Ekshumuota dvylika vokiečių karių palaikų
Kuršėnų kaimiškosios seniūnijos Smilgių kaime, pučiant žvarbiam vėjui ir sningant, keturias dienas buvo atkasinėjami antrojo pasaulinio karo vokiečių karių palaikai. Ekshumaciją vykdė VšĮ Kultūros vertybių globos tarnybos specialistai archeologai.
Kuršėniškis istorikas Rolandas Tamošaitis iš Smilgių kaimo gyventojo Aleksandro Minkevičiaus sužinojo, jog jo sodyboje prie kelio gali būti palaidoti vokiečių kariai, žuvę antrajame pasauliniame kare. Šia informacija jis pasidalino su kraštiečiu archeologu Dainiumi Buivydu. Buvo nutarta kreiptis į VšĮ Kultūros vertybių globos tarnybą. Šios tarnybos archeologas Andrius Šležas informavo, jog pagal susitarimą Vokietija finansuoja palaikų ekshumavimą ir perlaidojimą. Lietuviai yra įsipareigoję suteikti sklypus vokiečių palaikų perlaidojimui, rūpintis vokiečių kapų apsauga, padėti vokiečiams prieiti prie mūsų šalyje esančių reikalingų dokumentų. Lietuvoje yra šešerios vokiečių kariams perlaidoti skirtos kapinės. Jos įkurtos Klaipėdoje, Vilniuje ir Kaune.
Andrius Šležas patikino, kad čia palaidoti antro pasaulinio karo vokiečių kareiviai bus perlaidoti vokiečių karių kapuose Aukštuosiuose Šančiuose Kaune.
„Jei randame kario indentifikavimo žetonus, informaciją perduodame Vokietijos specialioms tarnyboms. Jos ieško kario artimųjų. Jei randa, tai palaikai perduodami jiems, o nesant artimųjų palaikai perlaidojami bendruose karių kapuose Lietuvoje“ – informavo archeologas Andrius Šležas.
Sodybos Smilgių kaime šeimininkas Aleksandras Minkevičius parodė tą vietą, kurioje, anot jo artimųjų pasakojimų, yra palaidoti vokiečių kariai. Jis prisiminė, jog iš pasakojimų girdėjo, kad sodyboje buvo įrengta vokiečių karo lauko ligoninė ir čia veždavo sužeistuosius. Dvylika neišgyvenusių vokiečių tankistų buvo palaidoti sodo gale.
Archeologas Simonas Sprindys užsiminė, jog po antrojo pasaulinio karo sovietų valdžia rusų kareivių palaikus suveždavo į tam skirtas palaidojimo vietas ir oficialiai įformindavo sovietų karių kapines, o vokiečių karių palaikus tiesiog užkasdavo tose vietose, kur jie buvo žuvę.
Pirmą karių ekshumacijos dieną buvo žvalgoma teritorija, kur galimai palaidoti vokiečių kariai. Vėliau pavyko aptikti vokiečių kario batą. Kasinėjant buvo rasti minėti dvylika vokiečių kareivių palaikai. Visi jie sudėti į tam skirtus maišus ir išvežti garbingai perlaidoti į Akštųjų Šančių karių kapines.
Istorikas Rolandas Tamošaitis įsitikinęs, jog tokių palaidojimo vietų aplink Kuršėnus yra ir daugiau. Vien Kuršėnų mieste yra trys. Jis prašo žmones, ką nors žinančius apie palaidojimus, pranešti jam telefonu +370 682 46153.