Elnio ragai – iš žinomos kolekcijos
Žagarės regioniniame parke Dvaro rūmuose eksponuojamas parko direkcijai padovanotas buvusio prezidento Algirdo Mykolo Brazausko medžioklės trofėjų kolekcijos unikalus eksponatas – elnio ragai.
…………………………………….
Iš Algirdo Brazausko pasakojimų apie savo medžiokles…
„Kiekvienas medžioklės būdas įdomus. Man patinka medžioklės su varovais. Draugai, … šūvių daug. Kažkas prašovė. Kitam pasisekė. Kokį anekdotą ar nuotykį išgirsti. Daug emocijų. Ir būtinai renkamas karalius. Įspūdingos tokios medžioklės.
Ypač patinka pavasarį bokštelyje šernų tykoti. Gegužė. Visur nauja žaluma. Pievų gėlės žydi. Labai svarbu, kad gerai matyti. Vakarai ilgi, gali grožėtis į pamiškę išėjusiais žvėrimis.
Nemėgstu naktinių medžioklių su prožektorium. Tokioje medžioklėje tiksliai neatrinksi, kurį žvėrį galima šauti.
Nuo gegužės vidurio tykojama stirninų. Nemažai jų teko ieškoti po laukus. Medaliniais ragais pavyko sumedžioti tik keletą.
O rudeniop – elniai. Nepakartojamų įspūdžių medžioklė anksti rytą, kai slenki prie maurojančių elnių…“
A. Brazauskas aktyviausiai medžiojo nuo 1980 m. iki 1990 m. tykodamas elnius. Tuo laikotarpiu daugiausia trofėjų ir sumedžiojo. Jo kolekcijoje – šeši tauriojo elnio ragai, įvertinti aukso medaliu, septyni – sidabro. Visus Prezidento trofėjus inventorizavo ir įvertino tarptautinės kategorijos (CIC) medžioklės trofėjų ekspertas Rimas Baleišis, vyresnysis medžioklės trofėjų ekspertas Eugenijus Tijušas ir medžioklės trofėjų ekspertas Algis Petrauskas. Kaip savo knygoje „Antras žvėrių gyvenimas“ rašo Kostas Slivskis, “daugiausia elnių A. Brazauskas sumedžiojo rytais. Sėkmingiausi buvo 1975 – 1979 metai tarp Žagarės ir Joniškio. Būdavo, atvažiuoja iš vakaro. Pabūna bokštelyje. Per žiūroną kokį maureklį nužiūri, o anksti rytą prie jo slenka. Tokiu būdu yra sumedžiojęs 12 elnių, kurių ragai aukso ir sidabro medaliais įvertinti.“
„1993-1998 m. kadencijos Lietuvos Prezidentas Algirdas Brazauskas yra vienintelis medžiotojas visoje plačioje Brazauskų giminėje. Į medžiotojų būrelį jis atėjo 1974 m. Tada dar Tarybų Sąjungos sudėtyje buvusi Lietuva statė gamyklas. Valstybės plano komiteto pirmininko pavaduotoju dirbusiam būsimajam nepriklausomos Lietuvos Prezidentui statybų klausimais teko bendrauti su aukštais kitų valstybių ir Maskvos pareigūnais. Paprastai, atvažiavę į Lietuvą, jie norėdavo čia pamedžioti. Aukščiausi tuometinės Lietuvos vadovai ne visada galėjo svečius užimti. Todėl jaunam komiteto darbuotojui nori ar ne teko ant peties pasikabinti dvivamzdį ir medžioklėn su svečiais traukti. „Pradžioje nelabai sekėsi. Rodos, gerai taikai, bet vis pro šalį“, – prisimena tų dienų medžiokles A. Brazauskas. Paskui patiko. Gal todėl, kad ėmė sektis. Yra buvę, kad per medžioklės sezoną paguldydavo po 30-40 šernų. Ir briedžių Lietuvoje buvo daug. Ne vieną sezoną A. Brazauskui teko sumedžioti po keliolika girių karalių, tačiau gerais ragais nepasitaikė.
Buvęs mūsų šalies vadovas daug medžioklės dienų praleido kartu su Latvijos Prezidentu Gunčiu Ulmaniu. Medžiojo kartu su Suomijos Prezidentu Martti Ahtisaari, su Kazachstano ir Ukrainos Prezidentais Nursultanu Nazarbajevu ir Leonidu Kučma. Vienas artimiausių A. Brazausko medžioklių bendražygis yra buvęs ilgametis Gamtos apsaugos komiteto pirmininko, Aplinkos apsaugos ministro pavaduotojas Gediminas Tursa. Galima sakyti, jog visi Lietuvos medžiotojai tapo A. Brazausko bendražygiais. Mat 2000-ųjų rudenį, švenčiant Medžiotojų ir žvejų draugijos 80-metį, jis išrinktas draugijos garbės pirmininku.“
……………………………………………..
Prezidentas Algirdas Brazauskas yra pasakęs, jog „elnių ragai – didžiausias mano turtas. Žinoma, visi medžiotojų trofėjai vertingi. Tegu trofėjus ir nevertas medalio, bet lieka medžioklės atmintis.“ 1989 m. Joniškio rajone sumedžiotus tauriojo elnio ragus, įvertintus 216 CIC balų, Prezidento dukra Audronė Usonienė su vyru Algirdu padovanojo Žagarės regioninio parko direkcijai. Įspūdingi ragai papuošė Žagarės dvaro rūmų salę, o regioninio parko lankytojams, nuolat klausiantiems, ar turime bent kažką iš Prezidento kolekcijos, galėsime džiugiai atsakyti „taip!“.
Parengta pagal Kosto Slivskio knygą „Antras žvėrių gyvenimas“, 2001, Vilnius.