Diskutavo apie jaunų žmonių su specialiais poreikiais integraciją į darbo rinką
Balandžio 24 d. Alytaus dailiųjų amatų mokykloje (ADAM) vyko apskritojo stalo diskusija dėl jaunų žmonių su specialiais poreikiais integracijos į darbo rinką.
Diskusiją inicijavo Alytaus dailiųjų amatų mokykla. Diskusijos tikslas – rasti būdų ir sprendimų, kad įvairias švietimo ir ugdymo įstaigas baigę specialiųjų poreikių turintys mokiniai susikurtų visavertį gyvenimą. Sėkminga neįgaliųjų integracija į visuomenę ir darbo rinką yra opi šių dienų problema, todėl reikia siekti padėti neįgaliesiems atkurti darbingumą. Tinkamo neįgaliųjų nedarbingumo sprendimo kelias yra nuolatinė, aktyvi, integrali veikla, į kurią turi būti įtraukta kuo daugiau įvairaus lygio valstybės, savivaldos ir socialinių partnerių.
Diskusijoje šia aktualia tema dalyvavo Alytaus miesto savivaldybės meras Vytautas Grigaravičius, mero pavaduotoja Valė Gibienė, tarybos nariai Lina Sosunovičienė ir Arvydas Švirmickas, Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas. Gausiai susirinko savivaldybės įstaigų ir socialinių partnerių atstovų – Alytaus profesinio rengimo centro direktorius Vytautas Zubras, Alytaus teritorinės darbo biržos direktorius Regimantas Mačiulis, Alytaus miesto socialinių paslaugų centro direktorė Gita Špucienė, Alytaus bendruomenės centro direktorė Loreta Trainavičienė, Alytaus miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkė Jūratė Kamičaitienė, ADAM tarybos pirmininkas Stanislovas Girčius, ADAM tarybos tėvų atstovė Snieguolė Čiginskienė, šios mokyklos vadovai ir mokytojai.
„Kaip jauniems žmonėms, turintiems specialiųjų poreikių, įgijusiems specialybę užtikrinti tęstinumą, padėti sukurti visavertį ir kokybišką gyvenimą, o tėvams suteikti saugumą ir atokvėpį?“ – į šį ir panašius klausimus atsakymo ieškojo diskusijos dalyviai.
„Jaunuoliai įgyja specialybę, bet tęstinumas neužtikrinamas. Galbūt tėvų naštą palengvintų darbinio užimtumo centro įsteigimas? Juk neįgalus vaikas – ar mažas, ar suaugęs – lieka tėvams našta ir rūpestis visam gyvenimui“ – sakė ADAM tarybos tėvų atstovė S. Čiginskienė, atstovaudama tėvus, auginančius specialiųjų poreikių turinčius vaikus.
Pasak Alytaus miesto savivaldybės mero Vytauto Grigaravičiaus, pirmiausiai reikia sukaupti ir susisteminti informaciją, ištirti neįgalius vaikus auginančių tėvų poreikius. „Siekiant sėkmingos neįgaliųjų integracijos į darbo rinką, būtinas tarpinstitucinis – mokyklų, darbo biržos, socialinių paslaugų centrų bei verslo įmonių ir savivaldos bendradarbiavimas. Verslo įmonės gali efektyviai padėti, įvairiomis sąlygomis įdarbindamos specialiųjų poreikių turinčius jaunuolius.“ – verslo įmonių reikšmę akcentavo meras. „Susitikdamas ir kalbėdamas su verslo įmonių vadovais, kviesiu ir skatinsiu ieškoti galimybių įdarbinti neįgaliuosius“ – sakė meras.
Mero nuomonei įstaigų bendradarbiavimo, nekonkuravimo ir geranoriškumo pritarė ir kiti diskusijos dalyviai bei tarybos nariai. „Neįgaliųjų integravimo sistema į darbo rinką sukurta ir veikia, tik galbūt ją reikia tobulinti, suteikiant verslo įmonėms materialinę paskatą. Alytaus mieste veikia 4 socialinės įmonės, kuriose dirba 40 žmonių su specialiais poreikiais. Būtų pravartu tokių įmonių steigti daugiau“ – sakė Alytaus teritorinės darbo biržos direktorius R. Mačiulis. Kad reikia bendradarbiauti su verslo įmonėmis, pritarė ir kiti diskusijos dalyviai.
Švietimo skyriaus vedėjas V. Valūnas pateikė statistiką, kitų įstaigų vadovai taip pat išsakė savo nuomonę neįgaliųjų integracijos tema. Bendrai nutarta: sprendimą galima rasti, tik reikia suvienyti jėgas ir dirbti bendrai.