Didžiųjų metų švenčių išvakarėse pagerbti projekto „Praliek kraujo“ kūrėjai
Lietuvos dailininkų sąjunga drauge su VšĮ Nacionaliniu kraujo centru pakvietė Lietuvos kūrėjus bendradarbiauti sklaidant ir griaunant mitus apie kraujo donorystę – taip gimė analogų Lietuvoje neturinčio projekto „Praliek kraujo“ idėja. Rugsėjo mėnesį Kaune ir Rūdiškėse vyko renginiai, kurių metu gerai žinomi menininkai, Lietuvos dailininkų sąjungos nariai, dalyvavo viešose meninėse akcijose ir, vystydami projekto idėją, jos aktualumą, įgyvendino kūrybinius sumanymus, įkvėptus pateiktų stereotipinių apie kraujo donorystę teiginių.
Vakar Dailininkų Sąjungos galerijoje įvyko itin jaukus ir prasmingas vakaras, kurio metu buvo pagerbti parodoje dalyvavę menininkai.
Nacionalinio kraujo centro direktorė Joana Bilulčienė ir Dailininkų sąjungos pirmininkė Edita Utarienė knygomis, drobėmis ir padėkos raštais apdovanojo 26, dalyvavusius projekte, menininkus – Ž. Janušaitę, L. Drazdauskaitę, D. Manukian, E. Grinių, D. Garlavičienę, G. Riškutę-Kariniauskienę, S. Maslauskaitę, G. Skrabulienę, S. Skrabulį, R. Bartkevičių, A. Petrašiūnaitę, L. Zdanavičienę, R. Zdanavičių, A. Tornau, V. Gerulaitį, A. Varanką, K. Lupeikį, E. Taločkienę, J. Kazlauską, A. Urbietį, L. Valatkienę, G. Vaičį.
„Neatlygintina kraujo donorystė – tai be galo kilnus ir itin svarbus pasirinkimas. Didžiuojamės mūsų žmonėmis, kad vis daugiau prisideda prie donorystės idėjos – šiuo metu Lietuvoje net 88 procentai surenkamo kraujo atiduodama neatlygintinai“, – sakė Nacionalinio kraujo centro vadovė Joana Bikulčienė.
Anot J. Bikulčienės, požiūris į kraujo donorystę mūsų visuomenėje vis dar yra apipintas daugybės su realybe prasilenkiančių prietarų, mitų, nepagrįstų įsitikinimų. Nacionalinio kraujo centro darbuotojai nuolat susiduria su manančiais, jog kraujo donorystė vienaip ar kitaip kenksminga sveikatai. „Todėl labai džiaugiamės, kad Lietuvos dailininkai savo idėjomis ir darbais sutiko prisidėti griaunant mitus, drąsiai atskleidžiant tiesas apie melagingas teorijas, taip skatindami ir plėtodami neatlygintinos donorystės vertybes, tradicijas“.
Dailininkai darbus kūrė remdamiesi įsigyvenusiais mūsų visuomenėje mitais, netikėčiausiais posakiais, neatitinkančiais realybės pasakojimais, taip drobėse išreikšdami ir įprasmindami tiesą apie kraujo donorystę, pabrėždami kilnią misiją – gelbėti tūkstančius gyvybių.
„Meno kalba – universali, provokuojanti, verčianti susimąstyti, diskutuoti ir įgali pasiekti kiekvieną iš mūsų. Todėl parodos organizatoriai ir patys menininkai tiki, kad jų kūriniai bus suprantami kiekvienam – nepriklausomai nuo amžiaus, išsilavinimo, tautybės, padėties visuomenėje. Ir ši paroda pasitarnaus kiliniam tikslui, kad tiesos apie kraujo donorystę būtų kuo daugiau“, – džiaugėsi Dailininkų sąjungos pirmininkė E. Utarienė.
Ypatingą renginio atmosferą padėjo kurti vakaro viešnia Eurovizijos atrankų ir projekto „Lietuvos balsas“ dalyvė, stipraus balso savininkė Gintarė Karsokaitė, taip pat pro Dailininkų sąjungos galerijos langą Rotušės aikštėje žibanti Kalėdų eglė.
Parodos lankytojai iki 2017 metų sausio 7 dienos turės galimybę apžiūrėti kūrinius, susipažinti su medijų pagalba pristatoma socialinio-meninio projekto metu vykusių akcijų dokumentacija.