Duotas startas nuolatinei absolventų karjeros stebėsenai
Švietimo ir mokslo ministerijos siūlymu Vyriausybė patvirtino Švietimo valdymo informacinės sistemos (ŠVIS) nuostatus. Tai duoda startą žmogiškųjų išteklių stebėsenai vykdyti. Nacionalinė stebėsenos sistema sujungs duomenis iš įvairių registrų ir leis įvertinti Lietuvos gyventojų užimtumo būklę ir prognozuoti ateities tendencijas.
Vyriausybės sprendimu sudarytas teisinis pagrindas suteiks galimybę matyti ilgalaikę absolventų įsidarbinimo panoramą, atsakys į klausimą, ar asmenys dirba pagal įgytą išsilavinimą, kaip klostosi jų karjera. Bus galima stebėti studijų ir mokymo įstaigas baigusių asmenų integracijos į darbo rinką tendencijas ir bendrą žmogiškųjų išteklių situaciją Lietuvoje. Tai leis vadovautis duomenimis grįstomis analizėmis ir prognozėmis priimant sprendimus.
„Galimybė stebėti darbo rinkos ir absolventų įsidarbinimo tendencijas padės valstybės institucijoms daryti sprendimus dėl studijų finansavimo ir specialistų poreikio, o abiturientams – apsispręsti dėl studijų pasirinkimo“, – sako laikinai einanti švietimo ir mokslo ministro pareigas Audronė Pitrėnienė.
Švietimo ir mokslo ministerija duomenis naudos valstybės finansuojamoms studijoms planuoti ir finansuoti, mokslo ir studijų institucijoms vertinti, specialistų pasiūlai prognozuoti, apie specialistų poreikį informuoti visuomenę. Stebėsena bus vykdoma bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ir darbo bei Ūkio ministerijomis.
Iki šiol galimybės nuolat stebėti absolventų įsidarbinimo tendencijas nebuvo. Švietimo ir mokslo ministerijai pavedus, Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) 2015 m. atliko absolventų karjeros pirminę analizę. Joje apžvelgta, kaip pirmaisiais metais po studijų baigimo į darbo rinką integravosi 2012 ir 2013 m. baigusieji Lietuvos kolegijas ir universitetus. Įtvirtinus nuolatinę absolventų stebėseną tokia informacija bus renkama nuolat ir leis matyti ne tik esamą situaciją, bet ir fiksuoti tendencijas.