Desovietizacijos komisija vertins daugiau kaip 15 objektų visoje Lietuvoje
Desovietizacijos komisija penktadienį rinksis į ketvirtą posėdį, kuriame, gyventojų ir savivaldybių prašymu, vertins daugiau kaip 15 istorinės atminties objektų visoje Lietuvoje.
„Komisija į posėdį renkasi be išankstinės nuomonės ir sprendžia, kokį sprendimą priimti – objektas pristatomas ir vietoje vertiname, koks gali būti sprendimas, kokios nuomonės“, – Eltai teigė komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas.
Kaip nurodoma posėdžio darbotvarkėje, penktadienį komisija nagrinės gyventojo prašymą dėl Atminimo lentos dalininkams Bronei Mingailaitei – Uogintienei, Broniui Uogintui, Broniui Uogintui jaunesniajam.
Taip pat bus nagrinėjamas Alytaus rajono savivaldybės prašymas įvertinti paminklą Juozui Vitkui, atminimo ženklą „Galiūno“ kolūkiui bei monumentą žuvusiems kovotojams už tarybų valdžios įtvirtinimą Lietuvoje atminti, Simno miesto kapinėse.
Pakruojo rajono savivaldybės prašymu bus diskutuojama dėl 8 gatvių pavadinimų – V. Montvilos, P. Stripeikos, P. Cvirkos, L. Giros, S. Nėries, J. Janonio, taip pat J. Janonio gatvės Linkuvoje bei S. Nėries gatvės Rozalimo miestelyje.
Posėdyje bus aptariamas ir gyventojo iš Visagino prašymas įvertinti Kosmoso, Partizanų, Taikos, Tarybų ir Veteranų gatvės pavadinimus Visagine.
Nuo šių metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.
Praėjusių metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.
Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui (LGGRTC) ir savivaldybių institucijoms.