„Erasmus +“: Putinų gimnazijos mokytojų vizitas į Estiją
Putinų gimnazijoje įgyvendinamas dvejų metų „Erasmus +“ programos projektas „Įkvepiantis mokytojas veiklioje bendruomenėje“ (vadovė Rimtautė Marčiulionienė). Projekto tikslas – kelti mokytojų kvalifikaciją, tobulinti vadovų vadybinę kompetenciją, lavinti vadovų, mokytojų ir kito pedagoginio personalo kalbėjimo užsienio kalba įgūdžius. Pagal šį projektą į tarptautinėse išvykose dalyvavo ir kvalifikaciją įvairiose Europos šalyse kėlė 18 pedagogų. Projekto veikla finansuojama iš „Erasmus +“ programos, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Kovo 21–24 d. devyni gimnazijos mokytojai viešėjo Estijoje – lankė mokyklas, dalijosi patirtimi su Estijos pedagogais, lankėsi Švietimo ministerijoje. Tai vienintelė Estijos ministerija, įsikūrusi Tartu mieste, visos kitos – Estijos sostinėje Taline.
Švietimo ministro pavaduotoja Pille Liblik, tiesiogiai atsakinga už mokomąsias programas, maloniai sutiko Putinų gimnazijos pedagogus, supažindino su Estijos švietimo sistema. Pasak švietimo ministro pavaduotojos, nuo 2010 m. Estijoje įgyvendinama trečioji valstybinė švietimo programa, akcentuojama mokymosi visą gyvenimą svarba: stengiamasi visuomenei išaiškinti vykstančius procesus ir skatinti įvairaus amžiaus žmonių mokymąsi (pvz., profesinėje mokykloje bet kokio amžiaus žmogus gali nemokamai per 5–6 mėnesius įgyti norimą profesiją).
Ypatingas dėmesys skiriamas mokytojų, direktorių ir jų pavaduotojų motyvacijai stiprinti bei ugdymo kokybei. Siekiama, kad –6 klasių mokiniai galėtų mokytis kuo arčiau namų, mokyklos reorganizuojamos. P. Pille Liblik pabrėžė, kad gyvenime svarbu ne tik žinios, bet ir įvairi mokymosi kompetencija, todėl ji nuolat svarstoma, aptariama, atnaujinama.
Didelis dėmesys Estijos mokyklose skiriamas ir gabiųjų mokinių ugdymui. Vaikų gabumai nustatomi per matematikos, kalbinių įgūdžių ir meninių gebėjimų vertinimą. Tokiems vaikams itin dideles galimybes augti ir tobulėti suteikia trečius metus švietimo ministerijos vykdoma iniciatyva „Įdomi mokykla“ .
Mokyklose veikia įvairūs būreliai: programavimo, robotikos ir kt., filmuojamos mokomosios televizijos laidos. Švietimo ministerijos darbuotoja pasidžiaugė, kad pasiekta tai – televizija transliuoja visuomenei kuo daugiau pozityvių dalykų apie tai, kas vyksta mokyklose. Švietimas yra visos valstybės rūpestis, todėl kitos ministerijos taip pat padeda įgyvendinti švietimo strategiją per specialiai tam parengtas programas.
Įdomu buvo sužinoti, kad Estijos mokyklose privalomas mokymasis trunka iki 17 metų. Estijoj egzistuoja penkiabalė vertinimo sistema, ugdymas vyksta trimestrais.
Nėra pradinių mokyklų statuso, o pagrindinė mokykla apima 1–9 klases, gimnazija – 10–12 klases. Gimnazijoje privalomos dvi užsienio kalbos, iš jų populiariausios – anglų ir rusų. Abiturientai privalo išlaikyti 3 egzaminus: gimtosios kalbos, matematikos, užsienio kalbos bei parašyti tiriamąjį darbą (gali būti praktinis darbas su privaloma teorine dalimi).
Vidutinis mokytojo atlyginimas prilygsta kitų specialistų, turinčių aukštąjį išsilavinimą, vidutiniam atlyginimui. Valstybės garantuojamas minimalus atlygis pedagogui, turinčiam 35 savaitines darbo valandas – 1 000 eurų. Savivaldybės pagal savo galimybes mokytojams gali mokėti papildomai.
Daugelį švietimo ministro pavaduotojos pastebėjimų patvirtino apsilankymas Vèru (Võru) miesto valstybinėje gimnazijoje. Akivaizdu, kad čia sukurta puiki mokymo(si) priemonių bazė, įdiegtos rekuperacijos sistemos, bendros erdvės stebimos kameromis. Susidaro įspūdis, kad estai labai efektyviai panaudoja ES pinigus mokyklų renovacijai.
Vèru miesto gimnazijoje pamokos prasideda 8.30 val. Mokytojai savo kabinetuose 8–8.30 val. konsultuoja gimnazistus. Penktadienį po pamokų visų dalykų skolininkai, iš anksto užsiregistravę, atsiskaito skolas raštu. Tai vadinamoji „laimės valanda“. Vienas mokytojas išdalija užduotis, jas surenka ir paskui atiduoda dėstantiems mokytojams.
Skambutis – melodija be žodžių, nekeičiama visus metus (kad neblaškytų mokinių ir mokytojų). Aktyvi pertrauka (šokiai) uždaroje erdvėje, kad nebūtų triukšmo tiems, kurie jo nepakelia. Gimnazijos taisyklėse užfiksuotas „Telefonų viešbutis“ – standartinė dėžė su skyreliais, joje mokiniai laiko savo mobiliuosius telefonus pamokų metu. Gimnazijoje organizuojama ir pasirenkamųjų dalykų savaitė, kai mokiniai visą savaitę mokosi tik jiems patinkantį dalyką.
Malonius įspūdžius Putinų gimnazijos pedagogai išsivežė ir iš daugelio kitų aplankytų Estijos švietimo įstaigų. Smagiai nuteikė itin patrauklios profesinės mokyklos ugdymo(si) ir poilsio erdvės. Urvastės miesto sunkią negalią turinčių mokinių mokykloje žavėjo jos vadovo pastangos sukurti ne tik patogią darbo vietą pedagogams, bet ir pačią moderniausią ugdymo aplinką neįgaliems mokiniams.
Susitikimai su Estijos švietimo darbuotojais iš tiesų paneigė mitą, kad estai – uždari žmonės. Šilta ugdymo įstaigose ne tik dėl puikių rekonstrukcijų, bet ir dėl malonaus priėmimo, paprasto nuoširdaus bendravimo su svečiais, atviro dalijimosi patirtimi.
Projekto dalyvių mintis apibendrino lietuvių kalbos mokytoja Laima Bautronienė