Diskutuota apie Ignalinos rajono ligoninės ateitį
Vasario 19 dieną į bendrą posėdį susirinko Ignalinos rajono savivaldybės tarybos komitetai. Skubos tvarka svarstytas klausimas „Dėl Utenos apskrities asmens sveikatos priežiūros paslaugų restruktūrizavimo plano projekto“ (Teisėto savivaldybės tarybos posėdžio sušaukti nebuvo galimybės dėl to, kad nepavyko apie jį paskelbti rajono spaudoje – vasario 16-17 dienomis laikraščiai neišleisti). Kaip įžanginėje kalboje minėjo savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis, svarstomas svarbus ligoninių pertvarkos klausimas, o tarybos nariai turi suformuluoti bendrą mintį ir aptarti tolimesnę kryptį, kurią galėtume rinktis ir kokia išliks Ignalinos rajono ligoninė – savarankiška ar prisijungta prie didesnės įstaigos.
Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2015 m. gruodžio 9 dieną priėmė nutarimą Nr. 1290 „Dėl IV sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo plano patvirtinimo“. Vyriausybės nutarimu pagrindinis restruktūrizavimo planas, kuriame numatomas ir galimas ligoninių jungimasis, turi būti įgyvendintas iki 2017 metų pabaigos. Vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu kiekvienoje apskrityje sudarytos koordinavimo tarybos. Utenos apskrities IV sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo įgyvendinimo koordinavimo taryboje Ignalinos rajonui atstovauja savivaldybės meras ir Ignalinos rajono ligoninės direktorė.
Informaciją apie Ignalinos ligoninę ir Vyriausybės pateiktą apskrities ligoninių pertvarkos planą tarybos nariams pateikė Ignalinos rajono ligoninės direktorė Drąsuolė Jatulienė. Pagal minėtą planą Ignalinai pateikti trys pasirinkimo variantai:
A Ignalinos, Zarasų ir Molėtų ligoninės jungiasi su Visagino ligonine;
B Ignalinos, Zarasų ir Molėtų ligoninės jungiasi su regionine Utenos ligonine;
C Ignalinos rajono ligoninė lieka savarankiška gydymo įstaiga, tačiau atlieka minėtus pakeitimus.
Kaip minėjo direktorė, planas turi būti įgyvendinamas trimis kryptimis. Tai ambulatorinių paslaugų, ypač pirminės sveikatos priežiūros plėtra, slaugos ir geriatrijos paslaugų plėtra ir stacionarinių paslaugų optimizavimas. Pagal pirmąją kryptį, ligoninėje yra numatyta įrengti specialų konsultavimo kabinetą pacientams, sergantiems širdies nepakankamumo ligomis, taip pat planuojama teikti gydytojo diatologo konsultacijas. Tokios paslaugos, kaip sakė direktorė, būtų labai paklausios. Dar planuojama vykdyti storosios žarnos diagnostikos vėžio prevenzinę programą, tačiau reikalingos didelės investicijos įrangai įsigyti. Plėtojant antrąją kryptį numatoma didinti slaugos lovų skaičių nuo dabar esančių 30 iki 45. Šių lovų poreikis yra labai didžiulis ir jis vis auga. Numatoma sumažinti lovų skaičių Vidaus ligų skyriuje. Iš dabar esančių 40 iki 30. To reikia norint pasiekti reikalaujamą rodiklį – 300 pacientų per metus. Dienos chirurgijos lovos bus mažinamos nuo 5 iki 2.
Ligoninė siekia daugiau orientuotis į geriatrijos paslaugas. Planuojama uždaryti vaikų ligų skyrių, kuriame realiai funkcionuoja iš 15 esančių tik 5 lovos. Būtų teikiamos vaikų dienos stacionaro paslaugos (8 val. per dieną). Direktorės teigimu, šį skyrių išlaikyti netikslinga, nes paslauga turi būti užtikrinta visą parą, o personalo mažinti negalima. Vietoj Vaikų ligų skyriaus galvojama steigti naująją ilgalaikio gydymo paslaugą. Dar svarstyta mintis atidaryti stacionarines sanatorinio gydymo paslaugas, tačiau tam kol kas nepritariam Ligonių kasos. Galvojame sumažinti dienos chirurgijos lovas (iš 5 palikti 2).
Meras Henrikas Šiaudinis ir dauguma tarybos narių pritarė minčiai, kad gyventojų nuolat mažėja ir pertvarkos neišvengiamos, todėl kai kurias nuostolingas stacionarias paslaugas reikia keisti į dienos paslaugas, tačiau pripažinta, kad atsiras papildomų problemų. Pirmiausia tai susisiekimas, tolimi atstumai atvykti gyventojams iš rajono pakraščių ir gavus dienos paslaugą grįžti namo. Pastebėta, kad tokia paslauga dar yra ir labai nesaugi, kadangi po atliktos procedūros, operacijos gali būti į namus išleidžiami ir labai silpnai besijaučiantys pacientai. Tarybos nariai ypač apgailestavo dėl Vaikų ligų skyriaus uždarymo. „Mes siūlėme Vaikų skyrių sujungti su Terapiniu skyriumi, tačiau tokia diskusija net neįvyko, nes pagal galiojančias taisykles to negalima daryti. Kalbant apie ligoninių sujungimą, lieka neaišku, ar bus bendra tik veikla ar ir turtas. Iki šiol yra Lietuvoje keli susijungimo pavyzdžiai, bet visais atvejais viena iš dviejų įstaigų dingsta. Pasirengimas susijungimui yra ilgas procesas, todėl jam reikia atsakingai pasirengti. Koordinavimo tarybos posėdžiuose nuolat kyla ginčai, o savivaldybės kaltinamos, kad apskritai nenori reformų….“,- kalbėjo savivaldybės meras Henrikas Šiaudinis.
Tarybos narys Olegas Sosuvovas pateikė informaciją apie Visagino ligoninę, atsakė į klausimus, kuo ji skiriasi nuo Utenos ligoninės, ir išsakė savo nuomonę dėl galimo susijungimo. „Šiuo metu apie trečdalis Lietuvos ligoninių dirba nuostolingai, turimi resursai beveik nedidėja. Ateitis neatrodo labai graži, nes gyventojų nuolat mažėja. Ignalinos ligoninės griuvimo pradžia buvo Akušerijos skyriaus uždarymas, vėliau buvo uždarytas chirurginis, dabar – Vaikų skyrius. Mažas ligonines gali išgelbėti tik ilgalaikio gydymo ir slaugos paslaugos.“,- sakė Visagino ligoninėje dirbantis tarybos narys. Jis pastebėjo, kad Utenos ligoninė didesnė nei Visagino, turi regionines paslaugas. Traumatologijos skyriuje teikiamos sąnarių protezavimo paslaugos, gydomas insultas ir kt. Diagnostinė aparatūra abiejose ligoninėse yra panaši. Pagal statistiką Visagino ligoninėje gydosi beveik 4 kartus daugiau Ignalinos rajono gyventojų nei Utenoje. Viena to priežasčių – patogesnis susisiekimas. Tai labai svarbu. A. Sosunovo manymu, Visagino ligoninė lyg ir geriau tiktų prisijungimui, nors jis neatmetė ir savarankiškumo išlaikymo. Vienintelis šio pasirinkimo minusas – neaiški perspektyva ir finansavimas.
Meras Henrikas Šiaudinis, apibendrinęs visų tarybos narių išsakytas mintis ir nuogąstavimus, pripažino, kad pasirinkti A ir B variantus šiandien nėra tikslinga, nes nėra gauta jokių pasiūlymų ir išaiškinimų, todėl bendra daugumos nuomone bus pasirinktas C variantas, kadangi jis šiuo metu nieko neįpareigoja. Tokią nuomonę turi ir Molėtų bei Zarasų savivaldybės. Tačiau, kaip meras pastebėjo, ligoninės savarankiškumo išlaikymas visgi nepadės išsaugoti vaikų skyriaus.
Šiandien, vasario 22 d., meras Henrikas Šiaudinis ir Ignalinos rajono ligoninės direktorė Drąsuolė Jatulienė dalyvauja Utenos apskrities IV sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo įgyvendinimo koordinavimo tarybos posėdyje ir atstovauja savivaldybės tarybos nuomonę.