strateginis mūsų valstybės tikslas. Prezidentas pažymėjo, kad norint jo pasiekti, pati valstybė turi išradingai ieškoti būdų investuoti į regionus, o ne tik kviesti verslą to imtis; be to, turime decentralizuoti regioninę valdyseną ir reikšmingai sustiprinti regionų savivaldą.