Europos žydų kultūros diena Eišiškėse

Rugsėjo 4 dieną, Eišiškių aikštėje (Šalčininkų r.) buvo minima Europos žydų kultūros diena. Šią dieną buvo siekiama prisiminti senuosius Eišiškių miesto gyventojus – žydus, o suorganizuotos ekskursijos metu dar kartą apžvelgti jų paliktą nekilnojamąjį kultūros paveldą – išlikusius senus namus ir buvusią sinagogą.
Eišiškės – viena seniausių žydų gyvenamųjų vietų Europoje. Žydai Eišiškėse gyveno jau XVII a., įnešė didelį indėlį į miestelio plėtrą bei kultūros raidą. Eišiškės buvo to meto prekybos centru, jose buvo puoselėjami įvairūs amatai, žemės ūkis, veikė nemažai švietimo įstaigų.
Žydų tautos klestėjimą Eišiškėse nutraukė Antrojo pasaulinio karo metu vokiečių vykdytas genocidas. Būtent 1941 metų rugsėjo 25-26 dienomis buvo nužudyti kone visi Eišiškių žydai.
Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazija dalyvauja Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos, atgaivinimo ir leidybos projekte, kurį remia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos. Projekto pavadinimas – „Mano miestas ir jo gyventojai žydai: istorija ir likimai“. Rugsėjo 2 dieną vyko ekskursija Vilniuje, kurios metu gimnazijos mokiniai turėjo galimybę susipažinti su žydų kultūra, aplankyti sinagogą ir kitus kultūros objektus, o rugsėjo 5 dieną Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijoje vyko piešinių paroda bei Europos žydų kultūros minėjimui skirtas renginys. Ekskursijos po Eišiškes metu, apie Eišiškių žydus pasakojo Jadvyga Sinkevič ir Liudmila Jurgelevičienė.