Diskusija apie sveikatos priežiūrą – su Panevėžio kolegijos studentais
Panevėžio kolegijos Biomedicinos mokslų fakulteto Bendrosios praktikos slaugos komiteto pirmininkė Vida Elijošaitienė jau ne pirmą kartą pakvietė į susitikimą Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovus. Prašyta šios kolegijos studentus supažindinti su privalomojo sveikatos draudimo (PSD) galimybėmis, svarba ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, paaiškinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarką, Europos sveikatos draudimo kortelės (ESDK) reikalingumą ir kt.
Auditorijai Panevėžio TLK atstovai papasakojo, koks yra Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto dydis, skiriamas sveikatos priežiūrai, kompensuojamiesiems vaistams ir kitoms medicinos paslaugoms bei priemonėms apmokėti, kaip ligonių kasos apmoka gydymo įstaigoms už gyventojams teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas ir pan.
Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Sigita Paulauskienė studentams išdėstė daugelį dalykų, galinčių padėti lengviau orientuotis PSD sistemoje ir žinoti, kokias sveikatos priežiūros paslaugas galima gauti nemokamai, jei esi apsidraudęs PSD. Taip pat paaiškino, kodėl šis draudimas svarbus, kaip nepadaryti žalos PSDF, kad vėliau netektų nukentėti finansiškai. Priminė prevencines programas, kai dėl kai kurių ligų galima nemokamai pasitikrinti tada, kai jautiesi sveikas, ir kt.
Susitikime paminėta, kad sveikatos priežiūroje dalis paslaugų gali būti mokamos: pavyzdžiui, kai paslaugos įtrauktos į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų paslaugų sąrašą, kai pacientas kreipiasi į gydytoją konsultantą be siuntimo ar nori gauti vizitą be eilės, kai pats pasirenka ir parašu patvirtina, kad sutinka gauti brangesnę paslaugą, procedūrą, vaistus, medicinos priemones, negu tuo metu teikiama gydymo įstaigoje. Pastaruoju atveju turi būti ne apmokama visa paslauga, procedūra, vaistai, medicinos priemonės, bet į gydymo įstaigos kasą sumokamas tik kainų skirtumas tarp pasirenkamo brangesnio varianto ir to, kurį teikia gydymo įstaiga nemokamai.
Studentai beveik iš karto pradėjo diskusiją įvairiomis temomis ir uždavė klausimų. Bene daugiausiai klausta apie sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarką, mokėjimus gydymo įstaigose.
Ligonių kasų atstovų teirautasi, kas sumoka kainų skirtumą, jei pacientui, kuris su siuntimu gydėsi kitoje Europos Sąjungos šalyje ir ten mokėjo už paslaugas, ligonių kasos kompensuoja tik tiek, kiek gauta paslauga, vaistai ar procedūra būtų kainavusi Lietuvoje. Domėtasi, kodėl reikia mokėti odontologijos įstaigose, ar burnos higienos paslauga kompensuojama iš PSDF, kiek laiko galioja siuntimas pas gydytojus, kur galima rasti sąrašus tų gydymo įstaigų, kurios yra sudariusios sutartis su ligonių kasa, kodėl reikėjo mokėti už rentgeną profilaktiškai tikrinantis sveikatą dėl darbo.
Susitikimo dalyviai aiškinosi, kaip patvirtinti PSD valstybės lėšomis, kai draustas nori būti vienas iš tėvų, auginantis vaikus. Domėjosi, kas sumoka už ESDK atsiuntimą gyventojui paštu, uždavė ir kitų klausimų.
Atsakant į klausimus pažymėta, kad sąrašą gydymo įstaigų, sudariusių sutartis su ligonių kasa, galima rasti ligonių kasų interneto svetainėje www.ligoniukasa.lrv.lt, o siuntimas pas gydytojus specialistus dabar galioja 60 dienų. Paaiškinta, kad odontologijos paslaugas teikiančioms gydymo įstaigoms apmokama tiktai už darbą, o už vienkartines priemones, plombines medžiagas ir kt. tenka mokėti gyventojams, išskyrus kai kuriuos atvejus.
Atkreipus dėmesį, kad ESDK siuntimą paštu apmoka ligonių kasos, informuota apie galimybę vietoje kortelės į savo mobilųjį įrenginį atsisiųsti ją pakeičiantį sertifikatą. Taip pat atsakyta į klausimus apie tėvų PSD valstybės lėšomis ir į kitus su sveikatos draudimu susijusius klausimus, surengta momentinė viktorina, kurioje teisingus atsakymus pateikę studentai galėjo laimėti prizų.