Dūšią pardavęs teatrui
Balandžio 14-tą dieną Zarasų viešojoje bibliotekoje vyko Daivos Šabasevičienės ir Rasos Vasinauskaitės sudarytos knygos „Muzika kaip teatras: Kompozitorius Faustas Latėnas“ pristatymas. Renginyje dalyvavo kompozitorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Ministro Pirmininko patarėjas kultūrai, Zarasų miesto garbės pilietis Faustas Latėnas. Vakarą vedė ir svečią kalbino Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorius Petras Zurlys ir Skaitytojų aptarnavimo centro vadovė Aldona Jeleniauskienė
Jau pats knygos pavadinimas įpareigojo vakarą pradėti nuo muzikos, kitaip ir negalėjo būti – juk bene kiekvieno zarasiečio atmintyje Faustas Latėnas glaudžiai siejamas su Zarasais ir su muzika. Muzikinį foną užpildė Zarasų meno mokyklos mokytojų Vladimiro Mazniovo, Jūratės Tumėnienės ir mokinių: Adrijos Zavackaitės, Viltės Tumėnaitės, Gilmės Dainytės ir Armando Stunžėno atliekami kūriniai.
Sumaniai ir subtiliai, parinkdami klausimus vakaro vedėjai P. Zurlys ir A. Jeleniauskienė vedė per Fausto Latėno gyvenimo ir kūrybos vingius, versdami prisiminimais grįžti į prabėgusios vaikystės ir jaunystės metus. Mikiškių kaimas, Dusetos, Zarasai – tai iš čia kilusios garsiosios Latėnų šeimos šaknys.
„Faustas Latėnas yra lyrikas. Jo muzikoje, pavyzdžiui, fortepijono, girdi atskirų žmonių balsus, poeziją. Jis – minorinis ir drauge tikras,“ – taip pradedama knyga apie kompozitorių, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatą F. Latėną. Toks buvo jis ir dabar čia su mumis.
Knyga sudaryta iš trijų sluoksnių. Tai paties kompozitoriaus pasakojimai, jo šeimos narių, bičiulių, kolegų: aktoriaus ir režisieriaus Algirdo Latėno, aktorės Elžbietos Latėnaitės, žymių žmonių teatralų režisierių Vitalijaus Mazūro, Eimunto Nekrošius, Rimo Tumino, kompozitorių Vidmanto Bartulio, Algirdo Martinaičio, dailininko Adomo Jacovskio mintys, kurios persipina tarpusavyje. Knygoje taip pat analizuojami Jaunimo, Vilniaus mažajame, „Lėlės“ bei užsienio teatruose sukurti spektakliai. Per teatrą, bendradarbiavimą su režisieriais, aktoriais, kolegomis ir bendražygiais atskleidžiama kompozitoriaus kūrybinė biografija, jo muzikos poveikis ir indėlis į Lietuvos kultūrą.
F. Latėnas mokydamasis Lietuvos muzikos akademijoje ketvirtame kurse tapo Vilniaus „Lėlės“ teatro muzikinės dalies vedėju, vėliau teatro direktoriumi, sukūrė muziką apie keturiasdešimt lėlių teatro spektakliams. Tuo pačiu metu kūrė muziką ir kitiems teatrams. 1981 metais Lietuvos teatro festivalyje kompozitorius pelnė diplomą už muziką E. Nekrošiaus spektakliui „Kvadratas“.
Pasak valstybinio akademinio J. Vachtangovo teatro (Maskva) meno vadovo R. Tumino, „teatrui rašyti labai sunku. Sunku atskleisti temą. Faustas yra chirurgas, kuris persodina širdis, švarina aortas, daro pavojingas operacijas“. Ką čia daugiau bepridursi. „Muzika neturi amžiaus, ji gyvena visą laiką kaip ir žmogaus širdis. Pasikeičia mūsų išvaizda, bet širdis niekada nesensta, aplinkiniams reikia mokėti atleisti, o kad atleistume, reikia būti labai stipriam,“ – atviravo kraštietis.
Be padarytos muzikinės karjeros galime pasidžiaugti, jog mūsų kraštietis F. Latėnas du kartus tapo kultūros viceministru, du kartus Ministro pirmininko patarėju kultūros klausimais, kuo dabar ir dirba. „Ir politikos srityje apie jį atsiliepimai tik geri, kadangi jo žodžiai nesiskiria nuo veiksmų,“ – komentavo vakaro vedėjas P. Zurlys.
Renginio metu netrūko šiltų sveikinimų, gražių linkėjimų, o juo labiau muzikos ir gėlių. Norintieji už simbolinę kainą galėjo įsigyti D. Šabasevičienės ir R. Vasinauskaitės sudarytą knygą „Muzika kaip teatras: Kompozitorius Faustas Latėnas“, tiesa, dalį knygų Faustas išdalino jam brangiems žmonėms.
Kraštietis F. Latėnas visiems dalino autografus, kiekvienam įrašydamas prasmingus žodžius ir dėdamas ekslibrisą.