Filmo „Dangus lageryje“ pristatymas Vilniuje
Rugpjūčio 21 d. Vilniuje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos salėje vyko filmo „Dangus lageryje“ apie vienuolę Nijolę Sadūnaitę premjera.
Vakarą vedė Adolfo Damušio demokratijos studijų centras centro vadovas Vidmantas Valiušaitis, kuriame dalyvavo Nijolė Sadūnaitė bei italų kalbos vertėja Kristina Čiginskienė. Pastebėtina, kad minėto filmo premjera jau įvyko prieš metus Italijoje, Pezaro mieste.
Šio filmo siužetas paprastas: Milano universiteto III kurso istorikas rašo kursinį darbą, kuriame bando įminti N. Sadūnaitės dvasinės stiprybės mįslę ir todėl skrenda į Vilnių. Čia jį pasitinka Vilniaus universiteto I kurso filologė, kuri ji ir supažindina su Nijole. Jaunuoliui N. Sadūnaitė nurodo/nusako KGB pragaro fenomeną.
„Dangus lageryje“ – švietėjiškas filmas, skirtas jaunosios kartos ugdymui, pristatantis disidentę N. Sadūnaitę ir jos vertybes, Lietuvos okupaciją ir rezistenciją. Šiame pusiau vaidybiniame, pusiau dokumentiniame filme vaidina neprofesionalūs aktoriai, ryškiausiai čia matosi ir pati Nijolė.
Ačiū italų autoriams už filme parodytą pagarbą lietuvių antisovietiniam pasipriešinimui ir jo didvyriams. N. Sadūnaitės paveikslas „Dangaus lageryje“ įkūnija visą nepaklupdytą Lietuvos Katalikų Bažnyčią – komunistinei prievartai nepasidavusius vyskupus Vincentą Sladkevičių ir Julijoną Steponavičių, jų įpėdinius vyskupus Sigitą Tamkevičių, Joną Kaunecką, Joną Borutą, KGB nužudytus kunigus Juozą Zdebskį ir Bronių Laurinavičių, nepalaužiamą monsinjorą Alfonsą Svarinską ir visus kitus „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ bendradarbius.
Pastebėtina, kad sovietmečiu Romos katalikų bažnyčia Lietuvoje buvo vienintelė nepriklausoma institucija, ginanti ne tik tikinčiųjų teises, bet ir kovojanti už laisvą Lietuvą , laisvą žodį ir spaudą.
Ačiū šio renginio iniciatoriams, organizatoriams už puikų šio filmo pristatymą ir linkėčiau, kad panašūs pristatymai įvyktų jaunimo visuomeninių organizacijų erdvėse bei visose Lietuvos mokyklose.