Domėtasi įmonės „Šiaulių vandenys“ įgyvendintais projektais ir veikla
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos Miesto ūkio ir plėtros komiteto nariai lankėsi UAB „Šiaulių vandenys“ Aukštrakiuose įrengtoje miesto nuotekų valykloje, apžiūrėjo dumblo apdorojimo įrenginius. Įmonės vadovas Jonas Matkevičius aprodė Tarybos nariams valdymo įrenginius, procesą, pristatė įmonės pasiekimus ir problemas.
2004 m. įrengta miesto nuotekų valykla viena pirmųjų šalyje pradėjo taikyti biologinį valymą. 2011 m. biologinio valymo grandis buvo rekonstruota, todėl išvalytose nuotekose dar trečdaliu sumažėjo bendrojo azoto ir fosforo koncentracijos.
Įmonės generalinis direktorius papasakojo Tarybos nariams, kad anksčiau valymo procese susidaręs dumblas buvo sausinamas ir laikomas dumblo sandėliavimo aikštelėje šalia nuotekų valyklos. Nuo 2012 m. pradėjus eksploatuoti naujus dumblo apdorojimo įrenginius, dumblas yra pūdomas, po to sausinamas centrifugomis ir džiovinamas dumblo džiovinimo įrenginyje. Tačiau įmonė susiduria su sauso dumblo panaudojimo problema. Kalbamasi su „Akmenės cementu“, siūloma dumblą deginti šios įmonės krosnyse.
„Komiteto nariai susipažino su įmonės ūkine, finansine veikla. Kadangi gyventojams tiekiamo vandens tarifus nustato miesto Taryba, komiteto nariams buvo aktualu sužinoti, ar išsemti visi rezervai kainai sureguliuoti“, – vizito tikslus pakomentavo Miesto ūkio ir plėtros komiteto pirmininkas Tomas Petreikis.
J. Matkevičius papasakojo, kad 2007–2015 m. „Šiaulių vandenys“ įgyvendino Europos Sąjungos lėšomis finansuojamus projektus ir investavo į vandens ūkį 51 mln. Eur. Nutiesti vandentiekio ir nuotekų tinklai į visus miesto gyvenamuosius tinklus. Šiauliuose tik 1,5 proc. gyventojų neturi galimybės prisijungti prie šių tinklų.
Tarybos nariai susidomėję išklausė argumentus apie darbuotojų skaičių. Dažnai pasigirsta informacija, kad Tartu (Estija) tokio pat dydžio ir tiek pat gyventojų aptarnaujančioje įmonėje dirba 80 darbuotojų, o „Šiaulių vandenyse“ – triskart daugiau. Tačiau Tartu įmonė visas paslaugas (pvz., vamzdynų remonto) perka iš kitų įmonių ir tai kainuoja brangiau. Be to, nukenčia darbų operatyvumas ir kokybė.
„Paaiškėjo, kad vandens kainą galėtų mažinti pramoninių vartotojų augimas. Kituose didžiuosiuose miestuose tarp centralizuotai tiekiamo vandens vartotojų pramonės įmonės sudaro apie 20 proc., Šiauliuose – 6,7 proc. Kviečiu miesto įmones aktyviau jungtis prie vandentiekio tinklų, gauti kokybiškas paslaugas ir gerą vandenį“, – sakė komiteto pirmininkas Tomas Petreikis.