Diena, skirta savižudybių ir smurto temai. Knygos be pavadinimo pristatymas
Spalio 23 dieną Ignalinoje lankėsi Lietuvos Respublikos Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas. Svečias susitiko su savivaldybės meru Henriku Šiaudiniu, savivaldybės administracijos direktoriumi Vidu Kreivėnu, socialinės paramos, švietimo, vaiko teisių, visuomenės sveikatos specialistais. Kalbėta apie patyčių, smurto prevencijos priemones mokyklose, šeimose, vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarkas. Aptarti nauji teisės aktai, kurie, kaip tikimasi, padės spręsti šias skaudžias mūsų visuomenės problemas.
M. Majauskas taip pat lankėsi Ignalinos rajono ligoninėje, susitiko su direktore Drąsuole Jatuliene, domėjosi čia teikiamomis paslaugomis, ypač bandžiusiems nusižudyti asmenims. M. Majausko teigimu, nuo kitų metų bus skiriamas papildomas finansavimas psichikos sveikatos centrams, bus tęsiami specialistų mokymai, kaip atpažinti savižudybės grėsmę. Ignalinos rajono savivaldybė taip pat dalyvauja panašiame mokymų projekte.
Seimo nario viešnagės diena Ignalinoje baigta Ignalinos viešojoje bibliotekoje surengtu knygos „Be pavadinimo“ pristatymu. Renginyje dalyvavo savivaldybės mero pavaduotojas Laimutis Ragaišis, nemažai susidomėjusių ignaliniečių. Svečiui buvo užduota nemažai klausimų, išsakyta įvairių pastebėjimų. Tai rodo, kad tema tikrai aktuali ir nuo jos negalima nusisukti, nes netekties nelaimė ar bandymo nusižudyti išbandymas gali ištikti kiekvieną žmogų ar šeimą.
Statistika tiesiog nesuvokiamai žiauri – kiekvienais metais Lietuvoje nusižudo apie 900 žmonių, pabando nusižudyti apie 20 tūkstančių. Už kiekvieno šio skaičiaus slypi šeimų ir artimųjų skausmas, su kuriuo labai sunku gyventi, o normalios psichoterapinės pagalbos Lietuvoje beveik nėra. Seimo narys prisipažino, kad pats prieš kelis metus neteko tėvo po savižudybės, todėl jam ši tema yra ne tik aktuali, bet ir asmeniškai skaudi. Gal todėl ir buvo sumanyta išleisti nusižudžiusių artimųjų pasakojimų knygą. Pirmiausia reikėjo surinkti istorijas. M. Majauskas per socialinius tinklus kreipėsi į žmones, susidūrusius su artimųjų savižudybe, prašydamas pasidalinti patirtimi bei išgyvenimais. Rezultatas nustebino – pasipylė šimtai laiškų. M. Majauskas minėjo, kad visas istorijas užrašė talentinga rašytoja Elvyra Kučinskaitė, kurios jis prašė nieko per daug nekeisti ir nedailinti, kad pasakojimai neprarastų nuoširdumo ir tikrumo. Norėta, kad visos istorijos būtų ne anonimiškos. Ir dauguma žmonių su tuo sutiko.
Nors kelios leidyklos atsisakė leisti šią knygą, motyvuodamos tuo, kad žvilgsnio nepatraukianti balta knyga su brūkšniu vietoj pavadinimo nebus perkama, tačiau kai ji galiausiai buvo išleista, vos per keturias dienas išpirktas beveik visas tiražas, dar net neprasidėjus viešinimui. Per mėnesį knyga tapo pati perkamiausia, gavo kelis dizaino, socialinio projekto tarptautinius apdovanojimus. Artimiausiu metu bus leidžiamas ketvirtasis tiražas, nors pirmasis išleistas tik prieš pusę metų. Gautos pajamos keliauja dviems nevyriausybinėms organizacijoms – išsiskyrusioms šeimoms padedančiai organizacijai „Bendrakeleiviai“ ir nusižudžiusiųjų artimiesiems savitarpio pagalbą teikiančiai organizacijai „Artimiems“.
Lina Kovalevskienė, Ignalinos rajono savivaldybė