„Draugystė veža“ iniciatyva pasiryžusi įveikti „Camino Lituano“ ir ieško pakeleivių!
„Nauji metai – nauji ratai“! Iniciatyvos „Draugystė veža“ „mama“ Žydrė Gedrimaitė bei jos komanda, reaguodama į aktualijas socialinės atskirties tema ir siekdama lengvinti žmonių su negalia integraciją į visuomenę, kasmet ieško naujų, patrauklių ir įtaigių formų pažindinimui su šiais ypatingais žmonėmis. Todėl vasarą kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei kitais partneriais organizuoja dar neišbandytą savęs pažinimo ir įvairių atradimų kupiną projektą „Mums pakeliui“!
„Įvairūs pastarųjų metų įvykiai, o ypač gyvenimas COVID-19 pandemijos sąlygomis, privertė visus žmones keistis – net prieš jų valią ir norus. Pamažu atėjo suvokimas, kad taip, kaip gyvenome iki pandemijos, niekada nebegyvensime. Kaip mes dėl to jaučiamės? Kaip išmokti gyventi kitaip, priprasti prie kintančių dalykų, kitokio pasaulio, iš naujo pažinti save, prisitaikyti prie naujo gyvenimo ir ko galime pasisemti vieni iš kitų? Šių minčių įkvėpti ir sugalvojome „Draugystė veža“ variaciją „Mums pakeliui“, – pasakojo Žydrė.
Iniciatyvos „Draugystė veža“ planai išties įspūdingi – per 21 dieną (liepos 5–25 d.) įveikti 500 kilometrų šiuolaikinį piligrimų kelią „Camino Lituano“, besidriekiantį per visą Lietuvą ir prisijungiantį prie Europos tarptautinio šv. Jokūbo kelių tinklo ir patirtus nuotykius užfiksuoti vaizdo įrašuose. Kelias suskirstytas į vidutiniškai 25 kilometrų dienos atkarpas – iš viso 21 etapą nuo Žagarės (Latvijos – Lietuvos valstybinės sienos) iki Seinų (Lietuvos – Lenkijos valstybinės sienos). Kiekvienai ekspedicijos dienai numatyta nauja tema – „Camino Lituano piligrimų kodekso“ punktų interpretacija.
Pagrindiniais kelionės herojais bus įvairias negalias turintys žmonės, jų draugai, globėjai, socialiniai darbuotojai. Projektą pradės dvi dalyvių poros, palaipsniui prie jų jungsis vietos bendruomenių dalyviai su negalia ir be jos, vietiniai šviesuoliai, garsūs žmonės, kurie keliaus tiek, kiek galės ir norės. Ėjimas planuojamas visiškai atviras – keliu eiti galės visi norintys, kurie patys spręs – eiti visą kelią ar prisijungti keliems etapams, nors ir vienai dienai, keliui einant pro gyvenamąją vietą. Filmuotuose reportažuose atsispindės dalyvių gyvenimo ir kelionės tiek fizinės, tiek dvasinės patirtys, iškylantys iššūkiai, gebėjimas prisitaikyti prie apribojimų ar ypatingų aplinkybių, nuotykiai, įspūdžiai ir aistros. Dalyviai aplankys kelyje esančius įdomius objektus, susitiks su vietinėmis bendruomenėmis. Stebint aplinką, kalbantis su bendrakeleiviais bus ieškoma atsakymų į svarbius egzistencinius klausimus, įtaigiai, patraukliai ir žaismingai bandoma pažinti save ir pasaulį. Tai pat bus tikrinamasi ir dalijamasi informacija, ar šis kelias yra tinkamas žmonėms su judėjimo negalia.
Visą projektą apjungs kelionės elementai: kelio melodija, o gal kartu sukurtas muzikinis motyvas, „žemės menininkų“ sukurti ir kiekviename etape prie įdomių objektų paslėpti „sekretai“
su kelio simboliais, 20 „haiku“ lazdų, ant kurių bus rašomi palinkėjimai,
keliaujanti pašto dėžutė, kurioje žygeiviai ras įdomių minčių, foto konkursas (piligrimo kodekso punktų iliustracijos, kiekvieną dieną vis nauja tema).
Ši kelionė – tai puiki galimybė pažinti save, atrasti vidinę ramybę ir harmoniją, apmąstyti nueitą kelią ir nuspręsti, kuria kryptimi eiti toliau. Suprasti, kiek daug mes turime ir kiek nedaug mums, iš tiesų, reikia. Nepabijoti atverti savų durų, nes visų išmoktos pamokos – skirtingos. Pajusti bendrystės džiaugsmą, nes svarbiausios yra ne aplankytos vietos, bet žmonės, kuriuos šis kelias sujungia. Jei manote, kad jums su „Draugyste veža“ iniciatyva pakeliui – rašykite el. paštu: mumspakeliui@draugysteveza.lt ir drąsiai junkitės!
„Jau 7-tus metus rengiame įvairius projektus, liudijančius, kad negalią turintys žmonės yra tokie patys, kaip ir visi — nepriklausomai nuo odos, akių, plaukų spalvos, lyties, išpažįstamo tikėjimo ar fizinių pajėgumų. 2020 m. įsivardijome, kad reikia skirti dar didesnį dėmesį viešinimui apie intelekto, psichosocialinę negalią ir autizmo spektro sutrikimą turinčiųjų būtį, veiklas ir integraciją į visuomeninį gyvenimą. Esame tvirtai įsitikinę, kad su jais galima puikiai draugauti – tereikia juos artimiau pažinti. 2021 m. atsižvelgę į jau turimas patirtis nusprendėme, kad neužtenka žmonių kviesti į renginius – reikia sudaryti sąlygas visiems susiburti, susipažinti ir, iš tikrųjų, susidraugauti“, – tokiais pastebėjimais pokalbį užbaigė Žydrė.
Kelionės dienoraštį (vaizdo įrašus ir nuotraukas), savaitę apibendrinančius reportažus galėsite stebėti portale LRT.lt ir šeštadieniais LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Tiesiogines transliacijas iš „Camino Lituano“ ir aktualius pokalbius girdėsite per LRT RADIJĄ. Visos ekspedicijos aktualijos, naujienos ir nuotykiai bus nuolatos skelbiami socialiniuose tinkluose ir išsamiai aprašomi portale LRT.lt, nacionalinėje bei regioninėje žiniasklaidoje, savivaldybių, kuriose bus lankomasi, interneto svetainėse bei leidiniuose.
Renginio organizatoriai įsipareigoja laikytis visų saugumo rekomendacijų bei reikalavimų (dėl COVID-19).