Dėl sprogimo Panevėžio bendrabutyje – pastate skelbiama ekstremali situacija
Dėl savaitgalį Panevėžio bendrabutyje įvykusio sprogimo, pastate skelbiama ekstremali situacija. Savivaldybės atstovai tikina, kad evakuotiems septynių butų gyventojams bus teikiama pagalba.
„Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro (ESOC) posėdžio metu nuspręsta, kad Panevėžio miesto savivaldybė skubos tvarka kreipsis į pastatų priežiūros specialistus, kad šie atliktų pastato ekspertizę. Toks sprendimas priimtas siekiant maksimaliai užtikrinti gyventojų ir jų turto saugumą bei įsitikinti, kad pastato atraminės konstrukcijos nėra kritiškai pažeistos. Taip pat nuspręsta adresu Nemuno g. 14 skelbti ekstremaliąją situaciją“, – rašoma savivaldybės pranešime spaudai.
Posėdžio metu Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyriaus vyr. specialistas Nerijus Budreika informavo, kad sausio 21 d. iš specialiųjų tarnybų buvo gauta informacija apie Nemuno g. 14 bendrabutyje įvykusį sprogimą. Savivaldybės atstovams nuvykus į vietą pastebėtos pažeistos lauko sienos plokštės, nuo sprogimo išdužę langai.
Pranešime spaudai teigiama, kad pastatą administruojanti AB „Panevėžio būstas“ darbuotojai šiuo metu daro viską, kad kaip galima greičiau būtų atstatytas elektros tiekimas keliems be elektros energijos likusiems būstams, atliekami būtini darbai, kad neiškiltų grėsmė namo šildymo sistemai – ji neužšaltų.
Pasak Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos, septynių butų gyventojai buvo evakuoti.
„Septyni butai buvo evakuoti, gyventojams buvo pasiūlyta užtikrinti būstą, bet gyventojai savivaldybės pagalbos neprašė“, – po ESOC posėdžio komentavo T. Jukna.
Administracijos direktorius patikino, kad gyventojai į namus grįžti galės tik po atliktos ekspertizės.
„Kritinės būklės nėra, bet ekspertizė bus atlikta, siekiant įsitikinti ar negresia pastato griūtis. Vizualiai nesimato, kad galėtų dėl to būti kažkokia griūtis, bet specialistai turi tą patvirtinti. Iki tol gyventojai, bent jau tų septynių butų, tikrai negalės grįžti į namus“, – sakė jis.
Savivaldybė pasiruošusi teikti pagalbą
Kaip teigiama pranešime spaudai, Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus darbuotojai yra pasiruošę nuo sprogimo nukentėjusiems gyventojams suteikti visą būtiną informaciją dėl Piniginės socialinės paramos, esant poreikiui užtikrinti, kad gyventojams būtų surastas laikinas būstas.
„Jei kreipsis į savivaldybę, stengsimės užtikrinti jiems laikiną būstą. Įvertinus visą situaciją bus galima pasakyti, ar galima grįžti ir ar galima pradėti remonto darbus, kad žmonės susitvarkytų. Yra galimybė nepasiturintiems gyventojams kreiptis į socialinį skyrių dėl vienkartinės paramos nukentėjusiems“, – tikino T. Jukna.
Name esančios sistemos ir tinklai – veikiantys
Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius T. Jukna tikina, kad name esantys šilumos ir kiti tinklai per sprogimą nenukentėjo – veikia ir šildymas. Anot jo, kai kuriuose butuose pirmadienį taip pat bus atstatyta elektra.
„Namo administratorius jau šiandien užsandarins visas angas dėl šalčių, kad sistemos, ypač šildymo, visame name nesusprogtų arba nesugestų“, – kalbėjo T. Jukna.
Sekmadienį Panevėžyje, kaip teigia policija, sprogus dujų balionui nukentėjo 1964 m. gimimo asmuo, jis buvo išvežtas į ligoninę. Taip pat buvo suniokoti du butai.
Pirminiais duomenimis sprogimas įvyko dėl galimai netvarkingo dujų baliono.
Apie sprogimą Nemuno g., 5 esančiame bute, policija pranešimą gavo apie 12 val.
S. Gentvilas po nelaimės Panevėžyje: „Suskystintų naftos dujų balionai nėra saugūs ir jų gyventojai turėtų atsisakyti“
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas atkreipia dėmesį, kad sekmadienį Panevėžyje daugiabučiame name įvykęs suskystintų naftos dujų (SND) baliono sprogimas dar sykį įrodė, kad šis šildymo ir maisto gaminimo būdas nėra saugus ir jo artimiausioje ateityje reikėtų atsisakyti.
„Šį sykį įvykus šiai nelaimei buvo apsieita be žmonių aukų, tačiau niekas negali būti tikras, kad tokių atvejų nebus ateityje su žymiai tragiškesnėmis pasekmėmis“, – sako aplinkos ministras S. Gentvilas.
Anot jo, patys gyventojai turi suprasti, kad gyvena ant parako statinės ir pasinaudoję valstybės parama dujines virykles su SND balionais gali pasikeisti elektrinėmis viryklėmis.
„Gyventojai jau ketverius metus turi galimybę gavę finansinę valstybės paramą tai padaryti. Ir daug namų ūkių ja pasinaudojo. 1 500 iš 2 000 daugiabučių, naudojusių nesaugius dujų balionus, juos pakeitė elektrinėmis viryklėmis arba centralizuotai tiekiamomis gamtinėmis dujomis“, – teigia aplinkos ministras.
Už šią paramą atsakingos Energetikos ministerijos duomenimis, per 4 metus su valstybės parama elektrinėmis viryklėmis arba centralizuotai tiekiamomis dujomis pakeista daugiau kaip 32 tūkstančiai dujų balionų.
Šiam tikslui skirta beveik 27 mln. eurų parama, kuria jau pasinaudojo 1478 daugiabučių 58 savivaldybėse, dar pora šimtų daugiabučių jau kreipėsi paramos arba yra pradėję dujų balionų keitimo procesą.
Dujų balionų daugiabučiuose jau nebeliko Joniškio, Kelmės, Elektrėnų, Jonavos rajonų savivaldybėse.
Keičiant dujų balioną, vienam butui valstybė skiria iki 726 eurų paramos: daugiabučių namų vidaus tinklų įrengimui ar pertvarkymui laiptinėse bei bendros paskirties patalpose – iki 242 eurų, namo butų elektros instaliacijos ar dujų sistemos pertvarkymui – iki 242 eurų, taip pat elektrinės arba dujinės viryklės įsigijimui – iki 242 eurų.
Nuo kitų metų pradžios trijų aukštų ir didesniuose daugiabučiuose namuose dujų balionai negalės būti naudojami. Šiemet Energetikos ministerija nesaugių dujų balionų keitimui skirs dar 3,8 mln. eurų paramos.