ES finansų ministrai sutarė, kaip bendroje rinkoje užtikrinti mokesčių skaidrumą
Europos Sąjungos (ES) finansų ministrai šiandien Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos (ECOFIN) posėdyje, kuriame Lietuvai atstovavo finansų ministras Rimantas Šadžius, sutarė dėl direktyvos, pakoreguosiančios privalomus automatinius apmokestinimo srities informacijos mainus. Pastarieji turėtų užtikrinti didesnį mokestinį skaidrumą (tam, kad būtų tinkamai įgyvendinamas principas – pelnas apmokestinamas ten, kur generuojamas), taip pat garantuotų vienodas konkurencines sąlygas bendrojoje ES rinkoje veikiančioms mažoms ir vidutinėms įmonėms, lyginant su daugianacionalinėmis įmonėmis.
„Lietuvai kaip atvirai ir į eksportą orientuotai ekonomikai yra labai svarbu, kad bendroje Europos rinkoje sėkmingai dirbančių įmonių gaunamas pelnas būtų apmokestinamas ten, kur yra sukuriamas. Be to, efektyvesnis mokesčių surinkimas iš tokių įmonių didintų visuomenės pasitikėjimą mokesčių administratorių gebėjimais, taip pat netiesiogiai skatintų gyventojus sąžiningai mokėti mokesčius“, – sako finansų ministras Rimantas Šadžius.
Direktyva numato, kad ataskaitas teikianti įmonė, vadinamoji patronuojanti įmonė, turės pateikti informaciją apie grupei priklausančių įmonių, veikiančių ir kitose ES valstybėse narėse duomenis, reikšmingus teisingam apmokestinimui nustatyti – t. y., informaciją apie pajamas, grynąjį pelną iki pelno mokesčio sumokėjimo, sumokėtą pelno (pajamų) mokestį, darbuotojų skaičių, kapitalą, materialųjį turtą, nepaskirstytą pelną, grupės įmones ir jurisdikcijas, kuriose pastarosios vykdo veiklą bei informaciją, kokia veikla vykdoma. Šiais duomenimis keisis atitinkamų ES valstybių narių mokesčių administracijos. Pirmą kartą informacija būtų apsikeista per 18 mėn. nuo ataskaitinių metų pabaigos (už vėlesnius metus informacija bus keičiamasi per 15 mėn. nuo ataskaitinio laikotarpio pabaigos).
ECOFIN posėdžio metu buvo aptartos bei patvirtintos Tarybos išvados dėl Europos Komisijos (EK) parengtos 2015 m. Fiskalinio tvarumo ataskaitos, kurioje pažymima, kad trumpuoju laikotarpiu fiskalinė rizika sumažėjo, tačiau pažeidžiamumas vis dar išlieka ir ES šalys, turinčios aukštą ar didėjantį skolos lygį, gali paskatinti finansų rinkų nestabilumo padidėjimą.
ECOFIN posėdyje finansų ministrai taip pat apsikeitė nuomonėmis dėl EK parengtų šalių ataskaitų, kuriose Komisija apžvelgė Europos Sąjungos šalių, įskaitant ir Lietuvą, ekonominę ir socialinę politiką, vertino, kaip šalys įgyvendina joms skirtas rekomendacijas.
Vertindama Lietuvos pažangą, Komisija paminėjo progresą dėl mokesčių sumažinimo mažiau uždirbantiems gyventojams ir pagerėjusio mokesčių surinkimo. Tačiau vienu iš pagrindinių iššūkių įvardino siekį subalansuoti mokesčių politiką taip, kad ji būtų palanki ekonomikos augimui.