Elektros jungties procese siekiama kompromiso su Rudaminos bendruomene

Vakar Rudaminoje lankėsi Europos Komisijos pareigūnas Berno konvencijos komiteto atstovas profesorius Maiklas Ušeris (Michael Usher) su kolege Kristina Baglai (Christine Baglay). Atvykę specialistai tarpininkauja elektros linijos tarp Lietuvos ir Lenkijos statytojo UAB „LitGrid“ ir Rudaminos bendruomenės žmonių ginče, kuris pasiekė Strasbūre esantį Berno Konvencijos komitetą. Atvykusių specialistų iš Strasbūro tikslas – išsiaiškinti, kokios nykstančios paukščių, gyvūnų rūšys yra aptinkamos šiose teritorijose, susipažinti su situacija ir, jei įmanoma, ją spręsti taip, kad Lietuva nepažeistų Berno konvencijos.
Apskundė Lietuvą
Rudaminos bendruomenė apskundė Lietuvos Respubliką – dėl valstybės priimtų sprendimų, susijusių su Lietuvos-Lenkijos elektros energijos jungties statyba tarp Alytaus ir Elko (Lenkija) miestų ir šios statybos keliama grėsme gamtai. Europos laukinės gamtos ir natūralių buveinių apsaugos konvencija (kitaip – Berno konvencija) ją pasirašiusias nares, taip pat ir Lietuvą, įpareigoja užtikrinti tam tikrų faunos rūšių ir jų gamtinės aplinkos apsaugą.
Lietuvą Strasbūrui apskundusių rudaminiškių teigimu, vietovėje, per kurią tiesiama elektros jungties linija, aptinkama tokių saugotinų rūšių, kaip baliniai vėžliai, raudonpilvės kūmutės, didysis baltasis garnys, didysis baublys, griežlė, kukutis, taip pat čia esą aptikta daug gervių perimviečių.
Susitikime, kurio metu atvykę svečiai iš Strasbūro išklausė visų suinteresuotų pusių, dalyvavo Lazdijų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Gintautas Salatka, administracijos direktorius Audrius Klėjus, Architektūros skyriaus specialistai, Aplinkos ministerijos atstovai, aplinkosaugininkai, UAB „LitGrid“ vadovai, bendruomenės nariai.
Susitikimo metu buvo apžiūrėtos vietovės, kuriose tiesiama elektros jungtis, pastatyti elektros stulpai. Profesorius M. Ušeris teigė, jog jam šiame susitikime, išklausius gyventojų, taip pat statytojų, ypač svarbu įvertinti, ar iš tiesų yra pažeistos Berno konvencijos nuostatos.
Siekiama kompromiso
Susitikime dalyvavęs vicemeras G. Salatka pabrėžė, jog kiekvienas procesas, ypač tokios svarbos valstybinis energetinis projektas, yra sudėtingas ir komplikuotas. Natūralu, kad proceso metu įvyksta įvairių ginčių, tam tikrais klausimais išsiskiria nuomonės. Kai problema paliečia žmogų – jam itin svarbu būti išgirstam ir kad jo interesams būtų tinkamai atstovaujama. „Šis procesas, kuomet bandoma ne tik išgirsti abi puses, bet ir priimti vieningą sprendimą – yra sveikintinas. Aš labai tikiuosi, kad greitu laiku kompromisas tarp bendruomenės ir statytojų bus pasiektas“, ‒ kalbėjo Lazdijų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Gintautas Salatka.
Bendruomenės pirmininkė Rūta Cimakauskienė pripažino, jog 2010 metais pradėti bendruomenės veiksmai prieš Lietuvos ir Lenkijos elektros linijos statytojus nedaug tepasistūmėjo į priekį, išskyrus tai, jog Lietuvos teismai įrodė, kad rudaminiškių pareiškimai nėra pagrįsti. Lietuvos Vyriausias Administracinis Teismas neskundžiama nutartimi nusprendė, kad aplinkosaugininkų išduota Poveikio aplinkai vertinimo ataskaita buvo teisėta ir rudaminiškių interesų nepažeidė.
„Lietuvoje veikiančios institucijos mūsų neišgirdo, tad mes, nesutikdami su tuo, jog žala gamtai nebus daroma, viliamės pagalbos sprendžiant šį klausimą iš Berno konvencijos komiteto“, ‒ kalbėjo bendruomenės pirmininkė R. Cimakauskienė.
Bendruomenės atstovams kilo klausimų ne tik dėl gyvūnų apsaugos, bet ir dėl to, ar kaip vertybė šiuo atveju ginamos žmogaus teisės. Ir nors svečiai iš Strasbūro teigė, kad vertinti žmogaus teises yra kitos institucijos reikalas, tačiau pripažino, jog „darni visuomenė gali egzistuoti tik gerbiant ir saugant aplinką, kurioje gyvename“.
Susitikime dalyvavę Aplinkos ministerijos specialistai siūlė ieškoti kompromiso, kaip, išsaugant sveiką aplinką, turėti išvystytą infrastruktūrą. „Žmogiškieji interesai yra derinami su plėtros interesais“, ‒ kalbėjo specialistai.
Atkakliai savo interesus ginančios Rudaminos bendruomenės žmonės nuogąstavo ne tik dėl saugotinų gamtos išteklių, bet ir tolimesnių savo gyvenimo ir ūkininkavimo sąlygų greta elektros linijos.
Kaltinimus vadina nepagrįstais
Atremdami bendruomenės jiems mestus kaltinimus, „LitGrid“ atstovai teigė, jog visos procedūros buvo vykdomos teisėtai, remiantis galiojančiais teisės aktais ir turint visus reikalingus leidimus. Statybų veiksmai buvo derinami su sklypų savininkais, jiems išmokėtos atitinkamo dydžio piniginės kompensacijos. Dalis Rudaminos bendruomenės žmonių, nesutikdami su elektros linijos statybomis, kompensacijų atsisakė.
„LitPol Link“ – vienas strateginių šalies energetikos projektų, kurį įgyvendina Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“. „LitPol Link“ elektros oro linija ir srovės keitiklių stotimi prie Alytaus sujungs Lietuvos ir Lenkijos elektros tinklus. 2015 metų pabaigoje pradėjus jungties eksploataciją 500 megavatų, o nuo 2020 metų 1000 megavatų galia. Ši tarptautinė elektros jungtis ne tik sujungs kaimyninių šalių elektros infrastruktūras, bet ir integruos Lietuvą į Europos elektros sistemą ir tokiu būdu prisidės prie Lietuvos energetinio saugumo stiprinimo bei sumažins priklausomybę nuo Rusijos energijos tiekimo sistemos.
Berno konvencijos komiteto atstovai, išklausę skirtingų pusių argumentus bei apžiūrėję teritoriją, svarstys tolimesnius veiksmus bei galimą sprendimo būdą.