Druskininkiečiai – aktyvūs Lietuvos moksleivių dainų šventės dalyviai

Pirmoji dainų šventė surengta 1843 m. birželio 25 d. Šveicarijoje, Ciuricho miesto aikštėje. Joje dalyvavo 80 chorų, 2100 dainininkų. Tai buvo pirmasis renginys, davęs pradžią masiškam mėgėjų chorų, muzikinių kolektyvų pasireiškimui. Į Baltijos šalis dainų švenčių tradicija atėjo per Baltijos vokiečius – pirmiausia į Estiją (1869 m., Tartu), Latviją (1873 m., Ryga), kiek vėliau – ir į Lietuvą 1924 m. (rugpjūčio 23 ir 25 d. Kaune, Petro Vileišio aikštėje).
Šiais, 2016-ais metais, nuo liepos 4-osios šešias dienas Vilniaus parkuose, gatvėse, aikštėse ir arenose skardėjo judėjo ir linksmybę kėlė Lietuvos moksleivių dainų šventė „Tu mums viena“. Liepos 6 dieną Vingio parke vyko Dainų diena „Tu mums viena“, liepos 8-ąją „Siemens“ arenoje – Šokių diena „Mano žemė“ ir liepos 9 dieną Kalnų parke -„Ansamblių vakaras“. „Koks gražus tavo veidas, gimtine“.
2016 m. Lietuvos moksleivių dainų šventėje dalyvavo 119 dalyvių iš Druskininkų savivaldybės mokyklų: Druskininkų M.K. Čiurlionio meno mokyklos jaunučių ir jaunių chorai (vadovės Antanina Laurenčikienė ir Inga Vagnoriūtė), akordeonistų ansamblis(Gražina Andruškevičienė) ir kanklininkų ansamblis Vadovė Eglė Miknytė, Druskininkų „Ryto“ gimnazijos folkloro ansamblis „Racilukai‘ (vadovai Lina Dudulienė ir Edvinas Vilkas) ir Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos jaunių liaudiškų šokių kolektyvas(vadovė Valė Šmitienė).
Šventėje iš viso dalyvavo per 800 kolektyvų: 246 chorai, 252 šokėjų kolektyvai, 202 ansamblio vakaro kolektyvai, 60 pučiamųjų, 40 akordeonininkų orkestrų, 35 choreografinės grupės (orkestrų) iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, kuriuose dainuoja, šoka, muzikuoja per 22 tūkst. mokinių.
Dainų dieną „Tu mums viena“ buvo galima išgirsti ir jaunimo pamėgtos muzikos, ir gražaus lietuviško folkloro, chorinės dainos klasikos perlų. Taip pat skambėjo visų penkių Lietuvos etnografinių regionų dainos, atliekamos tarmiškai. 21 valandą šventinis koncertas buvo trumpai sustabdytas, kad Dainų šventės choras kartu su viso pasaulio lietuviais sugiedotų Lietuvos himną, Vinco Kudirkos „Tautinę giesmę“.
Šokių dienos „Mano žemė“, kuri vyko „Siemens“ arenoje, pagrindinė idėja buvo– atskleisti augančio, bręstančio žmogaus ir gamtos sąsajas praeityje, dabartyje ir ateityje. Mokiniai šoko liaudies, klasikinius ir šiuolaikinius šokius, pasirodė ir gatvės šokio grupės. Taip pat pirmą sykį Šokių dienų istorijoje buvo šokami sportiniai šokiai ir net baletas.
Ansamblių vakaras „Koks gražus tavo veidas, gimtine“ – pats margiausias, judriausias ir linksmiausias Dainų šventės renginys Kalnų parke. Smagi vaikų ir jaunimo vakaronė, tikras tautinių drabužių ir spalvų paradas pakvietė visus tęsti šventę bendra daina ir šokiu. Skambėjo ir protėvių dainuotos, ir tik šiam Ansamblių vakarui parašyti kūriniai. Daugybė folklorinių ansamblių dainavo įvairių regionų dainas.
Moksleivių dainų šventė susiliejo su Valstybės dienos renginiais. Liepos 6-ąją sostinės senamiestyje nuo ryto koncertavo ir Druskininkų „Ryto“ gimnazijos folkloro ansamblis „Racilukai“, savivaldybių vėliavų rikiuotėje žygiavo ir Druskininkų vėliava nešama Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos šokėjų Šv. Jonų bažnyčioje koncertavo Druskininkų M.K. Čiurlionio meno mokyklos akordeonistai. Dainų šventės dalyviai galėjo nemokamai lankytis muziejuose. Prezidento kanceliarijos Valstybės pažinimo centre lankėsi Druskininkų M.K. Čiurlionio meno mokyklos jaunučių choras – ekskursiją jiems vedė druskininkietis J. Tertelis.