Farmacijos pramonė atskleidė investicijas į sveikatos priežiūrą
Europos farmacijos kompanijos, siekdamos skaidrinti savo bendradarbiavimą su sveikatos priežiūros specialistais ir organizacijomis, pradėjo savanoriškai skelbti duomenis apie tokio bendradarbiavimo apimtis.
Pirmadienį sveikatos apsaugos ministras Juras Požela susitiko su Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos (EFPIA) generaliniu direktoriumi Ričardu Bergstromu (Richard Bergström), kuris pristatė federacijos priimtą ir jau veikiantį Atskleidimo kodeksą.
Bendradarbiavimas – tik skaidriai
Šiuo kodeksu farmacijos kompanijos 33 Europos šalyse įsipareigojo viešai atskleisti, kiek jos investuoja į sveikatos priežiūrą, medikų kompetencijų ir kvalifikacijos tobulinimą, bendradarbiavimą su medikais vystant medicinos inovacijas.
Pasak R.Bergstromo, farmacijos pramonės ir medikų bendradarbiavimas yra būtinas, siekiant, kad pacientai gautų tinkamos kvalifikacijos paslaugas ir efektyviausią šiuolaikinį gydymą.
„Tačiau visuomenė turi būti tikra, kad šis bendradarbiavimas yra skaidrus, remiasi aiškiais etikos principais ir teisės aktais”, – sako EFPIA vadovas.
Jis pabrėžia, kad skaidrumo didinimas padės visuomenei geriau suprasti šio gyvybiškai svarbaus bendradarbiavimo reikšmę.
Sieks didinti standartus
Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela sveikina savireguliacinę farmacijos pramonės iniciatyvą, tačiau pabrėžia, kad būtina toliau ją vystyti, siekiant dar didesnio skaidrumo ir naudos pacientams.
„Santykiai tarp farmacijos pramonės ir medikų turi būti žinomi visuomenei – kad būtų užtikrintas jų etiškumas ir skaidrumas. Čia itin didelė atsakomybė tenka mūsų medikams. Sutikdami individualiai deklaruoti gautą paramą, jie leis pacientams būti tikresniems, kad išrašomi vaistai ir skiriamas gydymas išties yra efektyviausi”, – sako J.Požela.
Pasak ministro, Lietuvoje bus svarstoma galimybė Atskleidimo kodekso nuostatas perkelti į įstatymą, kad jų laikymasis būtų privalomas visiems medikams ir farmacijos pramonės atstovams.
J.Požela sako sieksiąs toliau didinti skaidrumo standartus šioje srityje, kviečiant bendradarbiauti pacientų, medikų, farmacijos pramonės, kitas visuomenines organizacijas, įskaitant„Transparency International”.
Daugiausiai išleidžiama tyrimams
Galutiniai visos Europos atskleidimo duomenys dar nėra suvesti, tačiau kai kuriose šalyse jie jau paskelbti. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje farmacijos pramonės bendradarbiavimo su medikais apimtys per 2015 metus viršijo 285 mln. eurų, Vokietijoje siekė 575 mln. eurų.
Lietuvoje Atskleidimo kodeksu vadovaujasi apie 40 kompanijų, vienijamų Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) ir Vaistų gamintojų asociacijos, bei kitų įmonių.
Pasak IFPA direktoriaus Leono Kalėtino, preliminariais skaičiavimais, IFPA narių bendradarbiavimo su Lietuvos medikais apimtys 2015 metais siekė 9,5 mln. eurų.
Iš jų didžiausia suma – beveik 4 mln. eurų teko medikams už darbą, atliekant klinikinius ir kitus mokslinius tyrimus, skirtus naujų vaistų atradimams ir efektyvumo patvirtinimams.
Likusi suma pasiskirstė kitoms bendradarbiavimo sritims – paramai sveikatos priežiūros organizacijoms, siekiant užtikrinti medikų kvalifikacijos tobulinimą ir tęstinius medicininius mokymus, medikų dalyvavimui moksliniuose ir profesiniuose renginiuose bei medikų paslaugoms už jų ekspertizes ir konsultacijas.
L.Kalėtinas pabrėžė itin aukštą Lietuvos medikų sąmoningumo lygį – vidutiniškai beveik 70 proc. jų sutiko, kad būtų atskleisti individualūs duomenys apie asmeniškai gautas vertes. Panašus atvirumo lygis užfiksuotas ir Didžiojoje Britanijoje.
Nuorodas į 2015 metais Lietuvos medikams perleistų verčių suvestines galima rasti portale www.VaistuKodeksas.lt