Diskutuota apie Eibariškių parko kraštovaizdžio tvarkymą
Radviliškiečiams pristatyta Eibariškių parko kraštovaizdžio tvarkymo projekto koncepcija: koks galėtų būti parkas, ko jame būtų galima tikėtis. Kad būtų galima rengti parko kraštotvarkos projektą, būtina įvertinti, koks parkas yra dabar. UAB „Plėtros partneriai“ specialistai, rengiantys projektą „Kraštovaizdžio formavimas ir ekologinės būklės gerinimas Radviliškio miesto Eibariškių parko teritorijoje“, ištyrė, koks dabar yra parkas, kokie medžiai, krūmai, augalai ten auga, kokie gyvūnai įsikūrę, ir su tyrimo rezultatais supažindino radviliškiečius.
Šiandien parkas – labiau medelynas
2017 metų gegužės mėnesį Eibariškių parke buvo inventorizuoti 3 497 vnt. medžių, 71 vnt. medžiakrūmių, dvi lianos bei 290 vnt. stambesnių bei svarbesnių krūmų. Inventorizuojant buvo įvertinta ir jų būklė. Nuspręsta, kad dėl objektyvių priežasčių artimiausiu metu reikėtų visiškai pašalinti 899 medžius ir 36 medžiakrūmius (neskaitant menkaverčių, plonų medžių ir pan.). Pasak projektuotojų, šiuo metu parkas labiau primena medelyną, nes neišryškėja želdynų spalviniai deriniai, neišlaikyta spygliuočių ir lapuočių medžių pusiausvyra.
Rasta ir „Raudonosios knygos“ egzempliorių
Eibariškių parke gyvena mažiausiai 38 rūšys paukščių. Parke sutinkami ir pavieniai žinduoliai: pilkieji kiškiai, paprastosios voverės, upiniai bebrai, stirnos ir smulkios faunos atstovai. Eibariškių parke esančiame užpelkėjančiame vandens telkinėlyje užfiksuota negausi raudonpilvių kūmučių (Bombina bombina) populiacija. Šie varliagyviai įtraukti į Lietuvos raudonąją knygą. Įvairiose parko vietose buvo užfiksuota įvairaus ploto Raudonosios knygos augalų radviečių – baltijinė gegūnė (19 vietų), siauralapė gegūnė (8 vietose), raktažolė pelenėlė (14 vietų), paprastoji tuklė (2 vietose). Parke galimai auga ir raudonoji gegūnė, bet buvo aptiktas tik vienas egzempliorius.
Parke – trys erdvės
Apibendrinus parko esamos būklės analizę, projektuotojai pasiūlė Eibariškių parką suskirstyti į tris zonas: reprezentacinę (parko zona su intensyvia priežiūra ir tvarkymu), buferinę (sąlyginai parko zona su pasyvesne priežiūra ir tvarkymu) ir rezervinę (kuri būtų artima natūraliai gamtai).
Eibariškių parkas jau tapo gyventojų pamėgtu miesto kampeliu. Čia karštą dieną noriai laiką leidžia šeimos su atžalomis ar atokvėpiui atskuba senjorai, jaunimas. Visiems jiems galbūt norėtųsi kažko modernaus, bet didelių kišimųsi į gamtą projekto sąlygos nenumato. Pasak Gintaro Pilypo, Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjo, šio projekto prioritetai – gamtinio karkaso išsaugojimas, jo minimalus koregavimas. „Visi nauji parko objektai turi harmoningai įsilieti į parko kraštovaizdį. Pagal reikalavimus, ši teritorija turi būti sutvarkyta taip, kad nepažeistų kraštovaizdžio, tad kažkokių įmantrių įrengimų, fontanų, požeminių komunikacijų ir asfaltuotų takų įrengti įgyvendinant šį projektą nebus galimaׅ“, – sakė jis. Labiausiai tikslinga parką panaudoti gamtosauginio švietimo reikmėms, ekologinės savimonės ugdymui.
Be dekoratyvių, egzotiškesnių medžių ir krūmų, parke tikslinga pasodinti ir Lietuvoje nuo seno auginamų keleto rūšių liepų, kad jų žiedai ir skleidžiamas aromatas parko lankytojus džiugintų ne 2 savaites, o apie 1,5–2 mėnesius. Parke praktiškai nėra dekoratyvių ir/ar valgomas uogas auginančių krūmų, kurių dekoratyvūs, kvapnūs, spalvingi žiedai, vaisiai ir/ar puošnūs lapai teiktų teritorijai gyvybingumo didžiąją metų dalį. Dalis dekoratyvių medžių ar/ir krūmų turėtų atsirasti prie takų ir takelių, padėtų įkomponuoti į aplinką (atsirasiančius) suolelius, o medžius ir krūmus būtų galima panaudoti edukaciniams tikslams. Prie įdomesnių, stambesnių, puošnesnių augalų pastatytos informacinės lentelės su augalo pavadinimu bei trumpu (neperkrautu informacija) apibūdinimu bei galimu panaudojimu (maistui, vaistams ar kt.) žadintų visuomenės domėjimąsi aplinka, teiktų žinias apie gyvenamojoje aplinkoje pasitaikančių augalų naudą bei estetines savybes.
Labirintai – ne tik pramogai, bet ir švietimui
Parko teritorijoje, dėl jos reljefo ypatybių ir ploto yra unikali galimybė įrengti net keletą labirintų, kurie sudomintų ne tik radviliškiečius, bet ir miesto svečius. Jei labirintas iš 1000 vnt. skroblų ar bukų gal ir nebus išskirtinio originalumo, tai edukacinis labirintas iš žemųjų sumedėjusių augalų (galbūt savotiško alpinariumo formos) ar gėlių (centrinėje parko dalyje), o juo labiau labirintas nendryne nustebins ne vieną. Juose galėtų vykti gamtos pažinimo, biologijos pamokos.
Ant kalvos tarp šaltalankių siūloma įrengti apžvalgos bokštą, kuris suteiktų galimybę gėrėtis kraštovaizdžiu, stebėti paukščius. Taip pat įrengti tilteliai būtų puiki priemonė artimesniu būdu pasiekti salą, esančią tvenkinyje, nendrių labirintą.
Projektuotojai augalų siena pasiūlė uždengti ir šilumos tinklų vamzdžius, darkančius Radviliškio miesto vaizdą.
Pasak projektuotojų, tinkamai sutvarkyta parko teritorija būtų puiki atsvara miesto pramoniniams objektams ir jų skleidžiamai taršai. Radviliškio gyventojai miesto centre turėtų ,,žaliąją salą“, kuri ne tik valytų miesto orą, stabdytų vėjus, bet ir leistų žmonėms turiningai praleisti laisvalaikį, gerintų jų nuotaiką ir darbingumą, leistų labiau panaudoti rekreacijai iki šiol gana neintensyviai naudojamą teritoriją.
„Eibariškių parko kraštovaizdžio tvarkymo projekto koncepcija – dar ne pabaiga. Atsižvelgiant į gautus pasiūlymus, dabar rengiamas projektas, ieškoma sprendimų, kaip, kur konkrečiai įrengti vieną ar kitą objektą. Svarbiausia, kad parkas būtų patrauklus radviliškiečiams, kad jie parke leistų laisvalaikį“, – sakė koncepcijos pristatyme dalyvavęs Kazimieras Augulis, Radviliškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas.
Didžiąją dalį projektui įgyvendinti reikiamų lėšų planuojama gauti iš Europos Sąjungos fondų, o apie 15 procentų reikiamos sumos skirs Radviliškio rajono savivaldybė.