E. Macronas pasmerkė „grėsmingas“ Rusijos remarkas, išsakytas neeilinio telefoninio pokalbio metu
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas ketvirtadienį pasmerkė „keistas ir grėsmingas“ Rusijos remarkas, kurios buvo išsakytos neeilinio Prancūzijos ir Rusijos gynybos ministrų, nebendravusių nuo pat 2022 m., telefoninio pokalbio metu.
„Pašnekovo iš Rusijos komentarai buvo keisti ir grėsmingi“, – kalbėdamas su žurnalistais pasakė E. Macronas, pridurdamas, kad Prancūzija kreipėsi į Rusiją, mat Paryžius turėjo „naudingos informacijos“ apie tai, kas ir kaip surengė praėjusį mėnesį Maskvos koncertų salėje įvykdytą išpuolį, už kurį atsakomybę prisiėmė Islamo valstybės džihadistai.
Trečiadienį Prancūzijos ir Rusijos gynybos ministrai surengė retą pokalbį telefonu. Jie aptarė išpuolį Maskvoje, už kurį atsakomybę prisiėmė „Islamo valstybė“, ir Rusijos karą prieš Ukrainą, pranešė Paryžius.
Prancūzijos gynybos ministras Sebastienas Lecornu sakė kolegai iš Rusijos Sergejui Šoigu, kad Prancūzija visada buvo pasirengusi duoti atkirtį „terorizmui“ ir yra pasirengusi „plėsti kontaktus, siekiant kuo veiksmingiau kovoti su šia grėsme“, sakoma Prancūzijos gynybos ministerijos pranešime.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino, kad „radikalūs islamistai“ surengė kruviną išpuolį koncertų salėje Maskvoje, per jį žuvo mažiausiai 144 žmonės, tačiau teigė, kad jie susiję su Ukraina.
S. Lecornu sakė, kad Prancūzija neturi informacijos, siejančios teroro aktą su Ukraina, ir paragino Maskvą „liautis instrumentalizuoti“ ataką, pranešė Gynybos ministerija.
„Ministras taip pat be išlygų pasmerkė agresijos karą, kurį Rusija pradėjo Ukrainoje“, – sakoma pranešime. „Prancūzija ir toliau rems Ukrainą tol, kol reikės ir kiek reikės, jos kovoje už laisvę ir suverenitetą, kad Europos žemynui būtų garantuota taika ir saugumas“, – sakoma pranešime.
Kovą Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad Paryžius pasiūlė Rusijos saugumo tarnyboms „stiprinti bendradarbiavimą“, ir pridūrė, kad kontaktai bus palaikomi „techniniu ir ministerijų lygiu“, o ne per tiesioginius pokalbius su V. Putinu.
2022 m. Prancūzijos lyderis daug kartų skambino V. Putinui, kad perspėtų jį neįsiveržti į Ukrainą, tų metų pradžioje keliavo į Maskvą. Jis telefonu palaikė ryšį su V. Putinu net invazijai prasidėjus, bet po to pokalbiai nutrūko, pastarąjį kartą prezidentai telefonu kalbėjosi 2022 m. rugsėjo mėnesį.
Pastaraisiais mėnesiais E. Macronas dar labiau sugriežtino savo poziciją Rusijos atžvilgiu, neatmetė galimybės pasiųsti karius į Ukrainą.
Ankstesnis pastarasis S. Lecornu ir S. Šoigu pokalbis telefonu įvyko 2022 m. spalį.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas telefonu kalbėjosi 2023 m. balandį, mėnesiu anksčiau S. Šoigu kalbėjosi su JAV gynybos sekretoriumi Lloydu Austinu.
S. Lavrovas nuolat vyksta į Didžiojo dvidešimtuko (G20) susitikimus, tačiau nėra jokių požymių, kad jis ten tiesiogiai kalbėtųsi su Vakarų pareigūnais.