Dėl griūvančios Lapių bažnyčios tvoros tikimasi Vyriausybės paramos
Penktadienį Lapių seniūnijoje sugriuvo ir nuo šlaito pradėjo slinkti Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios tvora. Įvykio vietoje apsilankęs Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius Ričardas Pudževelis ramina, kad rimtos grėsmės bažnyčiai šiuo metu nėra, tačiau nesiėmus skubių priemonių, situacija gali tapti pavojinga.
„Laukiame ekspertų išvadų, matysime, kokių priemonių imtis pirmiausiai, kaip sutvarkyti avarijos vietą. Objektas priklauso bažnyčiai, tačiau Savivaldybė neliks nuošalyje, kreipsis pagalbos ir į Vyriausybę“, – kalbėjo direktorius.
Po ekspertų išvadų bus priimtas sprendimas, ar šią avariją skelbti ekstremalia situacija. Statinio projekto prižiūrėtojas Vytautas Kantauskas siūlo skubiai parengti sienos-tvoros restauravimo, remonto ir avarijos grėsmės pašalinimo projekto patikslinimą.
Urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja Rūta Černiauskienė sakė, kad paaiškėjus, jog bažnyčios tvorai kyla grėsmė, pernai Kauno rajono savivaldybė iš Bažnyčių finansavimo programos skyrė 50 tūkst. Lt inžineriniams, geologiniams, hidrologiniams tyrimams ir drenažo projektui finansuoti. Šios programos lėšos dalijamos Kauno ir Vilkaviškio vyskupijoms. Visa Kauno vyskupijai skirta suma atiteko šiai vienai bažnyčiai.
Vėliau Kultūros paveldo departamentas skyrė apie 47 tūkst. eurų nuotekų sistemai sutvarkyti, tačiau darbų konkursas dar neįvyko.
Kultūros paveldo departamento atstovė Bronislava Raupėnienė sako, kad 2014 m. buvo parengtas techninis projektas ir jau šiemet buvo planuota pradėti darbus, tačiau niekas nesitikėjo, kad tvora pradės griūti. Ji įsitikinusi, kad prie tvoros sutvarkymo turėtų prisidėti lėšomis ir Vyskupija, kadangi departamentas tam lėšų numatęs neturi.
Bažnyčios klebonas Robertas Skrinskas baiminasi, kad tvora ir toliau gali griūti, nes iš kitų pusių statinio būklė ne ką geresnė. Klebonas buvo parengęs kapitalinį rekonstrukcijos projektą, tačiau tokiems darbams reikėtų virš 300 tūkst. eurų.
Tvoroje įspausta jos statybos data yra1936-ieji. Manoma, kad pirmosios atramos galėjo būti išmūrytos XIX amžiaus pabaigoje.