Dėmesys Joniškį puošiančių sinagogų kompleksui
Rugsėjo 9 d. Joniškyje buvo surengta konferencija „Kultūros paveldo objektų pritaikymas šiuolaikinėms visuomenės reikmėms“, kurios metu aptartos šių objektų išsaugojimo ir pritaikymo naudojimui finansinės galimybės, sinagogų pastatų pritaikymas kultūros reikmėms, Joniškio sinagogų komplekso išsaugojimo sėkmės istorija, kiti aktualūs kultūros paveldo objektų išsaugojimo klausimai.
Konferencijoje dalyvavo Kultūros viceministras Arnas Neverauskas, kuris džiaugėsi naujam gyvenimui prikeltu Raudonosios ir Baltosios sinagogų kompleksu. Pasak viceministro, stebint Joniškio sinagogų komplekso tvarkymo darbus, atkreipiamas dėmesys į tai, kaip tie objektai tampa bendruomenės kultūros centru, daro įtaką viso miesto regeneracijai, kaip keičiasi visuomenės požiūris į savo aplinką ir kultūros paveldą, o miestas tampa patrauklesniu gyventi. Tai ir yra pagrindiniai investicijų į kultūros paveldą tikslai.
Susirinkusius konferencijos dalyvius sveikino Joniškio rajono savivaldybės meras Gediminas Čepulis, Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė. Jie džiaugėsi, kad sinagogose verda kultūrinis gyvenimas, jose netrūksta lankytojų ir turistų.
Konferencijos metu pranešimus skaitė Kultūros paveldo departamento, Joniškio rajono savivaldybės administracijos, Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus atstovai.
Joniškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Artūras Pališkevičius, anksčiau pats dirbęs paveldosaugos srityje ir koordinavęs Raudonosios sinagogos atstatymo darbus, kalbėjo, kad Baltoji sinagoga 2001 m. pripažinta avarinės būklės. Šios būklės pašalinimui vien savivaldybės galimų skirti finansų nepakaktų, tad imta kooperuoti lėšas su Kultūros paveldo departamentu. Darbai su pertraukomis tęsiami iki šiol. 2004 m. buvo vėjo nuplėštas raudonosios sinagogos stogas, 2007 m. įvyko dalinė, savaiminė pastato griūtis.
Baltosios sinagogos tyrimai, stogo ir fasadų priešavarinės būklės likvidavimo techninio projekto rengimas, avarinės būklės likvidavimo, stogo šiltinimo, langų ir durų angų atkūrimo, plytų mūro, kitų dekoratyvinių elementų restauravimo, fasadų tinkavimo, dažymo, cokolio tvarkymo ir kiti darbai, baldų ir įrangos įsigijimo, ekspozicijos įrengimas, archeologiniai tyrinėjimai, lauko inžinerinių tinklų įrengimas, planiravimo darbai, automobilių ir taksi stovėjimo aikštelės, apšvietimo įrengimas, želdynų tvarkymas ir kiti darbai kainavo apie 1,3 mln. Eur.
Didžioji dalis darbų atlikta ne Joniškio rajono savivaldybės biudžeto, o tarptautinių projektų (Europos ekonominės erdvės finansinių mechanizmų, Europos Sąjungos struktūrinių fondų, World monument fund) ir valstybės remiamos paveldotvarkos programos lėšomis. Visi Raudonosios sinagogos tyrimai, avarinės būklės likvidavimo, laikino konservavimo atstatymo darbai, restauravimo ir rekonstrukcijos, kiti darbai kainavo apie 631,4 tūkst. Eur. Didžioji dalis darbų atlikta tarptautinių projektų, valstybės remiamos paveldotvarkos programos lėšomis.
Konferencijos metu susirinkusiems pristatytas Joniškio žydų bendruomenės visuomeninis, politinis, ekonominis gyvenimas tarpukario metais, kalbėta apie sinagogų pastatų pritaikymą kultūros reikmėms, aptarti ir kiti rajono lankytini objektai.
Šiuo metu sinagogose vyksta daug kultūrinių renginių, jos tarnauja visuomenės poreikiams. Sinagogų kompleksas yra vienas lankomiausių objektų mūsų rajone.