Energetikos sąjunga sustiprins ir Lietuvos energetinį saugumą
Belgijos sostinėje susirinkę ES šalių vadovai apsvarstė Europos Komisijos pateiktą pasiūlymą dėl ES energetikos sąjungos sukūrimo. Esminis šios sąjungos tikslas sustiprinti ES politiką 5 svarbiausiose srityse – užtikrinti skaidrų ir saugų apsirūpinimą energijos ištekliais, užbaigti ES vidaus energijos rinką, didinti energetinį efektyvumą, skatinti inovacijas ir atsinaujinančios energetikos plėtrą.
Prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, energetikos sąjunga yra naudinga Lietuvai, nes padidins visos ES energetinį saugumą, užtikrins skaidrius santykius tarp ES šalių ir išorės tiekėjų, sustiprins ES narių tarpusavio solidarumą.
Pasak valstybės vadovės, Lietuva siekia, kad energetikos sąjungos ir visuose strateginiuose ES dokumentuose būtų įtvirtinta Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais. Šiuo metu Baltijos valstybių elektros perdavimo sistemos sinchroniniu režimu vis dar veikia kartu su Rusijos ir Baltarusijos elektros sistemomis ir yra valdomos iš Maskvos.
„Norėdami užsitikrinti visišką energetinį saugumą ir atsparumą išoriniam šantažui, turime ne tik nutiesti elektros jungtis su Švedija ir Lenkija. Taip pat būtina diegti naujus elektros sistemos valdymo principus, užtikrinti jos darbą sinchroniniu režimu su kontinentine Europa. Tai padės pasiekti kuriama ES energetikos sąjunga“, – sakė Prezidentė.
Kuriama energetikos sąjunga numato ir kolektyvinį ES šalių apsirūpinimą dujomis tiekimo krizės atveju. Pasak šalies vadovės, tai sustiprins strateginę Klaipėdos SGD terminalo reikšmę regione, nes nutrūkus tiekimui dujotiekiais terminalas galėtų dujomis aprūpinti visas tris Baltijos valstybes.
ES narės taip pat privalės iš anksto informuoti Europos Komisiją apie numatomus valstybinius ir komercinius susitarimus su išorės tiekėjais, ypač dujų srityje. Komisija privalės įvertinti, ar planuojami sandoriai atitinka ES teisę ir nediskriminuoja kitų šalių narių. Tai sustiprins ES valstybių tarpusavio solidarumą, sutarčių skaidrumą ir tiekimo saugumą.