Ebru meno edukacija Aukštadvario bibliotekoje
Niekaip neprašvintančią drėgną lapkričio dieną už laiką, praleistą šiltuose namuose su knyga, geriau gali būti tik pasinėrimas į širdžiai mielą, gal dar neišbandytą užsiėmimą su gera kompanija. Rodos, taip ir nutiko Aukštadvario bibliotekoje susirinkusiems į ebru meno edukacinį užsiėmimą.
Daugumai tai buvo visiškai nauja patirtis. Tad Meno terapijos ir socializacijos instituto „Vyta“ lektorė Rita pradėjo susitikimą pasakojimu apie šio tapybos ant vandens meno istoriją, jam reikalingas priemones, procesus. Paslaptingas ebru menas jau nuo 6 amžiaus buvo žinomas Kinijos imperatoriams. Ši tapybos ant vandens technika buvo slapta: ją naudojo gaminant slaptus dokumentus ir netgi pinigus. Vėliau, ebru menas šilko keliu buvo perduotas į Turkiją. 16-ame amžiuje iš Turkijos jis atkeliavo į Europą. Dabar juo užsiimama savo malonumui, terapijai ir netgi savotiškai meditacijai. Kiekvienas ebru būdu išgautas darbas yra unikalus, jo pakartoti neįmanoma. Taip dekoruotą popierių galima naudoti papuošimams, aplankams, dovanų pakavimui, taip pat ebru piešinį galima perkelti ir ant kitokių paviršių: medžio, keramikos, akmens.
Įdomu tai, kad ebru mene naudojami gamtiniai dažai, pagaminti iš dirvožemio, uolienų, anglies, metalų oksidų ir augalų. Šie natūralūs dažai yra netirpūs vandenyje, todėl ebru technika tapyti piešiniai ir jų spalvos išlieka ilgam laikui. Yra rasti ebru darbai, kurie išsilaikė daugiau nei 500 metų. Gamtiniai ebru dažai yra taupūs, saugūs žmogui ir aplinkai. Dažų paruošimui yra naudojamas gamtinis dažų skiediklis, dažniausiai gaminamas iš galvijų (jaučių) tulžies.
Lektorei pademonstravus, kaip tai daroma, atėjo maloniausia užsiėmimo dalyviams akimirka – atsistoti prie tam skirto indo, paimti į rankas teptuką ir pasinerti į kūrybą. Renkant spalvas, jas taškant ant vandens paviršiaus, leidžiant mintims laisvai tekėti, atsipalaiduojama, tai galima pavadinti meditacija. Ne veltui yra sukurta ebru meno terapija. Šis procesas vienodai džiugino tiek vaikus, tiek suaugusius. O išvydus ant popieriaus perkeltus kūrinius, sklido nuostabos ir pasigėrėjimo šūksniai.
Džiugu, kad biblioteka vis kitiems lankytojams atsiveria iš kitos pusės, atsiranda supratimas apie plataus spektro jos kultūrinę ir švietėjišką veiklą. Būnant drauge, bendruomenėje, kyla minčių naujiems darbams, atsiranda ir galimybių juos įgyvendinti.
Malonu, kad Trakų rajono savivaldybė palaiko ir finansuoja įvairias veiklas, kurių reikšmė gal ne iš karto plika akimi matoma, bet tai turi įtakos mūsų krašto kultūros gyvybingumui, atsinaujinimui, mūsų ateičiai. Susitikime bibliotekoje vėl!