EP ir ES šalys narės susitarė įsteigti kovos su pinigų plovimu agentūrą
Europos Parlamentas (EP) ir Europos Sąjungos (ES) šalys narės trečiadienį susitarė įsteigti centrinę instituciją, kuri kovotų su pinigų plovimu ir bandymais apeiti sankcijas.
Naujoji institucija, dar žinoma kaip Kovos su pinigų plovimu agentūra (AMLA), taip pat kovos su terorizmo finansavimu.
Kaip teigiama, šis centras bendradarbiaus su nacionalinėmis valdžios institucijomis, kad būtų galima veiksmingiau kovoti su tokia neteisėta veika. Agentūrai bus suteikti priežiūros įgaliojimai ir rimtais atvejais ar užfiksavus pasikartojančius pažeidimus ji galės bausti pažeidėjus. AMLA prižiūrės 40 rizikingiausių finansų subjektų ir taip pat galės prižiūrėti įmones, kurios leidžia žmonėms prekiauti ir saugoti kriptoturtą.
„AMLA pakeis žaidimo taisykles vykdant susidorojimą su nešvariais pinigais ES, – pareiškė EP narė Eva Maria Poptcheva. – AMLA taip pat atliks svarbų vaidmenį užkertant kelią tikslinių finansinių sankcijų, pavyzdžiui, tokių, kurias ES taiko Rusijai, apėjimui.“
Tarp kai kurių šalių narių, įskaitant Prancūziją ir Vokietiją, kilo ginčas dėl vietos, kurioje turėtų būti įkurdinta agentūros būstinė. Susitarime šis klausimas nebuvo išspręstas, tačiau šalys narės ir parlamentas šiuo metu apie tai diskutuoja. Oficialias paraiškas dėl galimybės tapti AMLA būstinės „namais“ yra pateikę devyni miestai: Briuselis, Dublinas, Frankfurtas, Madridas, Paryžius, Ryga, Roma, Viena ir Vilnius.
Europos Komisija (EK) apie galimybę įsteigti atskirą agentūrą iš pradžių prakalbo dar 2021 m. po virtinės nešvarių pinigų skandalų Europoje.
EP ir ES šalys dar turės oficialiai patvirtinti naująjį susitarimą.