Džiugina iniciatyvos ir naujos tradicijos
Klaipėdos rajono mero pavaduotoja Violeta Riaukienė džiaugiasi, kad šis ruduo savivaldoje kupinas įvairiausių renginių, naujų iniciatyvų ir ankstesnių sumanymų išpildymo.
Rugsėjį Klaipėdos rajono gyventojus džiugino renginiai, skirti Europos paveldo dienoms, taip pat − Etninės kultūros savaitės renginiai. Lankėtės kone visuose renginiuose, kaip juos vertinate?
Išties daug kokybiškų, vertingų renginių suorganizavo Klaipėdos rajono kultūros centrų darbuotojai, jiems sumaniai padėjo Kultūros skyriaus specialistės Sonata Šmatauskienė ir Jolita Latakienė, kitų įstaigų kolektyvai. Dėmesys tautos etninei kultūrai, tradicijoms, raginimas jas pažinti − reikšmingi.
Europos paveldo dienos, šiemet organizuotos Judrėnuose, įspūdį paliko ne tik mums, bet ir svečiams iš Gruzijos, kurie tą savaitę lankėsi Klaipėdos rajone.
Smagu, kad Europos paveldo dienos šiemet buvo skirtos pabrėžti bendruomenių vaidmeniui išsaugant kultūros paveldo objektus. Šia iniciatyva pavyko atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą. Judrėnuose buvo surengtos įvairios edukacinės programos, pristatoma S. Dariaus sodyba, išplanavimas, surengti orientacinis žygis-varžybos dviračiais bei netradicinis pažinimo žygis arklių vežimais po Judrėnų seniūnijos kultūros paveldo objektus, skrydžiai lėktuvu virš Judrėnų seniūnijos kultūros paveldo objektų, pristatyta fotografijų paroda „Judrėnų bažnyčia laikmečio tėkmėje“.
Ypač gerai vertinu Etninės kultūros savaitės renginį − Veiviržėnų kultūros centro atidarytas Gyvųjų amatų dirbtuves po atviru dangumi. Renginio metu skvere įsikūrusiose amatų dirbtuvėse meistrai demonstravo kalvystės, keramikos, pynimo, audimo ir kitų amatų techniką bei tuoj pat vaikus mokė šių amatų paslapčių. Manau, kad tai neįkainojama patirtis vaikams, kiekvienas norėtų ir turėtų sudalyvauti tokiuose renginiuose. Viliuosi, kad šis puikiai pavykęs renginys turės tąsą, Veiviržėnuose įsikūrusio Klaipėdos rajono amatų centro veikla tampa vis prasmingesnė.
Smagu buvo apsilankyti ir parodose, atidarytose Gargždų kultūros centre, Gargždų krašto muziejuje. Puikiai suorganizuota ir prisiekusių gerbėjų turi jau tradicinė Drevernoje organizuojama Rudens lygiadienio šventė. „Rudens lygė“ šiemet buvo ypač įspūdinga, džiaugiuosi, kad tradicija stiprėja, o renginys įgyja vis įdomesnių formų.
Etninės kultūros savaitę vainikavo įspūdinga Dagos šventė Doviluose praėjusį sekmadienį. Dovilų etninės kultūros centro folkloro ansamblis „Lažupis“ tądien minėjo kūrybinės veiklos 30-metį, pristatė Dovilų krašto etnografinį savitumą, pakvietė pasidžiaugti kolektyvo per dešimtmečius suneštu „medumi“ bei sudagotomis rudens gėrybėmis. Folkloro kolektyvų pasirodymai ir bendruomenių sambūris iš Klaipėdos rajono, Kauno, Tverų, Smalininkų, Kartenos taip pat paliko įspūdį – mokame ne tik dirbti, bet ir smagiai, originaliai švęsti, džiaugtis gyvenimu, vertinti protėvių tradicijas.
Šią savaitę Endriejave dalyvavote ir dar vieną iniciatyvą – pavasario akciją „Padovanok dovaną, kuri užauga“, vainikuojančiame renginyje. Kokie įspūdžiai?
Labai maloniai nustebino ir pradžiugino Endriejavo seniūnijos iniciatyva prasmingai užbaigti pavasarį savivaldos inicijuotą akciją. Susirinkę į seniūnijos salę ragavome iš suaukotų sėklų užauginto derliaus pagamintus patiekalus. Noras pagelbėti sunkiau besiverčiančioms šeimoms dovanojant joms sėklų daržovių, uogų ir vaisių derliui užauginti – pasiteisino. Moterys, kurios buvo apdovanotos sėklomis, ne tik užaugino daržovių, bet ir pagamino iš jų puikiausių patiekalų – daržovių mišrainių, raugintų ir marinuotų daržovių konservų, kepė pyragus. Manau, kad svarbiausia šios akcijos vertybė – bendrystė, dalijimasis, jautrumas vieni kitiems. Buvo be galo gera matyti Endriejavo moteris entuziastingai besidalinančias receptais, ragaujančias viena kitos patiekalus, giriančias vieną kitą ir pasakojančias įspūdžius, kaip sekėsi auginti daržoves. Smagu, kad derliaus dalijimosi popietėje dalyvavo ir vaikai. Juokavome, kad vaikai, padėję tėvams užsiauginti daržovių, niekada nesakys, kad daržovės auga prekybos centre, ir įvertins, kiek pastangų ir darbštumo prireikia norint ragauti daržoves ir jų patiekalus.
Prisiminsiu, kad pavasarį raginome bendruomenę nupirkti daržovių sėklų ir paaukoti jų šeimoms, kurios išgyvena sunkumus. Sėklas žmonės nešė į savo seniūniją ar dėjo į specialią paramos akcijos dėžę savivaldybėje. Klaipėdos rajono gyventojai paaukojo daugiau nei tūkstantį sėklų pakuočių, antra tiek sėklų dovanojo verslininkai. Seniūnijos neskaičiavo ir dovanotų bulvių sėklų, pomidorų daigų. Akcijai buvo atnešta ir pupelių stiklainiuose, pupų, žirnių maišeliuose, agurkų sėklų degtukų dėžutėse. Sėklos buvo išdalintos 77 Klaipėdos rajone gyvenančioms daugiavaikėms šeimoms, kitiems gyventojams, kuriems reikalinga parama.
Kitą savaitę Klaipėdos rajone pirmą kartą bus apdovanoti Metų mokytojai. Papasakokite plačiau apie šią iniciatyvą.
Džiaugiuosi, kad sumanymas pagerbti ir apdovanoti kasdienius darbus su įkvėpimu dirbančius mokytojus sulaukė tiek politikų, tiek visuomenės pritarimo. Spalio 5-ąją, Tarptautinę mokytojų dieną, pirmą kartą pagerbsime ir 500 eurų piniginėmis premijomis apdovanosime tris mokytojus, kurie savo darbu mokykloje kuria ateities Lietuvą – kūrybingai ir su užsidegimu ugdo jaunuosius piliečius. Mokyklos premijai teikė 14 kandidatūrų, iš specialistų sudaryta Metų mokytojo vardo suteikimo atrankos komisija, kuriai teko garbė vadovauti, atrinko tris pedagogus, kurių darbai geriausiai atitiko iš anksto premijos teikimo nuostatose įvardintus vertinimo kriterijus. Siūlyti kandidatus premijai galėjo švietimo įstaigų vadovai, švietimo įstaigų metodinės grupės ir metodinės tarybos.
Ketvirtadienį vykusiame Tarybos posėdyje politikai vieningai balsavo, kad šiemet premija būtų skirta dviem Gargždų „Minijos“ progimnazijos pedagogėms: pradinių klasių mokytojai metodininkei Vandai Majauskienei ir etikos mokytojai metodininkei Linai Zubauskienei, taip pat Gargždų muzikos mokyklos mokytojai ekspertei Nijolei Usevičienei. Premiją ketiname įteikti spalio 4-ąją, Tarptautinės mokytojų dienos išvakarėse. Šių pedagogių pasiekimai išties džiugina ir įkvepia didžiuotis, kad Klaipėdos rajono švietimo įstaigose dirba išties ypatingos, su meile ir užsidegimu dirbančios ir jaunąją kartą kūrybiškai bei šiuolaikiškai ugdančios pedagogės. Viliuosi, kad ši tradicine tapsianti premija paskatins ir kitų pedagogų profesinę, kūrybinę iniciatyvą bei lyderystę. Ji kasmet bus skiriama už profesinės veiklos nuopelnus, mokinių pasiekimus, reikšmingiausius darbus švietimo srityje, visuomenės demokratinės kultūros, bendražmogiškųjų ir pilietinių vertybių ugdymą, mokytojo pedagoginės patirties sklaidą.
Dar svarbiau, kad šios premijos teikimas – yra ir visuomenės pagarbos bei padėkos mokytojui išraiška. Juk pedagogai yra bendruomenės šviesuliai – ne tik žinių, bet ir vertybių formuotojai, jų kasdienis darbas neįkainojamai svarbus, jie kuria ateities visuomenę.
Artėjančios Mokytojų dienos proga Klaipėdos rajono pedagogams linkiu kartu su mokiniais ieškoti svarbiausių atsakymų, būti tais, prieš kuriuos mokinys jaustų atsakomybę būti ir atsakomybę augti, įkvėpti mokiniams vilties, gyvenimo prasmės pojūčio, esminių, nekintančių vertybių suvokimo.