Energinio naudingumo klasė: kokią informaciją apie statinį suteikia?
Šiuo metu energinio naudingumo sertifikatas privalomas visiems naujai statomiems pastatams – prieš atliekant visas statybos užbaigimo procedūras, pastatas turi būti sertifikuojamas. Todėl naudinga išsamiau žinoti apie energinio naudingumo klases – ką jos reiškia ir kokią informaciją apie statinį suteikia.
Pagal galiojantį Statybos techninį reglamentą STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“, pastatai (arba jų dalys) pagal energinį naudingumą klasifikuojami į 9 klases: A++, A+, A, B, C, D, E, F, G. Aukščiausia A++ klasė nurodo energijos beveik nevartojantį pastatą (jo dalį), o žemiausia G klasė nurodo itin neekonomišką statinį.
Pastato (jo dalies) energinio naudingumo klasė nustatoma pagal mėnesinį skaičiavimo metodą pagal tam tikrų pastato (jo dalies) rodiklių vertes: pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumą šildymui, vėdinimui, vėsinimui ir apšvietimui (C1 vertė); pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumą karštam buitiniam vandeniui ruošti (C2 vertė); pastato atitvarų skaičiuojamųjų savitųjų šilumos nuostolių; mechaninio vėdinimo su rekuperacija sistemos techninių rodiklių; pastato pertvarų ir tarpaukštinių perdenginių šilumines savybes; pastato sandarumo; šiluminės energijos sąnaudas pastatui šildyti; ilginių šiluminių tiltelių šilumos perdavimo koeficientų nustatymo būdą; pastate sunaudojamos energijos dalį iš atsinaujinančių išteklių. „Iš tiesų nustatyti pastato energinio naudingumo klasę nėra itin lengva procedūra, ji reikalauja daugybės skaičiavimų, žinių, patirties ir įgūdžių. Pagal tai, kokie skaičiavimai gaunami ir kokia jų atitiktis teisės aktuose numatytiems reikalavimams, pastatui yra priskiriama energinio naudingumo klasė – E, D, C, B, A, A+ ir A++“ – sakė Klaipėdos statybos kompanijos vadovas Ričardas Petrikauskas.
Kaip nustatoma energinio naudingumo klasė?
Pagal gyvenamųjų pastatų statybos metus, nesunkiai galima nustatyti pastatų energinio naudingumo klasę. Kiekvienai šiai klasei yra nustatyti šilumos perdavimo ir varžos koeficientų dydžiai, kuriuos turėjo ar turi taikyti projektuotojai ir statytojai, įgyvendinami daugiabučių gyvenamųjų namų projektus. „Pagal statybos metus, statinio amžių ir tuo metu naudotas statybines medžiagas, jų kokybę yra nustatyti ir pastatų konstrukcijų šilumos perdavimo bei varžos koeficientai, kurie padeda nustatyti gyvenamųjų daugiabučių pastatų energinio naudingumo klasę. Pagal šiuos dydžius, gerėjančią statybinių medžiagų kokybę, gerėjančias statybinių medžiagų savybes bei remiantis Europos Sąjungos šalių patirtimi yra nustatyta ir kitų energetinio naudingumo klasių šilumos perdavimo ir varžos dydžiai, kuriuos turi tenkinti ir kur kas aukštesnės energinio naudingumo klasės.“ – patirtimi dalijosi Klaipėdos statybos kompanijos vadovas Ričardas Petrikauskas.
Išsamius nurodymus ir reikalavimus, kaip turi būti atliekamas statinio energinio naudingumo sertifikavimas, numato Statybos techninis reglamentas STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“.
Kokia kiekvienos energinio naudingumo klasės reikšmė?
Kaip buvo minėta anksčiau, pastato ir jo dalių energinio naudingumo klasė yra nustatoma pagal nagrinėjamų pastatų turimas ir planuojamas gauti rodiklių vertes. C1 ir C2 verčių (t. y. pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumas šildymui, vėdinimui, vėsinimui ir apšvietimui bei pirminės neatsinaujinančios energijos vartojimo efektyvumas karštam buitiniam vandeniui ruošti) dydžiai privalo atitikti:
- A++ klasės: C1 < 0,25 ir C2 £ 0,70;
- A+ klasės: 0,25 £ C1 < 0,375 ir C2 £ 0,80;
- A klasės: 0,375 £ C1 < 0,5 ir C2 £ 0,85;
- B klasės: 0,5 £ C1 < 1 ir C2 £ 0,99;
- C klasės: 1 £ C1< 1,5;
- D klasės: 1,5 £ C1< 2;
- E klasės: 2 £ C1< 2,5;
- F klasės: 2,5 £ C1< 3;
- G klasės: C1 ³
Klaipėdos statybos kompanijos vadovas R. Petrikauskas dalijasi žiniomis, kad norint tinkamai suprojektuoti bei išgauti projektuojamo objekto aukščiausią energinio efektyvumo klasę, reikia tinkamai projektuoti atskiras pastato (statinio) dalis: pamatus; grindis ant grunto; statinių sienas; tarpaukštines perdangas; vidaus atitvarines sienas; langus, duris, vartus; stogą. „Atlikdami pastato energinio naudingumo sertifikavimo paslaugą, mes visuomet duodame profesionalias rekomendacijas, patarimus, kaip būtų galima padidinti statinio efektyvumą“ – savo kompanijos vieną iš privalumų teikiant šią paslaugą pristatė Klaipėdos statybos kompanijos vadovas.
Jeigu prireikė nustatyti statinio energinio efektyvumo klasę, galite kreiptis į Klaipėdos statybos kompaniją:
telefonu 8 686 53020 arba el.paštu info@ksk.lt