Diskusija Šalčininkuose kultūros paveldo vertybių apsaugos ir puoselėjimo temomis
Lietuvos kultūros politikos instituto organizuojamo renginių ciklo „Pažinkime Lietuvos istoriją ir kultūrą“, skirto Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui paminėti, š. m. lapkričio 20 d. Šalčininkų „Santarvės“ gimnazijos salėje vyko diskusija „Pietryčių Lietuvos tautinių bendrijų tradicinių kultūros paveldo vertybių apsaugos ir puoselėjimo uždaviniai“.
Renginyje dalyvavo Lietuvos kultūros politikos instituto direktorius Antanas Staponkus, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Beata Petkevič, LR Švietimo ir mokslo ministerijos Regioninių mokyklų skyriaus vedėjas Jonas Vasiliauskas ir jo pavaduotojas Mečislavas Griškevičius, Užsienio reikalų ministerijos ambasadorė ypatingiems pavedimams Gitana Grigaitytė, taip pat Lietuvos gudų, karaimų, totorių bendruomenių atstovai, Savivaldybės seniūnai.
Diskusijos pradžioje sveikinimo žodį tarė Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Beata Petkevič, kuri pabrėžė kultūros svarbą žmogui, tautai ir valstybės gyvenimui.
– Kultūros sąvoka turi labai daug apibrėžimų. Tai ir natūros, ir civilizacijos priešprieša. Tačiau šiandien mes kalbėsime apie kultūrą, kaip apie būdą, padedantį mums pažinti mus supantį pasaulį. Kalbant apie Šalčininkų rajoną ir lengva, ir sunku kalbėti apie kultūrą, nes tai yra daugiakultūris rajonas, kraštas, kur gyvena kelių dešimčių tautybių atstovų. Daugiausia tai lenkai – apie 80 proc., ne kiekviena Lietuvos savivaldybė gali didžiuotis tokiu turtu, kaip ir ne kiekviena savivaldybė turi tokį materialųjį paveldą, kurį reikia išsaugoti ateinančioms kartoms. Tai didelė Savivaldybės užduotis ir garbė. Tikiuosi, šiandien pabandysime diskutuoti, kaip galime išnaudoti ir plėsti turimą paveldą bei kaip kultūra turi įtakoti mūsų gyvenimą. Linkiu visiems gero bendravimo, – sakė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja B. Petkevič.
Diskusijos metu susirinkusieji aptarė tautinių bendruomenių tradicinių kultūros paveldo Pietryčių Lietuvoje padėtį, diskutavo, kokių sąlygų reikia norint pagerinti bendrojo ugdymo mokyklų moksleivių kultūrinį ugdymą ir meninį lavinimą. Šiais klausimais kalbėjo Vilniaus apskrities totorių tautinės bendruomenės vadovė dr. Galina Miškinienė, Lietuvos kultūros politikos instituto direktorius Antanas Staponkus, karaimų ir gudų bendruomenių problemas pristatė šių organizacijų atstovai. Susitikime dalyvaujanti Užsienio reikalų ministerijos ambasadorė ypatingiems pavedimams Gitana Grigaitytė ragino bendruomenių atstovus dalyvauti tarptautiniuose projektuose, kreiptis į Užsienio reikalų ministerija pagalbos rengiant ar planuojant vykdyti įvairius projektus.
Pasibaigus diskusijai, Instituto direktorius A. Staponkus pabrėžė, kad po renginio jo vadovaujama įstaiga apibendrins tautinių mažumų atstovų pateiktus pageidavimus ir pasiūlymus dėl Pietryčių Lietuvos tautinių bendruomenių tradicinių kultūros paveldo vertybių apsaugos ir puoselėjimo pagerinimo ir įteiks jas atitinkamoms valstybės institucijoms.
Irena Kolosovska, Šalčininkų rajono savivaldybė