Edukacinis užsiėmimas „Istorijų įvairovė plakatuose“
Plakatas – dekoratyvus didelio formato taikomosios grafikos kūrinys su tekstu ir vaizdu. Tai vienas iš anksčiausiai naudotų reklamos būdų. Šią funkciją plakatas perėmė iš afišos – renginio ar įvykio reklaminio skelbimo, kabinto viešojoje vietoje. Agitaciniais, reklaminiais, informaciniais bei mokymo tikslais išleisti plakatai jau XIX a. pab. buvo svarbi vizualios komunikacijos priemonė.
Spalio 21 d. Ignalinos krašto muziejuje vyko parodai „Istorijų įvairovė plakatuose“ sukurta edukacinė programa, kurią kuravo dailininkė Žiedūnė Duobaitė. Ji pasakojo apie taikytinus bendrus plakatų reikalavimus, taisykles, jų rūšis, spalvų reikšmę. Į užsiėmimą atvyko Ignalinos rajono Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos 11 klasės mokiniai, kurie pasitelkę kūrybinius gebėjimus kūrė savo reklaminius plakatus. Užsiėmimo dalyviams buvo pristatyta ir pati paroda, apie kurią papasakojo Lietuvos švietimo muziejaus darbuotojos Rasa Vaikutytė bei Irma Gužienė.
„Istorijų įvairovė plakatuose“ – kilnojama paroda, kurioje pristatomas gausus vaizdinių mokymo priemonių rinkinys, sukauptas gamtininko, visuomenininko, Pedagoginio muziejaus (nuo 2010 m. Lietuvos švietimo istorijos muziejaus) įkūrėjo ir ilgamečio direktoriaus Vinco Ruzgo (1890-1972). Ryškiausi muziejaus rinkiniuose saugomų plakatų pavyzdžiai atskleidžiami keliais aspektais: kaip kultūrinio gyvenimo liudytojai, vaizdinės mokymo priemonės ir kaip meno kūriniai.
Vaizdinės mokymo priemonės – plakatai – švietimo procese paplito XIX a., leidyboje pritaikius plokščiaspaudę. Patraukli iliustracinė medžiaga rengta biologijos, zoologijos, botanikos, fizikos, geografijos, klasikinės literatūros, istorijos, pasaulio pažinimo pamokoms paįvairinti, vadovėlių turiniui papildyti. XX a. pr. Vokietijoje, Austrijoje ir Čekijoje išleisti plakatai naudoti kaip papildoma metodinė mokymo priemonė mokyklose. Atspausdinti litografijos bei ofseto būdu (plokščiaspaude technika) plakatai išsiskiria ir mokslinio turinio nuoseklumu, ir vaizdine raiška.
Paroda veiks iki lapkričio 5 d.