Druskininkų pavyzdys ir geroji patirtis – projekto „NE(galia) vs GAL(ia) neįgaliųjų teisių užtikrinimui“ diskusijoje
Vakar Druskininkų savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta nemokama fotoparoda „Tapatybės iliuzija“, kurią surengė Asociacija „Lietuvos neįgaliųjų forumas“. Parodos, kuria siekiama atskleisti gyvenimo socialinės globos namuose kasdienybę, organizatoriai visus susirinkusiuosius pakvietė į diskusiją apie galimybes žmonėms su negalia gyventi ne globos institucijose, o bendruomenėje. Diskusijoje dalyvavo LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Daiva Buivydaitė, Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius, administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Grigorienė, savivaldybės Socialinės paramos skyriaus specialistės, Nevyriausybinių organizacijų atstovai, tėvai, įvairių institucijų atstovai iš Veisiejų, Valkininkų, Vilijampolės, Kapčiamiesčio, Lazdijų, Skemų, Strėvininkų.
Susirinkusieji pažiūrėjo filmą, sukurtą iš Dariaus Chmieliausko nuotraukų, fotografuotų socialinės globos namuose. Diskusijos pradžioje buvo pažymėta, kad Druskininkai – viena iniciatyviausių savivaldybių, aktyviai bendradarbiaujanti su nevyriausybinėmis organizacijomis, turinti infrastuktūrą, pritaikytą negalią turintiems žmonėms. Kaip diskusijos pradžioje pažymėjo mero pavaduotojas L. Urmanavičius, svarbiausia suprasti, kad žmonės, turintys negalią, yra visaverčiai visuomenės nariai. „Druskininkuose jau metus veikia sveikuosius ir neįgaliuosius vienijantis klubas „Erzon“, yra sudarytas draugiškas neįgaliesiems savivaldybės žemėlapis, vandens parke yra specialiai pirčių zonai pritaikytas neįgaliojo vežimėlis, Ilgio ežero pakrantė bus pritaikyta žmonėms su negalia“, – apie neįgaliųjų gyvenimą bendruomenėje kalbėjo L. Urmanavičius. Mero pavaduotoją papildė V. Grigorienė: „Druskininkų savivaldybės gyventojus, gyvenančius socialinės globos namuose, aplankome kiekvienais metais. Ten jie tikrai prižiūrėti ir laimingi. Džiaugiuosi, kad Druskininkuose turime labai aktyvias nevyriausybines organizacijas, kurios rūpinasi žmonėmis, turinčiais negalią“.
Kaip teigė renginyje dalyvavusi LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja D. Buivydaitė, planuojama palaipsniui pereiti nuo institucinės globos prie bendruomeninių paslaugų. „Tačiau mes visada turėsime žmonių, kuriems reikės nuolatinės intensyvios globos ir slaugos, todėl reikėtų vystyti santykius tarp įstaigų, išmokti dirbti kartu ir pirmiausia paruošti regiono planą, kur ir kam kokių paslaugų konkrečiame regione reikia“, – sakė D. Buivydaitė.
Diskusijoje taip pat buvo aptarti savarankiško gyvenimo namai, bendravimo paslaugų poreikis, švietimo ir medicinos sistema.
Druskininkuose visos nevyriausybinės organizacijos įsikūrusios po vienu stogu – šis sprendimas palengvina jų bendravimo ir bendradarbiavimo galimybes. 2013 metų pradžioje Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) pastate (M. K. Čiurlionio g. 82) atidarytas Psichikos dienos centras, kuriame per pirmus darbo metus gydėsi 74 pacientai. Atsižvelgus į paslaugos poreikį, ateityje planuojama pradėti teikti Atokvėpio paslaugas.