Europos Komisija 300 mln. eurų paliko Vidurio ir vakarų Lietuvos regionui
Europos Komisija iš ES sanglaudos asignavimo lėšų, skirtų Vidurio ir vakarų Lietuvos regionui, vietoje Lietuvos Vyriausybės prašytų 679 mln. eurų, sutiko perkelti į Sostinės regioną tik 363,88 mln. eurų. Europos Komisijos atsakyme į Europos Parlamento nario Bronio Ropės prioritetinį klausimą pažymima, jog tai yra gerokai mažesnė suma už Lietuvos Vyriausybės prašytą didžiausią leistiną 15 proc. ribą.
„Komisijos pateiktame atsakyme nurodyta, kad yra priimtas partnerystės susitarimas 363,88 mln. eurų perkelti į Sostinės regioną, t. y. – tik 7,98 proc. pradinio asignavimo Vidurio ir vakarų Lietuvai, o ne 15 proc., kaip siekė Vyriausybė savo pasiūlymu, – Europos Komisijos atsakymą į savo pateiktą užklausą komentuoja B. Ropė. – Tad Vidurio ir vakarų Lietuvos regiono vystymui ir pažangai liks didesnė sanglaudos politikos asignavimų dalis nei numatė Vyriausybė. Bendromis pastangomis su Lietuvos piliečiais išsaugojome regionams daugiau kaip 300 mln. eurų.“
Metų pradžioje Lietuvos Vyriausybė kreipėsi į Europos Komisiją, prašydama leisti perskirstyti sanglaudos politikos asignavimus iš Vidurio ir vakarų Lietuvos regiono į Sostinės regioną. Pasiūlymu buvo siekiama Sostinės regionui skirti maksimalią reglamentais leidžiamą 15 proc. lėšų dalį – beveik 700 mln. eurų, kuri su nacionaliniu bendrafinansavimu sudarytų apie 1,4 mlrd. eurų.
EP narys B. Ropė pabrėžia, kad Sostinės regiono ir likusios Lietuvos (Vidurio ir vakarų regiono) pragyvenimo lygis vis dar labai skiriasi. Vilniaus regiono BVP vienam gyventojui sudaro 117 proc., tuo tarpu likusios Lietuvos – tik 65 proc. ES vidurkio.
B. Ropė kreipėsi į Europos Komisiją, nurodydamas pragyvenimo lygio skirtumų, skurdo rizikos lygio bei demografinių pokyčių rodiklius tarp regionų, įrodančius, kad ES paramos poreikis Vidurio ir vakarų Lietuvoje yra ženkliai didesnis, nei Sostinėje. Kreipimęsi B. Ropė ragino Europos Komisiją nepritarti Vyriausybės siūlomam lėšų perkėlimui, kuris, anot europarlamentaro, neišvengiamai sukeltų dar didesnius ekonominės ir socialinės plėtros skirtumus tarp regionų.
Į Europos Parlamentą bei Europos Komisiją kreipėsi ir Lietuvos piliečiai su peticija, kuria buvo raginama užkirsti kelią Vidurio ir vakarų Lietuvos regiono gyventojus diskriminuojančiam lėšų perkėlimui.
„Europos Komisija atsižvelgė į mūsų pateiktus argumentus ir nurodė Lietuvos Vyriausybei vengti tolesnio skirtumų tarp Lietuvos regionų didinimo bei užtikrinti labiau subalansuotą ir policentrinį visos šalies vystymąsi“, – teigia B. Ropė.
Užsk. Nr. BR-51