Dzūkų kiemai – ir žolalės, ir spanguolės, ir pasakaitės, ir filmai

Alytaus kraštotyros muziejus, įgyvendindamas projektą „Dzūkų kiemas”, kurį remia Lietuvos kultūros taryba ir Alytaus miesto savivaldybė, šaltėjant orams jau kviečia į „pasbuvimus dzūkų kiemi” kiekvieną šeštadienį iki pat Kalėdų. Visas renginių ciklas baigs etnografinių regionų metų minėjimą mūsų mieste.
Gilinimasis ir domėjimasis senąją etnine kultūra reikalauja laiko, kurio dabartinis žmogus turi vis mažiau. Tačiau mums labai svarbu žinoti, kas mes esame, kur mūsų šaknys. Akivaizdu, kad etninė kultūra palankiai veikia vertybines jaunimo nuostatas pilietinės visuomenės ir šeimos atžvilgiu, didina atsparumą įvairiems masinės kultūros reiškiniams. Projektu „Dzūkų kiemas” siekiame į ciklo renginius pirmiausia pritraukti jaunas šeimas, vaikus ir jaunimą, senelius parodydami ir vaizdžiai demonstruodami, ką turime gražiausio ir vertingiausio. Siekiame skatinti jaunus žmones imtis iniciatyvos perimti etninės kultūros vertybes ir aktyviai propaguoti jas kuriant savo šeimos, bendruomenės tradicijas, paremtas senosiomis laiko išbandymus išlaikiusiomis vertybėmis, kaip pamatinėmis. Gyvename potradiciniame pasaulyje, įsitraukiame į daugybės pasirinkimų pasaulį – renkamės alternatyvas, kai tradicijos palikti kelio ženklai neberodo krypties. Iš kartos į kartą perduodama kultūrinė informacija vis dažniau sugretinama su internete rasta medžiaga, o tradicija ne tik tęsiama, puoselėjama, bet ir „atnaujinama”, atmetama, kuriama ar „gaivinama”, prarandant regioninius savitumus. Taigi sieksime įvairiapusiškai, žmogui priimtinais būdais (per žaidimą, dainą, kulinarinį paveldą…) atskleisti savitą Dzūkijos regiono kultūrą.
Renginių ciklą „Dzūkų kiemas” sudaro 4 potemės: dzūkiškajai tautosakai skirta „Pasakoja dzūkai”, kulinariniam paveldui – „Šilinių, gruntinių ir panemunių dzūkų kulinarinis paveldas”, šventėms – „Gamtos ritmu” bei dokumentikai „Dzūkų papročiai kino juostose”.
Spalio 3 d. į pirmąjį pasibuvimą, skirtą kulinariniam paveldui, susibėgo visi, norintys geriau sužinoti, kokiomis žolelėmis jau dabar reikia stiprinti imunitetą, kaip rengti arbatas, užpilus, nuovirus, koks medus geriausias, gardžiausias, kaip medų laikyti ir pan. Visomis šiomis paslaptimis dalinosi žolininkas-vaistininkas „Žolinčių akademijos” viceprezidentas Marius Lasinskas ir bitininkė Nijolė Kadikinaitė. Pasak Mariaus Lasinsko, visko aplink yra – tik reikia mokėti surasti, atskirti, rinkti ir žinoti, kaip vartoti ir maistui, ir vaistui. Ir nors šeštadienio popietę Alytuje buvo daugybė įvairiausių renginių, tačiau į pirmąjį pasibuvimą susibėgo tikrai gausus būrys žmonių.
Spalio 17 d. kviesime patirti „Grybavimo skanumus ir malonumus”, spalio 24 d. – pasimėgauti, sužinoti ir pasidalinti receptais susbėgimi „Spanguolės ir bruknės: sveikata ir gurmaniškas malonumas”. Lapkričio mėnesį kviesime visus į dzūkiškai tautosakai skirtus susiėjimus „Pasakoja dzūkai”. Šį ciklą sudarys popietės „Pažaiskime dzūkiškai”, „Mįslių minklių vakaras”, „Savaitgalis su pasaka”, „Atverkime dainų skrynią”. Visi šiai potemei skirti renginiai vyks tam pritaikytoje etnografinėje aplinkoje. Popietėse bus žaidžiami senoviniai žaidimai, apsiavus laikmetį atitinkantį apavą ir aprangą (pvz.: vaikams – piemenėlio drabužėlius, tėvams – galvos apdangalus, tam tikrą avalynę ir kt.). Mįslių, minklių vakare supažindinsime su mįslių ir minklių įvairove – organizuosime mįslių šventę, spręsime mįslių kryžiažodžius, piešime mįslių iliustracijas. Prisiminsime greitakalbes, skaičiuotes, juokavimus, vaizdingus posakius. Mįslių, minklių vakarą organizuosime šiandien itin populiariu „Protų mūšių” principu – žodinės liaudies išminties varžytuves. Savaitgalio su pasaka programoje – pasakos, kurias seks Alytaus miesto teatro aktoriai Ona Gudaitytė ir Jonas Gaižauskas. Bus primenama juokavimų tautosaka – linksmosios pasakos, patarlės, juokavimai iš skaičių, ydų pajuokimai patarlėse bei dainelėse, sekamos melų pasakaitės. Dalyviai jų pavyzdžiu kurs aptartų pasakų vaidinimus. Popietėje „Atverkime dainų skrynią” mokysimės dzūkiškų dainų su ansambliu „Kukumbalis”.
Potemei „Gamtos ritmu” bus skirti suscikimai, „Vėlinėms artėjant”, „Žiemos saulėgrąža”. Na, o visą renginių ciklą baigsime kino filmų vakarais: 3 skirtinguose vakaruose bus demonstruojami šie kūriniai: režisieriaus R. Šarknicko dokumentinis filmas „Dzūkų laidotuvių papročiai”, A. Baryso „Lietuviškas kalendorius”, Z. Kelmickaitės laidos „Gyvenimo ratu” apie Dzūkijos nacionalinio parko spanguoliautojas. Į filmų peržiūras bus pakviesti ir režisieriai, ir filmų herojai.