Emocinio sveikatinimo veiklos neįgalius vaikus auginantiems tėvams
Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Šaltinėlio“ filiale (Trakų g. 20A) įkurtoje Karaokės erdvėje išskirtinis dėmesys skiriamas socialiai pažeistų miesto bendruomenės grupių socialinės ir kultūrinės atskirties mažinimui.
Biblioteka, įgyvendinant Šiaulių miesto savivaldybės remiamą projektą „Muzikinių renginių ciklas „Karaokės asorti“ ir sujungusi kultūros, globos įstaigas, nevyriausybines neįgaliųjų organizacijas bendrai veiklai, pristatė interaktyvią karaokės mediją neįgalius vaikus auginantiems tėvams.
Gausūs moksliniai tyrimai rodo, kad muzikos terapijoje dainavimas naudojamas siekiant pagerinti žmogaus fizinę, emocinę būseną; kalbos, atminties ir mąstymo funkcijas; bendravimą, socialinę integraciją ir apskritai – gyvenimo kokybę(Clair, 2000; Paurytė, 2007; Aleksienė, 2011). Dainavimas gali pakelti nuotaiką, išgydyti melancholiją, nuotaikos sutrikimus. Tai veiksminga priemonė įtraukiant žmones į bendrą veiklą, o vokaliniai sugebėjimai visai nesvarbūs. Vokalinis muzikos atlikimas įkvepia, skatina bendravimą ir sėkmės pojūtį, o tai didina individo orumą ir vertę (Aleksienė, 2011). Taigi dainavimas yra pats natūraliausias, paprasčiausias, prieinamiausias muzikavimo būdas, lengvai taikomas esant plačiam problemų spektrui.
Karaokės terapijos užsiėmimai, prasidėję 2020-ųjų metų pabaigoje, tęsėsi ir šiemet. Tiesa, nuotoliniu būdu, per ZOOM platformą. Terapinę veiklą moderavo Šiaulių miesto savivaldybės globos namų padalinio Dienos centro „Goda“ Spalvų muzikos orkestro vadovė, Lietuvos muzikos terapijos asociacijos narė Natalija Pugačiene. Netradicinio muzikos terapijos dainavimo būdo – karaokės- užsiėmimai susidėdavo iš pokalbių ir muzikinės dainavimo veiklos, kuriai buvo pasirinkta populiariosios muzikos kūriniai ir lietuvių liaudies dainos. „Karaoke tai galimybė kiekvienam dainuoti. Nereikia jokių įgūdžių ar specialaus pasiruošimo, tik kompiuterio ar telefono. Laikas ir pasiruošimas vieninteliai reikalai“, – sako N. Pugačienė. O vertindama bibliotekos idėją –sukviesti neįgalius vaikus auginančius tėvus ir karaokės atokvėpio valandėlei pasiūlyti padainuoti karaokę, teigia, kad „idėja tikslinga ir prasminga. Galimybė pasiekti tam tikrus žmones jų namuose per ZOOM. Tuo būdu neįgaliųjų tėvai įgyja drąsos ir gali pažinti vieni kitus bei išdrįsti ateiti į biblioteką. Taip pat tai yra galimybė prisidėti prie tėvelių emocinio palaikymo bei suteikti jiems atokvėpio galimybę bei laiką pasirūpinti savimi.“
Susitikimuose dalyvavusių Šiaulių neprigirdinčiųjų klubo „Auditus“, Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijos, Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Šiaulių viltis“ narių nuomone, tokia užsiėmimų forma yra prieinama kiekvienam, nežiūrint į muzikinį pasirengimą. „Džiaugėmės ir laukėm trumpo atokvėpio dainuodami karaokę“, – kalbėjo dalyviai. Dėkojame Šiaulių miesto savivaldybės globos namų padalinio Dienos centro Goda solistams Žydrūnui, Edvinui, Ievai, Agnei, Violetai, Rūtai, Bronislavai, Žanetai už prasmingas, šviesias ir pakylėtas dainas, skatinusias kiekvieną prisijungti, kartu padainuoti ir pajusti stiprų vienybės jausmą.